win

Operačný systém je pomyselnou dušou počítača a preto rozhodne treba venovať pozornosť jeho výberu. Ak si odmyslíme produkty od Apple, tak najpopulárnejším operačným systémom súčasnosti je určite Windows 10. Ten dal zabudnúť na nie úplne vydarené pokusy s Vistou a je viac než dôstojným pokračovateľom Windows 8. Aj táto najrozšírenejšia verzia Windows však má svoje špecifiká, ktoré by ste pred kúpou nemali prehliadnuť.

Rôzne edície a verzie Windows 10

Poznáme dve základné verzie Windows 10, a to 32-bitovú a 64-bitovú. Výkonnejšia 64-bitová verzia je kompatibilná s operačnými pamäťami väčšími než štyri gigabajty. Rovnako dôležitým údajom je edícia Windows 10, ktorú si pre svoj počítač vyberáte. Ešte pred kúpou je potrebné si všimnúť, či ide o Windows 10 Home na bežné, domáce použitie, Windows 10 Pro s rozšíreniami pre firmy či podnikateľov alebo Windows 10 Enterprise s funkciami, ktoré využijú stredné či veľké firmy s veľkým počtom zamestnancov. V praxi to znamená, že ak zháňate Windows 10 na domáce použitie, asi by bola chyba investovať financie do verzie Enterprise pre veľké firmy.

Typ licencie

Rovnako dôležitý je typ licencie. Základnou voľbou je OEM licencia s nižšou cenou, avšak dá sa nainštalovať len na jedno konkrétne zariadenie, čiže si ju pri zmene počítača neviete preniesť so sebou. Zaujímavou alternatívou je FPP licencia na Windows 10, ktorú už môžete inštalovať na ľubovoľné zariadenie, no nie viacero počítačov súčasne. Na legalizáciu Windows potom slúži GGK licencia.

Upgrade

Samozrejme, aj Windows 10 stále prechádza vylepšeniami a úpravami. Ak máte záujem o vždy najnovšie upgrade a vylepšenia, existuje možnosť využiť funkciu Windows 10 USB Tool. Vždy si ešte pred kúpou všímajte aj parametre svojho počítača, aby tie boli kompatibilné s tým, čo ponúka a vyžaduje Windows 10.

Zdroj obrázka
ShotPrime Studio / Shutterstock.com

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here