yacht

Pretekanie plachetníc vo dvojici vzrastá na popularite. Preto sme si pre vás pripravili niekoľko zaujímavých nastavení a tipov pre plachetnicu, ktoré profesionálom pomáhajú víťaziť na profesionálnych súťažiach. Tohtoročná udalosť Cowes Week po prvý raz zaradila do svojich disciplín aj kategóriu plachtenie vo dvojici, aj keď ide o netypickú novinku.

Prečo je však pretekanie vo dvojici takou veľkou vecou? Prvou odpoveďou by mohol byť fakt, že takýto typ pretekov je veľmi živý a keďže situácia sa môže rýchlo zmeniť, diváci veľmi oceňujú adrenalín a možnosť podania stávky naživo. Odpoveďou číslo dva je Alexis Loison – profesionálny námorník, ktorý pravidelne súťaží na okruhu Figaro a bol tiež súčasťou tímu na pretekoch Rolex Sydney Hobart Race. V týchto kruhoch sa stal slávnym po tom, čo sa so svojím otcom, Pascalom, stali vôbec prvou dvojicou, ktorá na takýchto pretekoch získala zlato. Zvíťazili na Rolex Fastnet Race, a to nielen vo svojej kategórii – porazili aj lode, ktoré malo oveľa väčšiu posádku.

Podľa Alexisa je to čiastočne preto, že je oveľa jednoduchšie zabezpečiť logistiku, keď sú súťažiaci na jednej plachetnici len dvaja. Aké sú jeho tipy na perfektnú spoluprácu na lodi, keď máte len jedného tímového kolegu na palube?
  1. Upevňovanie partnerstva

Je nesmierne dôležité vytvoriť tím s niekým, koho poznáte a koho rešpektujete. Na plachtenie musíte mať rovnaký náhľad a tiež by ste mali mať podobný postoj k súťaženiu. Alexis tvrdí, že nemohol nájsť lepšieho partera ako svojho otca, pretože ho pozná najlepšie.

  1. Výber správnej lode

Loison odporúča loď veľkosti 10 metrov. Väčšia plachetnica je podľa neho síce silnejšia, ale môžete mať dojem, že loď kontroluje vás a nie vy ju. Menšia plachetnica je obratnejšia. Samozrejme však dodáva, že kľúčové je aj tak loď dobre poznať a mať natrénované všetky manévre. Napríklad uprostred noci, keď začne fúkať silný vietor, jednoducho musíte vedieť, čo ďalej.

  1. Dvojité kormidlo

Alexis Loison hovorí, že keď sa na pretekoch Fastnet, ktoré s otcom vyhrali, ocitli vo finále, ich súperom bola takmer identická loď. Jediným rozdielom bolo, že loď rivalov bola plná ľudí. Už len na základe toho, že loď Loisonovcov bola ľahšia, dokázali byť rýchlejší. Okrem toho, ich plachetnica mala dvoch kormidelníkov a súperova len jedného. Mať dvoch kormidelníkov však podľa Alexisa pomáha stabilite a kontrole.

  1. Príprava na to najhoršie

Pred veľkými pretekmi musia profesionáli robiť veľké prípravy. Nejde len o loď samotnú, ale napríklad aj o navigáciu a okolnosti, ktoré budú plavbu sprevádzať. Loisonovci si taktiež robia scenáre prípadov, keby prišlo k najhoršiemu – napríklad ak sa roztrhne plachta. Preto je potrebné skontrolovať aj bezpečnosť – záchranné vesty či záchranný čln.

techvia.sk