životná zmena

Ak patríte k aktívnym ľuďom, určite oceníte, ak budete mať aj doma menšie ihrisko alebo posilňovňu. Miesto na cvičenie sa dá zariadiť v byte aj na záhrade. Čo by nemalo chýbať v domácej posilňovni alebo na ihrisku pre dospelých aj deti?

Záhrada je ideálne miesto na tréning

Cvičenie vonku má svoje čaro, najmä keď je príjemné počasie. Ak ste skutočne zanietený do cvičenia, môžete si na záhrade zriadiť aj malé workoutové ihrisko, ktoré si však vyžaduje vyššiu investíciu. Aby ste si užili pohyb na čerstvom vzduchu, stačí vám upravené miesto, na ktorom si môžete rozložiť podložku na cvičenie a základné náčinie.

Pokiaľ je pre vás dôležitá aj atletika pre deti, neváhajte ich zapojiť do cvičenia – zaobstarajte si aj trampolínu, futbalové bránky alebo basketbalový kôš. Vďaka tomu si budete môcť zatrénovať sami, alebo sa zabaviť spolu s deťmi. Tieto veci nie sú finančne náročne a ani nezaberú veľa priestoru.

Menšie deti sa však vyšantia aj na hojdačkách a preliezkách, ktoré by ste mali umiestniť na trávnik alebo si zaobstarať dopadovú plochu. Tá sa mimochodom hodí aj ku workoutovým prvkom.

Ihrisko môžete oddeliť od zvyšku záhrady

Pokiaľ potrebujete časť na cvičenie oddeliť od zvyšku záhrady, napríklad kvôli domácim zvieratám, môžete použiť vkusné plotové dielce a brány. Zabránite tak tomu, aby vám záhradné ihrisko okupovali zvieratá, alebo aby sa naň dostali deti v čase, keď ich nemáte na očiach.

Obzvlášť to platí v prípade, ak máte na ihrisku napríklad aj spomínané workoutové prvky či rebriny, z ktorých by mohli deti spadnúť. Plot alebo zástena sú vhodné aj na ohradenie mini futbalového či basketbalového ihriska, ak nechcete, aby vám zatúlaná lopta dolámala kvety alebo sadenice.

Chcete využívať posilňovňu celoročne, ale v dome nemáte dostatok priestoru na poriadnu výbavu? Výborným riešením je celoročná zimná záhrada. Pokiaľ je vykurovaná a dostatočne tepelne izolovaná, môžete si v nej zariadiť plnohodnotnú posilňovňu, ktorú využijete za každého počasia. Počas jari a leta ju jednoducho otvoríte a užijete si aj čerstvý vzduch a príjemné počasie.

Čo by malo byť v domácej posilňovni v byte?

Vybavenie posilňovne závisí od toho, na aký tréning sa zameriavate a koľko priestoru máte k dispozícii. Na cvičenie s vlastnou váhou stačí hrazda, závesný posilňovací systém TRX alebo rebriny do interiéru. Hodiť sa môže aj boxovacia hruška. Ani jedno si nevyžaduje veľa priestoru.

Základom väčšiny tréningov je však podložka na cvičenie. Medzi základné vybavenia patria aj expandery a odporové gumy, činky alebo kettlebell. Ak máte málo miesta, táto výbava vám bude na základný tréning stačiť.

Obľúbeným vybavením sú aj stroje ako ideálny rotoped alebo trenažér, ktorý síce potrebuje mať svoje miesto, ale tiež ho nepotrebuje veľa. Kardio tréning ale samozrejme môžete absolvovať aj vonku, stačí si ísť zabehať. Vhodnou pomôckou je aj švihadlo.

ZDIEĽAŤ