akčná hra

Zastaraný a žiaľ pomerne rozšírený názor hovorí o tom, že akčné počítačové hry sú len o strieľaní či bezduchom zabíjaní protivníkov. Nie je to vôbec pravda. Súčasné akčné hity ako napríklad Rainbow Six Siege sa síce zakladajú na akcii a áno, aj na zbraniach, no veľkú úlohu hrá taktika. Zjednodušene povieme, že hráč, ktorý síce rád strieľa na protivníkov, no nerozmýšľa, nemá v tejto hre šancu. Aj táto hra je príkladom, že počítačové hry môžu byť prínosom, a to napríklad aj v taktickom či strategickom myslení.

Bez taktiky neuspejete

V hre Rainbow Six Siege je kľúčom k úspechu taktika a spolupráca medzi hráčmi. V tejto hre proti teroristom, ktorí zajali rukojemníkom, bojujú dva päťčlenné tímy. Jeden tím sa snaží zabezpečiť priestor a ochrániť rukojemníkov, druhý zase útočí proti teroristom a snaží sa zachrániť rukojemníkov. Samozrejme, k slovu sa dostanú prestrelky, rôzne zbrane, granáty a podobne. Avšak nie je to žiadna klasická „strieľačka,“ v ktorej by záležalo len na reflexe a presnej muške. Bez taktiky totiž neurobíte ani krok. A v tomto bode sa rodia ortodoxní hráči a nadšenci, no aj tí, ktorí hru odložia a už sa k nej nevrátia.

Nadšencov je viac

Na základe počtu predaných nosičov a obľúbenosti hry si dovolíme tvrdiť, že viac hráčov je v prvej skupine, čiže v tej, ktorá si Rainbow Six Siege obľúbila. Je to aj skvelá zábava s priateľmi. Môžete spoločne obsadiť operátorov v jednotlivých tímoch a buď si zahrať „naplno“ v plnom taktickom nasadení, keď sa navzájom kryjete a komunikujete, alebo vyslovene pre zábavu. Každopádne, táto hra rozvíja ako taktické, tak aj strategické či komunikačné zručnosti.

Žiadna obnova životov

Charakteristickým prvkom Rainbow Six Siege je aj to, že v prípade, ak utrpí vaša postava smrteľné zranenie, nemôže sa v danom leveli už do hry vrátiť. V praxi teda máte len jeden život. Áno, niekedy to vie byť kruté, na druhej strane zvyšuje adrenalín a snahu zvládnuť herné situácie čo najlepšie. Z uvedeného teda jednoznačne vyplýva, že akčné hry nie sú len o strieľaní, no skrýva sa za nimi oveľa viac zábavy.

Zdroj obrázku: Casimiro PT / Shutterstock.com