herny notebook notebook ASUS FX553

Asus sa snaží nájsť vyvážený kompromis medzi bláznivými hernými a nudnými kancelárskymi notebookmi. Priniesol model FX553, ktorým sa tento kompromis pokúša dosiahnuť. Či sa mu to podarilo, to vám prezradíme v tejto recenzii.

V balení nájdete samostatný notebook, nabíjačku, záručný list a jednoduchý návod na obsluhu.

Firma vsadila na jednoduchý nenápadný dizajn. Na prvý pohľad vás ani nenapadne, čo skrýva notebook vo vnútri. Na tomto notebooku nenájdete ani náznak označenia ROG (Republic of Gamers), aj keď má veľa spoločné s modelom GL553. Na kovovom veku nájdete len jednoduchý nápis ASUS. Telo je plastové, okrem veka, ako už bolo spomenuté. Je to podľa nás škoda, viac kovu by notebooku prinieslo určite prémiovejší nádych. Konštrukcia notebooku je však veľmi pevná.

Na ľavej strane nájdeme 3,5 mm port, konektor USB-C, dvojicu USB 3.0 konektorov, HDMI výstup, klasicky RJ-45 ethernet port a nakoniec výduch ventilátora. Na pravej strane je umiestnený jeden USB 2.0 konektor a DVD mechanika, čo sa určite v niektorých momentoch hodí, aj keď je to v tejto dobe už skôr neobvyklé.

Napriek tomu nie je notebook príliš hrubý, hoci samozrejme nepatrí medzi najtenšie notebooky na trhu. Poteší aj váha, ktorá sa pohybuje okolo 2,5 kg.  Na prednej strane sa nachádza 5 diód, ktoré indikujú Zapnutie/Vypnutie, nabíjanie, využitie výkonu notebooku, zapnutý režim v lietadle a zapnutý Caps Lock. Pod diódami je čítačka SD kariet.

Displej je na tomto notebooku veľmi vydarený. Asus použil matný IPS displej, veľký 15,6“ s Full HD rozlíšením. Čo to znamená? Nemusíte sa báť malých pozorovacích uhlov ani odleskov slnka. Nad displejom nájdeme kameru, ktorá je dostačujúca na video hovory.

Klávesnica je plnohodnotná, čiže nechýba ani numerická časť. Klávesy majú pomerne vysoký zdvih a pre nás bolo písanie na klávesnici s tak vysokým zdvihom pravdupovediac nepríjemné. Je to však náš názor a pre vás môže byť vysoký zdvih naopak výhodou. Farbu podsvietenia si síce nezmeníte, avšak máte na výber z troch intenzít podsvietenia. Touchpad je priemerný, kvalita neurazí, ale ničím nevyniká.

Reproduktory nájdeme na prednej strane. Sú stereo a nachádzajú sa na ľavej a pravej strane. Zvukový prejav však nepatrí k tým nadpriemerným. Ak chcete počúvať hudbu alebo sa nechať vtiahnuť do deja hry, odporúčame použiť slúchadlá.

Presuňme sa teraz k tomu najhlavnejšiemu. Nami testovaný model obsahoval procesor i7-7700HQ Kaby Lake a grafickú kartu GTX 1050 s pamäťou 4GB GDDR5. Ďalej sme tam našli RAM o veľkosti 8GB DDR4. Podľa nás je to skôr už málo, avšak s ohľadom na cenovú kategóriu je to štandard. Dáta sa ukladajú na 1TB HDD s 7200 otáčkami. Ocenili by sme doplnenie SSD disku, nakoľko klasický platňový disk spomaľoval celkový chod notebooku. Výkon notebooku je však opäť v spomínanej cenovej kategórii viac ako dostačujúci.

Dokázali sme si zahrať hry ako Rise of Tomb Rider (Vysoké detaily), GTA 5 (Veľmi vysoké detaily) a DiRT4 (Stredné detaily). To, koľko FPS sme dostali a ako bol zaťažený notebook môžete vidieť na obrázkoch nižšie.

Chladenie je zabezpečené jedným ventilátorom s výduchom na ľavej strane. Ak sa rozhodnete tento notebook používať na kancelárske práce, tak vám bude vyhovovať a jeho parametre a vybavenie sú  dostačujúce. Skôr však predpokladáme, že jeho výberom máte záujem aj o voľnočasové hranie. Chladenie je pri tejto činnosti nedostatočné a notebook dosahoval vcelku vysoké teploty a to 75°C až 86°C. Nie je zanedbateľná ani hlučnosť ventilátora. Hoci vysoké teploty priamo na klávesnici necítite, je však zrejmé, že tak vysoké teploty by sa nemali vyskytovať.

Nakoniec si ešte povedzme niečo o batérii. O chod sa stará 48Wh 4-článková batéria. Výdrž batérie je priemerná. Pri surfovaní po internete so stredným jasom je notebook schopný fungovať približne 4 hodiny. Pri hraní je to prirodzene omnoho menej. Nabitie z 0 na 100% trvalo 2 a pol hodiny.

Zhrnutie
Asus FX553VD v nami testovanej konfigurácii je notebook, ktorý svojím nenápadným vzhľadom neprezrádza svoj výkon. Je určený pre rekreačných hráčov a hráčky. Plusy tohto notebooku sú určite kvalitný displej, nenápadný dizajn a dostatočný výkon. Medzi jeho nedostatky patrí nedostatočný výkon chladenia, absencia SSD disku a podpriemerná kvalita vstavaných reproduktorov. Pohybuje sa v cenovej kategórii 1039€ (10/2017).

text & foto Tomáš Kuldán

ZDIEĽAŤ