Viete jazdiť bezpečne aj v tom najhoršom počasí? Stačí poznať niekoľko základných pravidiel a vedieť ich za volantom používať, aby ste výrazne znížili riziko zranenia či poškodenia majetku.
Na snehu jazdite plynulo
Na snehu a ľade sa snažte jazdiť plynulo. Prudké zrýchlenie alebo brzdenie zvyšuje riziko zablokovania kolies a šmyku.
S príchodom elektromobility získali nové vozidlá v jazde na snehu istú výhodu. Plynulý prísun výkonu na elektroautach im v tomto ohľade umožňuje ľahší rozbeh s minimálnou námahou. Zároveň rekuperačné brzdenie spomaľuje vozidlo plynulejšie, čím sa riziko šmyku znižuje.
Ak sa ocitnete v situácii, že stratíte kontrolu nad vozidlom, uvoľnite brzdu a zošliapnite spojku. Hneď, keď pocitíte, že kolesá zabrali, striedavo brzdite motorom a brzdovým pedálom.
Pozor, brzdná dráha na snehu a ľade môže byť až desaťkrát dlhšia ako na suchej vozovke.
Pri aquaplaningu nebrzdite
Najväčším rizikom jazdy v daždi je takzvaný aquaplaning. Nejde o bežný šmyk, ale o úplnú stratu kontaktu vozidla s vozovkou.
K tomu javu dochádza pri zvýšenej rýchlosti vozidla po mokrej vozovke. Pneumatiky nepriliehajú k vozovke a po vrstve vody začnú kĺzať ako vodné lyže.
Ako si v takejto situácii poradiť? Držte pevne volant, kolesá rovno a jemne uberte plyn. Nepokúšajte sa točiť volantom ani brzdiť. Lepšie je počkať až pneumatiky opäť získajú kontakt s vozovkou.
Dajte pozor na zhnité lístie
Dajte si pozor na zhnité lístie a blato na kraji vozovky. Sú mimoriadne šmykľavé. Pod listami môže byť navyše ukrytý výmoľ. Okrem toho sa vám listy môžu dostať do motora a poškodiť elektroinštaláciu. Oprava by vás vyšla draho.
Jazdite s odstupom
Niektorí vodiči sa v tme alebo zhoršených podmienkach zvyknú „zavesiť“ za auto pred nimi. To nie je vôbec dobrý nápad. Nikdy neviete, či vás auto pred vami povedie správne. Čo, ak dostane šmyk a zíde z cesty? Navyše nebudete mať dostatok času na zabrzdenie, ak vozidlo pred vami náhle odbočí alebo zastaví.

Odhadnúť správnu vzdialenosť odstupu medzi vozidlami nie je jednoduché. Ak si nie ste istý, pomôcť vám môže pravidlo troch sekúnd. Vyhliadnite si statický objekt na kraji vozovky. Ak ho šofér pred vami minie, začnete odratávať sekundy. Mali by ste napočítať do troch, kým vaše auto dorazí k tomu istému objektu.
Obchádzajte mláky
Dajte si pozor aj pred kalužami mláky. Pod vodou môže byť ukryté nebezpečenstvo. Ak nie je iná cesta a musíte cez mláku prejsť, usušte si brzdy. Dá sa to urobiť tak, že počas jazdy niekoľkokrát jemne klepnete na brzdový pedál. Povrch súčiastok sa zahreje a prebytočná voda a vlhkosť sa odparí.
Počas silného vetra nepanikárte
Vodiči sa pri silnom vetre často mylne domnievajú, že sú v bezpečí v závetrí väčších vozidiel. Opak je pravdou. Práve pri kamiónoch s návesmi je riziko prevrátenia najvyššie. Pri predbiehaní vysokých vozidiel sa nezľaknite náhleho závanu vetra z boku. Pevne sa chopte volantu oboma rukami a periférne sledujte objekty pri vozovke, ktoré by mohli náhle spadnúť.
Doprajte si častejšie pauzy
Jazda v daždi, hmle či snehu niekoľko hodín výrazne unavuje vodiča. Musí si viac namáhať oči a dávať väčší pozor na premávku. Zvýšte preto frekvenciu zastávok. Ak cítite únavu, neváhajte zastaviť aj na dlhšie, dajte si kávu alebo iný povzbudivý nealkoholický nápoj.