Asus ZenFone 2 Laser je skoro rovnaký ako jeho model, z ktorého vychádza, ZenFone 2, iba s malým rozdielom, ktorým je už podľa názvu Laser, využívaný pri fotení na ostrenie (Autofokus). Keďže je to telefón pre nie veľmi náročných užívateľov, prémiové materiály ako je hliník alebo sklo neboli použité. Ale hoci je použitý len plast,  jeho výhodou je, že zadný kryt sa dá zložiť, čo sa v dnešnej dobe už na telefónoch veľmi nevidí. Po zložení zadného krytu sa musí vytiahnuť batéria a zasunúť SIM  karta, čo pre niekoho môže byť nevýhodou.

Rozmery telefónu pri uhlopriečke 5“ sú 143,7 x 71,5 x 10,5, teda nie sú obzvlášť veľké, ale taktiež ani nie malé. Z toho vyplýva, že okolo displeja je ešte malý rámček, kde na dolnej strane sa nachádzajú senzorové tlačidlá, ktoré bohužiaľ nie sú podsvietené. Zadný kryt je plastový a pomerne okrúhly, čo mne osobne veľmi nesedelo ani do ruky, ani na položenie na stôl. Napriek tomu jeho povrchová úprava je dobrá a telefón pevne držal v ruke bez vyšmyknutia a zanechávania odtlačkov. Na zadnom kryte sa nachádza tlačidlo na ovládanie hlasitosti, ktoré sa veľmi jednoducho ovláda, avšak človek si musí naň zvyknúť. Pokiaľ ho chceme použiť pri práci s telefónom, musíme  telefón otočiť, čo sa mi zdá veľmi neobvyklé a zvláštne. Jednoduchšie by bolo mať tlačidlo na bočnej hrane,  kde by nebol problém s ovládaním. Na hornej bočnej strane sa nachádza tlačidlo na vypnutie telefónu.

Hmotnosť 140 g je prijateľná. Pri šírke 71,5 nie je možné telefón plnohodnotne ovládať jednou rukou, čo je veľkou nevýhodou. Displej má rozlíšenie 720 x 1280 pixelov s jemnosťou displeja 294 ppi, kde bohužiaľ pri detailnejšom pohľade na displej môžeme okom spozorovať raster, avšak v prípade používania to nie je veľká prekážka a dá sa na ňu zvyknúť. Pri IPS displeji ma zarazilo, že na priamom slnku nie je veľmi čitateľný, vždy som musel jas nastaviť na maximum a v niektorých prípadoch som musel dokonca jednou rukou zatieniť displej, aby som naň videl.

Foto Asus ZenFone Max__ZenFone 2 Laser (21)Fotoaparát v telefóne je 13 Mpx na zadnej strane s bleskom a laserovým autofokusom, na prednej strane 5 Mpx tiež s autofokusom,  ale nie laserovým. Aplikácia použitá na obsluhu obsahuje veľa možností, ktoré môžu užívatelia využívať.

Použitý procesor Qualcomm Snapdragon 410 s frekvenciou 1.2GHz  spolu s operačnou pamäťou 2 GB pri Androide 5.0.2 neobmedzuje užívateľa  plnohodnotne používať rôzne aplikácie. Občas sa však stane, že niektorá aplikácia sa ukončí.

V telefóne mi prekážal veľký počet aplikácií, niektoré aj duplicitne, napríklad súborový manažér. Taktiež sa mi nepozdávajú aplikácie ZenTalk a ZenCircle, neviem či niekto využíva dané aplikácie, ale myslím si, že ASUS by sa mal zamyslieť, či je vhodné  vyvíjať svoje aplikácie, ktoré používa malé množstvo ľudí. Za plus považujem aplikáciu na zmenu farebných odtieňov a potlačovanie modrého svetla a  aplikáciu na ovládanie jednou rukou,  ktorú som popravde povedané videl prvýkrát, nie je veľmi intuitívna, ale dá sa na ňu zvyknúť.

Batéria je použitá 2070 mAh, ktorá pri bežnom používaní vydrží 2 dni.

Bol som príjemne prekvapený z rýchlosti získania GPS pozície, ktorá trvala cca 3 sekundy, bez použitia lokalizácie pomocou Wifi.

Z pohľadu celkového dojmu telefón veľmi neprekvapil, ale na bežné užívanie je vhodnou voľbou, avšak pri súčasnej cene 185 eur  má určite veľkú konkurenciu. Taktiež by získal na hodnote odstránením nadbytočných aplikácií.

text Martin Novák

 

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here