Novinka od spoločnosti Asus, Zenfone Live nás presvedčila, že je multifunkčným kúskom pre aktívnych a kreatívnych užívateľov.
Dizajn opäť nesklamal. Asus si drží svoju jednoduchú, ale za to veľmi elegantnú líniu. Náš testovací model bol v bielo zlatom prevedení.

Telefón má 5 palcový displej s krásnou farebnosťou. Predná strana telefónu je v tomto farebnom prevedení v bielej farbe. V hornej časti sa nachádza blesk, reproduktor a predná kamera a v spodnej časti pevný navigačný panel ladený do striebornej. Displej je tak opticky väčší, pretože nie je možnosť panel premiestniť na obrazovku.
Zadná strana je v matnej zlatej farbe. Vľavo hore je umiestnená hlavná kamera s bleskom. V strede nesmie chýbať pomerne veľké, materiálovo aj farebne odlíšené logo ASUS.

Bočné hrany sú taktiež ladené do zlata. Sú so všetkých strán pekne zaoblené, ale pri manipulácii s telefónom to vôbec neprekáža. Nešmýka sa a dobre padne do ruky.

Na ľavej hrane je umiestnený slot na 2 SIM karty, ktorý sa otvára mini kľúčom. Nevýhodou je, že  druhá SIM karta aj SD karta nemôžu byť vložené súčasne. Na pravej hrane sú tlačidlá na ovládanie hlasitosti a odomykacie tlačidlo, oba ladené do strieborna.

Na hornej hrane nájdete 3,5mm audio jack a na dolnej hrane USB konektor a reproduktor. S telefónom sa manipuluje veľmi jednoducho a vďaka jeho váhe len 120 g ho v ruke takmer necítite.

Zenfone Live beží na štvorjadrovom procesore Qualcomm® Snapdragon™. Má 2GB pamäť RAM a 16GB vnútorné úložisko. Dostupných je však iba 9,91GB, čo je vcelku málo, keď zoberieme do úvahy, že ak chceme mať v telefóne druhú SIM kartu, SD karta sa už nezmestí. Voľnú kapacitu svojho úložiska však môžete sledovať v prehľadnom správcovi súborov, ktorý sa v telefóne nachádza vďaka nadstavbe ZenUI 3.0.

Asus Zenfone Live ide na systéme Android 6.0, no to nám až tak nevadilo. Vynahradí nám to už spomínanou nadstavbou operačného systému ZenUI 3.0. Tá obsahuje mnoho užitočných aplikácií a podľa nás je ideálna pre mladých a aktívnych ľudí.

Jednou z nich je aplikácia ASUS ZenFit, ktorá vás doslova donúti byť aktívnym. Nejde pritom o otravné upozornenia – tie nemá :), ale o výzvy a varianty tréningov. Môžete bicyklovať, behať alebo len kráčať, zaznamenávať si trasy, športovať na ciele alebo len sledovať kroky za jednotlivé dni.

Ďalšia aplikácia, tentokrát z kategórie kreativity je PhotoCollage, ktorá je tiež súčasťou ZenUI. Pomocou nej sa dajú upravovať fotky či robiť rôzne koláže.

Ďalej je tu MiniMovie, ktorá robí z fotiek prezentácie či Rýchly záznam, kde si uložíte svoje myšlienky alebo úlohy a iba jedným pohybom pripnete priamo na domovskú obrazovku. Je to šikovná a navyše aj dobre vyzerajúca aplikácia, pretože si vzhľad odkazu prispôsobíte podľa seba a navyše je doň možné písať aj kresliť.

Úlohy spravuje aj ďalšia aplikácia Do It Later. Tam je zoznam štruktúrovaný aj s možnými upozorneniami.

