auto
Zdroj: freepik.com

Každý vodič vie, že dobré osvetlenie je počas jazdy nevyhnutnosťou. A nielen počas jazdy v tme, ale aj v hmle alebo silnom daždi. Asi však netušíte, aký veľký vplyv na vašu bezpečnosť má aj správne nastavenie svetiel. Ak sú nesprávne nakalibrované, nielenže obmedzujú vaše videnie, ale môžu aj oslňovať ostatných účastníkov cestnej premávky.

Prečo je správne nastavenie svetiel dôležité?

1.    Bezpečnosť

So správne nastavenými svetlami uvidíte všetko, čo sa deje pred vami dostatočne skoro na to, aby ste mohli reagovať. Na vozovke vás teda už neprekvapia chodci, zvieratá alebo iné prekážky. Nezabudnite svetlá pravidelne kontrolovať. Pri novom vozidle by ste ich mali nechať nastaviť v servise. Kontrolovať ich nastavenie môže váš servis napríklad vždy pri výmene pneumatík. Pri aute na operatívny leasing si za takúto službu platiť nebudete, keďže je súčasťou starostlivosti o vozidlo.

V daždi, snehu alebo hmle sú správne nastavené svetlá nevyhnutné. Pri vyššej rýchlosti môže svetlo s nesprávnym sklonom svietiť priamo na upršanú vozovku, čo spôsobí zhoršenú viditeľnosť.

2.    Legislatíva a technické kontroly

V mnohých krajinách, vrátane Slovenska, je svietenie povinné, a to počas celej jazdy a za každého počasia. Za zabudnutie alebo nesprávne fungovanie svetlometov vám tak môže policajt udeliť pokutu až do výšky 50 eur. V niektorých individuálnych prípadoch aj viac. Aj s nesprávne nastavenými svetlami porušujete zákon. Ak vám ich pri bežnej kontrole odhalia, môžete si za ne takisto priplatiť.

Spôsobiť tiež môžu, že neprejdete cez STK, pretože jedným z bodov technickej kontroly, ktorú absolvujete so svojím autom pravidelne, je aj správne nastavenie svetiel. Ak vaše svetlá nebudú spĺňať požadované parametre, vozidlo nezíska osvedčenie o technickej spôsobilosti.

3.    Ekonomika a ekológia jazdenia

Dobrým nastavením intenzity žiarenia ušetríte. Predčasné vyhorenie žiaroviek spôsobené nesprávnym nastavením nie je neobvyklé a vy si tak zbytočne navýšite náklady na výmenu.

Správne nastavené svetlá svietia tam, kde treba, a zabránia zbytočnému osvetľovaniu okolia. Takže nebudete zbytočne míňať energiu na to, aby bola vysvietená celá vozovka v okolí vozidla.

správne nastaviť svetlá
Zdroj: freepik.com

Ako správne nastaviť svetlá?

Samotné nastavenie je pomerne jednoduché, no vyžaduje si presnosť. Ideálne je zveriť túto úlohu do rúk odborníkom v servise. Ak sa chcete pokúsiť o nastavanie sami, postupujte takto:

  • Vyberte si rovnú plochu, napríklad parkovisko, a zastavte vozidlo oproti stene vo vzdialenosti 10 metrov.
  • Svetlá na aute musíte nakloniť tak, aby nesvietili príliš vysoko a neoslňovali ostatných vodičov. To, o koľko centimetrov majú byť naklonené, sa nazýva klesanie.
  • Keď je klesanie 1%, znamená to, že svetlá musia byť naklonené o 1 centimeter na každý 1 meter vzdialenosti od auta. Čiže ak je auto od steny 10 metrov a klesanie je 1%, tak svetlá na stene budú o 10 centimetrov nižšie ako na aute.
  • Mali by svietiť rovnobežne so zemou a nesmú byť nasmerované príliš do strán, aby neoslepovali vodičov v protismere.

Kedy kontrolovať nastavenie svetiel?

Určite by ste sa mali vy alebo váš automechanik na svetlá pozrieť minimálne raz ročne, napríklad pri výmene pneumatík. Zmena tlaku v pneumatikách môže totiž ovplyvniť výšku vozidla a teda aj smer svetiel.

ZDIEĽAŤ