Jedinečný, očakávaný a návykový produkt od spoločnosti Asus ZenBook 3 otvára novú generáciu ako súkromných, tak i profi laptopov.

Tento notebook je dostupný v prevedení sivá, modrá alebo zlatá. V redakcii Techvia sme mali k dispozícii jeho modrú verziu. Celé telo je vyrobené z hliníkového materiálu z lesklých kovov. Na vonkajšej strane sa tak veľmi ľahko urobia „capky“ od prstov. Avšak ak chceme mať zariadenie stále krásne, rýchlo si zvykneme chytať ho za hrany 🙂
Farebné prevedenie je vcelku nezvyčajné, no pôsobí naozaj luxusne. Modrý kov je doplnený zlatými hranami, zlatým logom ASUS a zlatými znakmi na klávesnici. Aj podsvietenie klávesnice je ladené do zlata.

ZenBook 3 má 12,5 palcový displej so 178 stupňovým pozorovacím uhlom, ktorý zaberá 82% tela. Toto rozloženie je esteticky ideálne, ako aj farebnosť a rozlíšenie displeja. Obsahuje technológiu Tru2Life Video, ktorá zaistí vyšší kontrast videa a tým zvýšenie kvality obrazu.

Klávesnica zaberá takmer celú šírku tela, čo rozhodne chválime. Rozloženie klávesov je tak aj na takejto malej ploche úplne vyhovujúce a plnohodnotné. Klávesy sú veľmi nízke a po ich stlačení idú naspäť akoby tlmene alebo pomalšie. Zabezpečujú tak minimálny hluk a eleganciu.
Keďže ide o malý, prenosný laptop určený na cesty alebo prácu kdekoľvek a kedykoľvek, klávesnici tak nesmie chýbať podsvietenie, aby užívateľ nebol obmedzovaný svetelnými podmienkami v akomkoľvek prostredí. Klávesnica vydáva zlaté svetlo v troch úrovniach intenzity (klasické ovládanie cez fn a klávesy f3 a f4).

Intenzita podsvietenia klávesnice ASUS ZenBook 3


Výrobca si dal záležať aj na vyhotovení a funkčnosti touchpadu. Veľkosťou sa vyrovná notebookom s klasickými rozmermi, a tak je výnimočne ľahko ovládateľný. Má sklenený povrch, vysokú citlivosť a presnosť, rozpozná dotyk dlane, obsahuje funkciu Smart Gesture a tiež podporuje rukou písaný text. V pravom hornom rohu touchpadu sa navyše nachádza snímač odtlačkov prstov.

Jeho minimalistické rozmery už spomínané boli, no je potrebné zdôrazniť jeho hrúbku iba 11,9 mm a tiež váhu iba 910 g (aj s batériou), ktoré prekonať je náročné. Táto hrúbka akurát stačí na USB-C port z jednej strany a 3,5 mm jack z druhej strany. Takáto konektivita však zariadeniu plne postačuje vďaka dokovacej stanici, ktorú výrobca obozretne začlenil do balenia. Tá obsahuje porty ako USB-C, HDMI a USB 3.0. K dispozícii u predajcu sú však aj väčšie univerzálne dokovacie stanice aj s portami VGA, RJ45 LAN a s čítačkou SD kariet. Verzia v balení však na bežné používanie a na prenosy zariadenia úplne stačí. Po pripojení do PC samostatne vystupuje ako neviditeľné zariadenie a po pripojení napr. USB spolupracuje bez problémov.

V balení sa tiež nachádza aj praktický prenosný obal do ruky alebo do väčšej tašky pre bezpečnú manipuláciu s laptopom na väčšie vzdialenosti. Obal je takisto dizajnovo prepracovaný, ako aj kompatibilný k zariadeniu. Návrhari do neho vložili aj univerzalitu, čo sa týka pohlaví užívateľov. Môžeme ho vnímať ako obal na laptop alebo ako jednoduchú kabelku do ruky 🙂

Manipulácia a sklopenie je úplne ľahučká. Stačí jemný dotyk a obrazovka sa sklápa plynule. Nie je akoby zaseknutá v jednej polohe, ale aj o kúsok sa sklopí jednoducho. Naopak pri rýchlej manipulácii vám odpor vzduchu obrazovku nesklopí svojvoľne. Použité materiály sú naozaj pevné a prvotriedne.