Asus so svojou nadstavbou myslel na všetko. K dispozícii je aj ich vlastná sociálna sieť ZenCircle, kde môžete odoberať vaše obľúbené kategórie, ľudí a príspevky.
Nadstavba ZenUI je pre svoju cieľovú skupinu vyskladaná naozaj účelovo. Po zapnutí telefónu v ňom nájdete všetko, čo potrebujete bez otvorenia obchodu s aplikáciami.
Ak by aj náhodou niečo chýbalo, prípadne by nastal nejaký problém, je tu ZenUI FAQ, na ktoré sa môžete obrátiť s otázkami, prípadne nájsť problém v správcovi mobilu.

ZenUI však neprináša iba aplikácie pre aktívny životný štýl, ale aj praktické zrýchlené funkcie ZenMotion. Obsahujú gestá dotyku, pohybu aj režim Jednou rukou, ktorý spustíte dvojitým ťuknutím na klávesu Domov.
Gestá dotyku sú takisto užitočné a veľmi rýchlo si na ne zvyknete. Dvojitým ťuknutím môžete vypnúť alebo zapnúť obrazovku, kreslením znakov je možné spustiť niektoré aplikácie. V ponuke je ich dosť, no niektoré si ľahko zapamätáte. Písmeno W pre počasie, S predná kamera, e hodiny, C zadná kamera, Z galéria alebo V pre hovory.
Pri gestách pohybu ide o klasické ovládanie prichádzajúcich hovorov. Položením obrazovky nadol prichádzajúci hovor stíšime alebo priložením k uchu sa hovor zdvihne.

Zrýchlené funkcie alebo rýchle menu sa nachádza aj na zamknutej obrazovke. Dotykom a potiahnutím určitej ikony sa ihneď telefón odomkne a  aj spustí daná funkcia. Toto rýchle menu by určite mnohí ocenili. Keď si naň človek zvykne, nie je ľahké vrátiť sa späť.

Úplne všetko v telefóne si viete nastaviť podľa vašich predstáv a bez zložitého hľadania. Napríklad aj klávesnicu ZenUI si viete nastaviť priamo pri jej využívaní. Je veľmi intuitívna s množstvom módov a zobrazení. Môžete si jednoducho prepínať rozloženie kláves podľa prednastavených jazykov a symbolov. Tiež sú v ponuke aj rôzne motívy klávesnice.

Funkčnosťou a užívateľskou otvorenosťou ešte nekončíme. V ponuke sú aj dva užívateľsky zjednodušené režimy. Režim Easy poznáme aj ako režim šetrenia batérie, v ktorom je k dispozícii len niekoľko základných funkcií v jednoduchom zobrazení. V režime Deti navolíte len tie aplikácie, ktoré môžu vaše deti používať. Vystúpiť z tohto režimu, prípadne doplniť aplikácie je možné len po zadaní PIN kódu rodičovského zámku. Pre deti naozaj skvelé riešenie.

Asus Zenfone Live je funkčne naozaj sofistikovaný a navyše si všetky tieto funkcie môžete užívať dosť dlhý čas. Telefón disponuje batériou s kapacitou 2650 mAh, ktorá pri bežnom používaní vydrží viac ako 48 hodín.

K prehľadu využívaných aplikácií alebo stavu vašej batérie, či pamäte sa dostanete cez Správcu mobilu. V ňom si môžete zvoliť režim napájania, zrýchliť telefón a mnoho ďalšieho.

Pri tomto modeli je nutné spomenúť aj reproduktor, ktorý sa nachádza na spodnej hrane telefónu. Pri telefónoch v strednej rade sme zvyknutí na priemer, občasné šušťanie, no v tomto prípade reproduktor prekvapil. Ani pri maximálnej hlasitosti nič nekazí čistotu zvuku.
Naopak menej príjemná skúsenosť sa objavila pri hovoroch. Zopárkrát sa stalo, že reproduktor určený na telefonovanie pri vysokej hlasitosti vydával nepríjemné zvuky, ktoré neboli spôsobené okolím volajúceho.

