hra
Počítačové hry a priaznivý vplyv na zdravie? Niektorí si možno ťukajú na čelo, o čom to v nadpise píšeme, a či si robíme srandu. Veď ešte v nedávnej minulosti sa písalo o počítačových hrách ako o „žrútoch času,“ kvôli ktorým deti netrávia čas vonku, ale len doma. Chceme sa pozrieť na počítačové hry z inej strany a hovoriť o pozitívach. Tých je totiž nemálo a dovolíme si tvrdiť, že výrazne prevažujú nad negatívami.
  1. Vypnutie hlavy

Na úvod zdôrazníme, že sa venujeme prioritne ľuďom v produktívnom veku, u ktorých predpokladáme, že pracujú a dennodenne plnia rôzne povinnosti. Pre týchto ľudí má primerané hranie počítačových hier (teda nie celá noc, ale povedzme pár hodín) jeden veľký pozitívny efekt. Možno ste to zažili aj vy – aj po odchode z práce vám neustále niekde „na pozadí“ bežia myšlienky na prácu, premýšľate nad termínmi, projektami či nad tým, čo vás čaká zajtra. Efektom je, že v konečnom dôsledku myslíte neustále na prácu a neviete sa uvoľniť. A to je pre vaše mentálne zdravie zle. Popri športe či aktívnom čase s rodinou sú aj počítačové hry skvelou voľbou ako „vypnúť hlavu“ od pracovného stresu a aspoň nachvíľu myslieť na niečo iné. Pri plnej koncentrácii na hru skrátka odsúvate ostatné starosti a povinnosti, čo je pre vaše zdravie, spokojnosť i pracovný výkon len dobré.

  1. Strategické myslenie

Existuje veľká paleta strategických počítačových hier. Poznáme tzv. realtime strategické hry, ktoré sa odohrávajú v reálnom čase a vyžadujú si rýchle reakcie, no aj ťahové strategické hry, kde sa hráči striedajú po jednotlivých ťahoch. A potom sú tu aj strategické hry zamerané na budovanie, kde staviate mestá, nemocnice či domy. Ak vás baví strategické myslenie a chcete sa v tejto oblasti zlepšiť, tak práve strategická hra môže byť správnym nástrojom. Môžete sa vďaka nej zlepšiť v strategickom uvažovaní, čo má na váš život tiež pozitívny vplyv.

  1. Nové poznatky

Čoraz viac hier vychádza z historických podkladov, prípadne ste priamo nútení počas hrania uvažovať a vyhodnocovať, prípadne vyhľadávať informácie. Samozrejme, hry asi nikdy nebudú mať vzdelávaciu funkciu, pretože ich hlavným účelom je zábava, no môžete pri nich načerpať nové poznatky a vedomosti. A ani neviete, kedy sa vám budú práve nové poznatky v akejkoľvek životnej situácii hodiť.

Zdroj obrázku: Oleg Krugliak / Shutterstock.com