Nový Asus ZenFone Max v bielom prevedení som si už na prvý pohľad obľúbila.

Aj napriek väčším rozmerom 77,5x156x10,55 mm a vyššej váhe 202 g sa tento smartfón veľmi dobre drží v ruke.  Telefón má príjemne zaoblené tvary a materiál zadného krytu, aj keď je z plastu, je príjemný na dotyk a nekĺže sa v ruke. Telefón celkovo pôsobí dosť pevne a odolne. Zadný kryt sa síce horšie odníma, ale to je pri dnešných telefónoch skôr štandardom. Po otvorení krytu nás čaká batéria, ktorá má slušnú kapacitu 5000mAh. Batéria je však pevná, nedá sa len tak ľahko vymeniť bez straty záruky. Pod krytom nájdeme miesto na dve micro SIM karty, ktoré sa pohodlne vkladajú zboku. Taktiež je pod krytom aj miesto na vloženie micro SD karty na rozšírenie kapacity úložného priestoru. Na zadnej strane telefónu je ešte šošovka hlavného fotoaparátu, LED dióda a tlačidlo laserového zameriavania vzdialenosti.
Na pravej strane telefónu je ovládanie hlasitosti a tlačidlo zapnutia/vypnutia. Micro USB vstup je zo spodnej strany, zvrchu je 3,5 mm audio jack.

Telefón má väčší displej s uhlopriečkou 5,5´´ s HD rozlíšením 720×1280 pixelov. Displej je pre bežné používanie dostatočne jasný, farby pekné, sýte, všetko dostatočne čitateľné. Samozrejme pri pobyte na slnku je horšia čitateľnosť, ale to je pri každom smartfóne. Displej je chránený odolným sklom Gorilla Glass, ktorý je na dotyk veľmi príjemný.  Telefón umožňuje rôzne nastavenia displeja od nastavenia jasu, teploty, farieb až po modrý svetelný identifikátor filtra.

Samotné nastavenie funkčnosti displeja je pomerne jednoduché, vieme si nastaviť efekt posúvania domovských obrazoviek, je možné vybrať si dva typy zarovnania ikon na obrazovke, na výber je aj samotná veľkosť ikon.

Nad displejom je umiestnený predný snímač fotoaparátu, vedľa neho je identifikačná LED dióda, ktorá je však veľmi malá a nie vždy si človek všimne, že bliká malé svetielko, najmä cez deň. V noci je to evidentné. Pod displejom sa nachádzajú tri tlačidlá, ktoré sú však nepodsvietené, čo považujem za mínus, pretože najmä v noci je problém s ich nahmataním a použitím.

Batéria má kapacitu až 5000mAh, čo je veľkým plusom tohto telefónu. Nevýhodou môže byť vyššia hmotnosť, ale to nie je taký veľký problém. Batéria mi v bežnom zaťažení a pri zapnutých mobilných dátach vydržala 3,5 dňa. Počas tohto času som bežne telefonovala, prezerala internetové stránky, prijímala, odosielala emaily, sms správy, inštalovala aplikácie, a hrala hry. Pri dlhodobejšej sústavnej záťaži sa telefón trošku zahrial. Výdrž batérie ma dosť prekvapila, stále som neveriacky pozerala ako sa pomaly vybíja. Výdrž batérie je veľkou devízou tohto smartfónu.

Fotoaparát 13 megapixelov je slušný na smartfón. Má pomerne rýchlu reakciu, dobre sa manipuluje aj s jeho nastaveniami. Fotoaparát má niekoľko prednastavených funkcií a režimov, ktoré dokonca sám ponúka užívateľovi pri rozpoznaní napríklad slabšieho svetla. Medzi zaujímavé prednastavené funkcie patria režimy noc, hĺbka ostrosti, miniatúra, vytváranie GIF animácií, HDR, panorámy či časozberné video. Zaujímavý je aj režim manuálneho nastavenia fotoaparátu. Celkovo sú snímky zhotovené zabudovaným fotoaparátom celkom dobré, záleží však od svetelnosti. Počas dňa, keď je dosť svetla a slnka sú fotky vynikajúce, keď je škaredšie, odzrkadlí sa to aj na fotografiách. Fotoaparát je viacmenej štandardom medzi smartfónmi.

Foto Asus ZenFone Max (ZC550KL) (4)_Predný fotoaparát má 5 megapixelov a tým je aj kvalita fotiek o poznanie horšia. Na stále obľúbené selfie je však dostačujúci. Pri tomto type snímania sú obmedzené aj režimy, ktoré telefón ponúka, dostupná je len takmer polovica z ponuky pre hlavný fotoaparát. Zaujímavým režimom je panoramatický autoportrét.

Okrem klasickej galérie má tento telefón aj možnosť vytvárania tzv. minimovie, sú to krátke videá poskladané z vybraných fotografií v piatich rôznych témach vrátane hudby, ktorú však nie je možné vymeniť, dá sa použiť len hudba, ktorá je priradená k týmto témam. Taktiež je tu možnosť vytvárania koláží z vlastných fotografií s použitím rôznych motívov, rámčekov, clipartov a pod.

Telefón obsahuje dosť veľa aplikácií od výrobcu, niektoré viac, iné menej použiteľné.

Medzi tie vydarenejšie považujem aplikáciu baterka. Telefón má  integrované svetlo, baterku, ktorá je dostatočne silná na prisvietenie v tme. Táto aplikácia má rôzne užitočné nastavenia.

Ďalšia užitočná aplikácia je zvýšenie výkonu telefónu pomocou aplikácie Asus mobile manager, ktorá spravuje automaticky spúšťané aplikácie. Táto aplikácia je aj v rolovacom menu, je veľmi dobre prístupná, čo považujem za dobrý krok od výrobcu.

Za zbytočnú považujem najmä funkciu počasie, ktorá bola neustále spustená a objavovala sa aj pri zamknutej obrazovke vedľa hodín.

Za mínus považujem aj prenos súborov z telefónu do PC.  Telefón sa po pripojení cez USB kábel nespráva ihneď ako externý disk. Pre prenos, napríklad fotografií, je nutné nainštalovať software od Asus, prostredníctvom ktorého sa potom súbory odošlú do PC.

V telefóne je použitý operačný systém Android 5.0 Lollipop. Smartfón používa štvorjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 410. Operačná pamäť má kapacitu 2 GB, veľkosť užívateľskej pamäte je 16 GB.

Záverom je tento smartfón veľmi sympatický, za tých pár dní testovania sa osvedčil, neboli s ním a s jeho prevádzkou žiadne problémy. Najviac ma zaujala výdrž batérie, veľký displej príjemný na dotyk, svižné reagovanie telefónu a rýchle prepínanie medzi aplikáciami.

text Gabriela Nováková

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here