odpad v kuchyni

Pre svoje hlavné funkčné pôsobenie nepatria kuchyne medzi najčistejšie, resp. hygienicky ľahko udržateľné priestory. Na jednej ploche sa kumulujú výpary nielen z pripravovaných jedál, ale aj z odpadu, ktorý neefektívne triedime, tobôž nelikvidujeme pomocou moderných technológií. Tie na zníženie odpadu a výparov si predstavíme v článku nižšie!

Odpad možno likvidovať. Tak prečo to neumožniť?

Najlepšou cestou, ako zlikvidovať rastlinný aj živočíšny rozložiteľný odpad, je použiť drvič odpadu na zníženie komunálneho odpadu až o 40 – 50 %. Pri zahájení procesu je hlavnou využiteľnou zložkou voda. Tá rozpúšťa jednotlivé zložky odpadu, jednoduchšie sa uvoľňujú v ďalších prírodných procesoch. V konečnom dôsledku miniatúrne rozdrvené čiastočky prispievajú k ekologickým aj ekonomickým faktorom (pri stále narastajúcich poplatkoch za odpad).

Ako si vybrať drvič odpadu?  

Z technického hľadiska drvič najlepšie charakterizuje jeho výkon, spracovanie motora a drviace komponenty.

Drviče slúžia ako pre bežné domácnosti, tak aj pre reštaurácie a pohostinstvá, kde sa už vyžaduje dlhšia prevádzka bez prerušovania. Na domáce využitie postačuje drvič s výkonom 550 W, ktorý dosahuje vysoké otáčky až 2800/min. Domáce drviče pôsobia veľmi útlo, no ak garantujú extra rýchly, resp. okamžitý rozbeh, nehrozí zaseknutie či zbytočné upchávanie a zápach zo spotrebiča. Na to, aby fungovali veľmi rýchlo, vyžadujú doplnenie motora o permanentný magnet.

Viaceré nové modely pritom garantujú dvojnásobne intenzívne drvenie pri tichšej prevádzke o 30 – 40 % než bežné drviče!

Pre plynulú prevádzku potrebujeme drviace komponenty z ľahkého, nehrdzavejúceho a odhlučneného materiálu. Na drvenie najčastejšie slúži nehrdzavejúca oceľ, výnimkou však nie je niklová či smalt.

Viete, že

…pre kuchyňu je rovnako dôležité ako likvidovanie odpadu, tak aj odvetrávanie a zachycovanie mastných pár? S takmer 90 % úspešnosťou pracujú nové komínové digestory nad varným panelom. Pre domáce účely vyhovujú modely s max. normálnym výkonom odsávania od 300 – 430 m3, pričom hlučnosť prevádzky by nemala prekročiť 50 dB. Fungujú v 3 štandardných režimoch s 1 – 2 intenzívnymi pri automatickom dobehu, čo je najlepšia cesta pre efektívny vývod pár.

Zdroj obrázka: DUO Studio / Shutterstock.com

ZDIEĽAŤ