Jar sa nezadržateľne blíži. So stúpajúcimi teplotami narastá aj množstvo povinností, ktoré je potrebné v dome, ale aj na záhrade urobiť. Našťastie, viaceré roboty si dokážete uľahčiť s použitím elektrického náradia. Poďme sa teda pozrieť na to, čo by vám v domácnosti nemalo chýbať.

Jarné upratovanie môžeme rozdeliť na dve fázy. Upratovanie interiéru a čistenie resp. príprava okolia domu a záhrady na novú sezónu. Začnime v domácnosti.

Vysávačom to nekončí

Vysávanie domu patrí k typickým týždenným upratovacím rituálom. Veľmi populárne sú automatické vysávače, ktoré samé “dokážu” pravidelne vysávať domácnosť v čase, kedy vy ste v práci. Prax je však taká, že majú svoje výrazné obmedzenia. Napríklad si moc neporadia s kobercami.

akumulátorový vysávač Samsung Jet 90 Complete

Preto či chcete alebo nie, aspoň raz za čas (a jarné upratovanie je na to ideálne), musíte vziať do ruky klasický vysávač. Aj tu existujú dve možnosti. Prvou z nich sú aku vysávače, ktoré sú malé, ľahké a nemusíte so sebou ťahať elektrický kábel. Taktiež sa dajú rozoberať a používať ako ručný vysávač. Nezabudnite si pozrieť aj recenziu na akumulátorový vysávač Samsung Jet 90 Complete

Ich veľkou nevýhodou však je slabší výkon. Používať sa dajú len na plávajúcu podlahu či dlažbu (a im podobné alternatívy). Ak teda chcete domácnosť skutočne poriadne povysávať, bez “klasického” vysávača to nepôjde. Tu odporúčame siahnuť po bezvreckovom modely (jeden z nich sme vyskúšali za vás a napísali sme o ňom túto recenziu) . Výhody takéhoto prevedenia zistíte už po niekoľkých použitiach.

Ďalšou neodmysliteľnou súčasťou jarného upratovania je umývanie okien. Aj tu našťastie technológie pokročili. Veľmi užitočným pomocníkom sú čističe okien. Ich veľkou výhodou je fakt, že dokážu výrazne skrátiť čas potrebný na umytie jedného okna. Zároveň neprichádzate do kontaktu so špinavou vodou či odpadne potreba nosenia ťažkého vedra.

umývanie okien

Nezabudnite na chodníky

Dôkladným uprataním domácnosti jarné povinnosti nekončia. O slovo sa hlási aj okolie domu a záhrada. Počas dlhých zimných mesiacov sa na chodníky nanosilo množstvo špiny. Blato, drobné kamienky a iné nečistoty si potom chtiac nechtiac nosíte aj do interiéru. Preto je potrebné chodníky čo najskôr vyčistiť.

Poslúžiť môže obyčajná metla. Oveľa rýchlejšie a účinnejšie vám pomôže vapka. Takže akonáhle to vonkajšia teplota dovolí, zoberte do rúk vysokotlaký čistič a dôkladne umyte všetky chodníky okolo domu. Keď už budete mať vapku v rukách, nezaškodí prebehnúť prúdom vody aj svoje auto. Cez zimu sa na neho taktiež nalepilo veľa nečistôt (najmä posypová soľ), ktoré môžu poškodiť vaše osobné vozidlo.

Záhrada sa prebúdza

So stúpajúcimi teplotami si svoju pozornosť pýta aj záhrada. Hneď z jari je dôležité prebehnúť trávnik vertikutátorom. Tento stroj pripomínajúci kosačku slúži na rozdelenie drnov trávnika, vyťahanie machu a starých zvyškov pokosenej trávy.

Ide o pravidelný proces, ktorý sa robí buď na jeseň alebo na jar. Vertikutácia pomáha prevzdušniť trávnik, ktorý tak dokáže lepšie príjmať vlahu a živiny.

traktor

Tip od nás

Odporúčame si vertikutátor radšej požičiavať z požičovní. Nebude vám tak zbytočne zavadzať doma, keď ho tak či tak použijete raz za rok.

Ak ste nestihli pokosiť na jeseň, nezostáva vám nič iné, než to urobiť skoro na jar. Skorým kosením odstránite starú trávu a povzbudíte tak rast novej. Dajte si však pozor, aby nebolo príliš mokro. Podmočený trávnik je háklivý a ľahko by ste v ňom urobili ryhy a ďalšie nerovnosti.

Aký typ kosačky použijete, to už záleží na vás. Motorová kosačka nepotrebuje kábel. Na druhú stranu je hlučná, smrdí a treba sa o ňu starať viac než o jej elektrickú alternatívu. Tá má zas výhodu v jej relatívnej tichosti a menšej miere starostlivosti. Musíte však so sebou ťahať elektrický kábel, čo dokáže byť otrava.

Riešením tohto večného sporu by mohla byť akumulátorová kosačka. Tá spája výhody oboch spomínaných typov kosačiek. Je ľahká, skladná, nemusíte so sebou ťahať kábel a zároveň je primerane tichá.

Ak sa vám pokazila stará kosačka a potrebujete čo najskôr zohnať novú, nezúfajte. Skúste zvážiť rôzne možnosti, ktoré máte k dispozícii. Ak by ste napríklad mali záujem o pôžičku, môžete si pozrieť porovnanie dostupných možností. Dôležité je však mať na pamäti, že pôžička by mala byť splatná bez ťažkostí.

Príprava záhrady pred výsadbou s rotavátorom

Prvé jarné mesiace predstavujú ideálny čas na prípravu zeleninového záhonu na výsadbu. Pokiaľ ste si na jeseň nechali záhradu poorať alebo ste ju aspoň porýľovali, treba zem na jar rozdrobiť. Môžete to urobiť prácne ručne s motykou a hrabľami. Oveľa rýchlejšie a ľahšie to pôjde s rotavátorom.

Tu máte opäť dve možnosti. Veľký motorový rotavátor sa hodí na väčšie plochy alebo všade tam, kde nemáte elektrinu. Naopak elektrický je síce menší, zato však ľahší a lepšie sa s ním pracuje. Zároveň však dokáže rovnako dobre rozdrobiť pôdu a pripraviť ju na výsadbu obľúbenej zeleniny.

Strihanie ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov s ľahkosťou

Dôležitým krokom v predjarnom a jarnom období je aj strihanie ovocných stromov. Rez môžete robiť klasicky nožnicami, tak ako to po desaťročia robili naši otcovia a dedovia. Alebo budete šetriť sily a vyskúšate akumulátorové nožnice. Tento výdobytok techniky vás ochráni pred presilenými šľachami na rukách.

Aj klasická pílka na prerezávanie konárov sa dá nahradiť modernejším riešením. Nejeden výrobca záhradnej techniky ponúka malé ručné elektrické píly. Fungujú buď na princípe reťazovej píly alebo rovnako ako chvostová píla.

Každoročné práce doma a na záhrade nemusia byť utrpením. Stačí si zobrať na pomoc výdobytky techniky, ktoré vám ušetria čas a veľa energie. Vám tak zostane priestoru na to, čo máte najradšej.

ZDIEĽAŤ