Asus ZenBook 3 pracuje na procesore Intel Core i7, čo užívateľom zabezpečí výnimočný výkon aj v takomto praktickom tele. Kapacita RAM je až 16 GB a rýchlosť 2133 MHz.
Počítač pracuje ako má, bez zahrievania vďaka inovatívnemu systému chladenia, ktorého hrúbka má len neuveriteľné 3 mm.

Čo sa týka bezpečnosti zariadenia, to je na vysokej úrovni aj vďaka snímaču odtlačkov prsta spolu s funkciou Windows Hello. Po jeho nastavení je umožnený jednoduchý prístup do PC iba jeho užívateľovi. Predtým je však potrebné nastaviť heslo, PIN kód a až potom odtlačky prstov. Prácnosť to teda až v takej miere nezjednoduší, lebo si vlastne musíme aj tak pamätať 2 heslá.
Testovaním prešiel aj spomínaný snímač. Boli nastavené dva prsty, každý duplicitne, čiže vlastne štyri odtlačky iba pre dva prsty pre lepšiu presnosť a množstvo variácií polôh prsta. Aj napriek tomu sa stalo, že 3x po sebe zariadenie prst nerozpoznalo a bolo potrebné zadať PIN kód.

Ďalšia výnimočná vlastnosť tohto laptopu je zvuk. Výrobca použil technológiu od poprednej spoločnosti Harman Kardon. Celkovo sú v zariadení umiestnené štyri reproduktory, ktoré spolu so štvorkanálovým zosilňovačom vytvárajú kvalitný, čistý a priestorový zvuk.

Asus ZenBook 3 je štýlový laptop určený pre profesionálnu sféru a preto je potrebná naozaj dlhá výdrž. Tá je zaistená 40 Wh li-polymérovou batériou.

Výrobca výdrž odhaduje na 9 hodín, no počas testu pri “pracovnom” zaťažení (priemerný výkon aj s menšími pauzami v spiacom režime) vydržal max. 8 hodín a pri maximálnom zaťažení, kedy bol využívaný naplno a bez prestávky, vydržal 6 hodín.

Je však pravdou, že za 50 minút sa nabije až na 60 %, čím vám bude k dispozícii naozaj celý deň. Nabíjanie je cez USB-C port umiestneným na pravej strane.

Záver
Asus ZenBook 3 je momentálne najväčšou pýchou výrobcu a my sa z toho taktiež tešíme. Úžasný výkon v praktickom tele s unikátnym dizajnom. Takto by sme jednou vetou charakterizovali toto zariadenie.

Špecifikácia produktu

Procesor Procesor Intel® Core™ i7 7500U
Operačný systém Windows 10 Pro
Pamäť 16 GB LPDDR3 2133MHz SDRAM Operačná pamäť
Displej 12,5″ (16:9) s LED podsvietením FHD (1920×1080) 60Hz Lesklý Panel s pokrytím farebného priestoru 72% NTSC
Grafika Integrovaná Intel HD Graphics 620
Úložný priestor Jednotky SSD:
512GB SATA3 SSD
Jednotky SSD:
512GB PCIE Gen3 SSD
Klávesnica Podsvietená klávesnica Chiclet
WebCam VGA Webová kamera
Sieťové pripojenie Wi-Fi
Integrated 802.11 AC
Rozhranie 1 x kombinovaný zvukový konektor
1 x USB 3.1 TYPE C port(s)
Zvuk Technológia ASUS SonicMaster Premium
Batéria 6 článkov
40 Whrs Polymérová batéria
Napájací adaptér Výstup:20 V DC, 2.25 A, 45 W
Plug Type :USB TYPE C
Vstup:100 -240 V AC, 50/60 Hz univerzálny
Rozmery 296 x 191.2 x 11.9 mm (ŠxHxV)
Hmotnosť 910 g s batériou
Bezpečnosť Čítačka odtlačkov prstov

text & foto Alica Buková

ZDIEĽAŤ