Zenfone Live má 13MP hlavnú kameru a 5MP prednú kameru, obe s vlastným bleskom. Za normálnych svetelných podmienok fotí čisté, ostré fotografie. Za tmy však fotografie nemajú dostatočnú kvalitu. K dispozícii sú aj režimy ako Nočný alebo Slabé svetlo, no ani s nimi nedocielime želaný efekt. Režim Slabé svetlo dokonca fotí iba pri 2MP, takže aj keď fotografiu rozjasní, nepridá jej na ostrosti. Pri snímkach v pohybe zase robí problém príliš dlhé ostrenie. Ak však fotíme deti v pohybe, môžeme si nastaviť režim Deti, ktorý automaticky urobí snímku, keď zachytí detskú tvár. Ponúka aj rôzne zvuky (kôň, vták, kura, piano, trúbka), ktoré je možné prehrať pri aktívnom fotoaparáte a tak upútať detskú pozornosť.
Fotoparát je vo veľkej miere prispôsobený na portrétové alebo selfie fotografie. Ponúka skrášľovací režim BeautyLive alebo Autoportrét hlavnou kamerou. Pri autoportréte si nastavíte počet tvárí na snímke, a keď kamera tváre detekuje, tak spustí časovač a odfotí 3 snímky. Z nich si potom môžete vybrať tú najvydarenejšiu
Z klasických režimov je tu na výber ešte Panoráma, režim HDR Pro alebo funkcia snímania QR kódov.

Zhrnutie
Asus Zenfone Live je šikovný, dizajnovo sofistikovaný kúsok. Vďaka nadstavbe ZenUI sa z neho stáva úplne sebestačný telefón. Nájdete v ňom naozaj všetko, čo potrebujete pre váš aktívny životný štýl a to bez otvorenia akéhokoľvek obchodu s aplikáciami. Výkon aj kvalita záberov však jemne zaostáva. Netreba to však chápať ako kritiku, pretože parametre sú k svojej cene, cca 140 eur, adekvátne.

fotografie nasnímané telefónom

video nasnímané telefónom

Špecifikácia produktu

Uhlopriečka displeja: 5,0”
Verzia operačného systému: Android™ 6.0
Nadstavba operačného systému: ZenUI 3.0
Kapacita batérie: 2650 mAh
Vnútorná kapacita pre ukladanie: 16 GB
Slot pre pamäťovú kartu: Áno
Rozlíšenie hlavného fotoaparátu: 13 MP
4G / LTE: Áno
Farba: Trblietavo zlatý

Hmotnosť a rozmery

Šírka: 71,74 mm
Hĺbka: 7,95 mm
Výška: 141,18 mm
Hmotnosť (g): 120 g

Procesor

Typ procesoru: Qualcomm® Snapdragon™ Quad-Core Processor

Dátové úložisko

Kompatibilné pamäťové karty: MicroSD (do 128 GB)
Vnútorná kapacita pre ukladanie: 16 GB
RAM 2 GB

Fotoaparát

Rozlíšenie hlavného fotoaparátu: 13 MP
Rozlíšenie predného fotoaparátu: 5 MP
Zabudovaný blesk: Áno
Automatické ostrenie: Áno
HDR fotografie: Áno
Ďalšie: Real Time Beautification, Low Light, Super Resolution, HDR Pro, Night, Photo Effect, Panorama, Time Lapse, Children, QR code, Auto

Siete

GPS/A-GPS/Glonass: Áno
NFC: Áno (hore na prednej strane)
GSM: Áno
Bluetooth 4.0: Áno
Wi-Fi: Áno

Iné

Senzory: Akcelerátor, E-kompas, Snímač vzdialenosti, Snímač okolitého svetla
Aplikácie ZenUI 3.0: BeautyLive, Launcher, ZenMotion, Themes, Photo Collage, MiniMovie, ZenCircle, File Manager, Keyboard, Weather, Do It Later, Mobile Manager, ZenFone Care

text & foto Alica Buková

ZDIEĽAŤ