interne na doma
Zdroj: Bigstock

Myslieť na rýchlosť internetu pri výbere jeho poskytovateľa niekedy nestačí. Základom spoľahlivej bezdrôtovej siete vašej domácnosti je totiž Wi-Fi router. V prípade, že siahnete po nevhodnom, pripojenie môže byť pomalé, nestabilné a aj nebezpečné. Poradíme vám, aké parametre by mal Wi-Fi router mať, aby ste sa problémom s pripojením vyhli.

1. Siahnite po routeri s novším bezdrôtovým štandardom

Štandard určuje, aká je priepustnosť a dosah signálu routra. Najlepšie je vybrať si router, ktorý podporuje novšie štandardy . Medzi ne patrí dnes bežne používané „AC“, ktoré pri najkvalitnejších modeloch sľubuje rýchlosť až 3 Gbit/s. K tomu zvládne do 20 pripojených zariadení.

Na trhu sú už aj routre s novším štandardom „AX“, ktorých najkvalitnejšie zariadenia by mali dosiahnuť rýchlosť až okolo 10 Gbit/s. Zatiaľ k nej má prístup len menej domácností, ešte totiž nie je bežná v ponukách poskytovateľov internetového pripojenia. „AX“ routre efektívne fungujú s väčším počtom zariadení, preto sú vhodné do inteligentnej domácnosti, kde sa ich pripája viac.

internet na doma
Zdroj: Unsplash

2. Vyberte zariadenie, ktoré zvládne vyššiu rýchlosť

Rýchlosť internetu nezávisí len od rýchlosti pripojenia od poskytovateľa. Zbytočne platíte za mega rýchly internet na doma, ak na to váš router nestačí. Pokiaľ sa chcete hrať, či pozerať filmy vo vysokom rozlíšení bez prerušení, kvalitný router je nutnosť.

Mal by byť dvojpásmový, čiže s dvoma frekvenciami. Jedna z nich je 2,4 GHz, ktorá stačí na bežné surfovanie, a druhá 5 GHz, ktorá je vhodná na náročnejšie operácie, ako napríklad sťahovanie či prenos veľkého objemu dát.

Kvalitnejšie zariadenie nezvýši len rýchlosť internetu, ale aj vašej miestnej siete, ktorú môžete využiť, aby ste si cez Wi-Fi prenášali súbory medzi počítačmi.

3. Myslite na to, aby mal dosť konektorov

Síce to vyzerá, že bezdrôtové technológie sú už takmer všade, no opak je pravdou. Stále je mnoho zariadení, ktoré ich nepodporujú. Napríklad staršie (a stolové) počítače pripojíte len cez kábel. Preto by mal túto možnosť router podporovať.

Klasický router má na zadnej strane WAN konektor, ktorým sa cez zásuvku pripája na internet. Takisto má LAN a GLAN konektory. Tie ho spoja so zariadeniami ako PC, televízor alebo notebook. GLAN je moderný konektor, až 10-krát rýchlejší než starší LAN, čím zabezpečí rýchlejší prenos väčších súborov.

Súčasťou môže byť aj USB vstup, cez ktorý pripojíte tlačiareň, externý disk na zobrazenie v sieti alebo USB modem na SIM kartu.

internet na doma
Zdroj: Pixabay

4. Hľadajte router s čo najlepším zabezpečením

Do nezabezpečenej siete sa ľahko niekto nabúra. Môže vám tak internet spomaliť, ale aj sledovať, čo v online prostredí robíte a dostať sa k citlivým údajom.

Možnosti zabezpečenia treba riešiť už pri výbere routra, do ktorého je nutné prístup zašifrovať. Tu zohráva dôležitú úlohu šifrovací protokol, ktorým router disponuje.

Najzákladnejší je protokol WEP. Táto technológia je už zastaralá a nie bezpečná, prelomí sa veľmi ľahko. O niečo lepšie je na tom prepracovanejší WPA protokol, no aj jeho šifrovanie sa už podarilo prelomiť. Najvhodnejšie je preto siahnuť po WPA2, ktoré sľubuje najspoľahlivejšiu ochranu.

internet na doma
Zdroj: Pexels

5. Vyberte si zariadenie s vhodnou anténou

Od antény závisí kvalita a dosah signálu, čo ovplyvní aj výslednú rýchlosť. Antény routerov môžu byť zabudované alebo externé, ktoré možno vymeniť. Pri výbere je dôležité pozerať na tzv. zisk antény. Čím je vyšším, tým väčšia je vzdialenosť, na ktorú je anténa schopná vysielať signál.

Antény majú aj niekoľko možností natočenia. Ak máte router v strede domu, sú ideálne všesmerové antény, ktoré vysielajú signál do okruhu 360°. Tie, ktoré sa dajú natočiť konkrétnym smerom alebo sektorové antény, ktoré pokrývajú výsek v určitom uhle, sú ideálne pre routre v rohoch miestností.

Novinkou sú routre s technológiou smerovania signálu. Dokážu zachytiť pripojené zariadenie a signál zosilnia v smere, v ktorom sa nachádza. Pred kúpou tejto novej technológie aj routra samotného, vám odporúčame premyslieť si, na čo internet potrebujete a neinvestovať do najnovšej, ale pre vás zbytočnej funkcie routra.

ZDIEĽAŤ