Asus Zenfone Selfie ‏(ZD551KL) sa mi dostal do rúk v čase, keď som sa s priateľmi chystal na plavbu Iónskym morom a naše prípravy finišovali.

Bol som zvedavý, ako obstojí v nevyspytateľných chvíľach počas našej týždňovej plavby. Telefón som mal v úmysle využívať čo najviac podľa jeho možností a schopností. Všetky predpoklady, aspoň tie papierové, na to mal.

Telefón poháňa osemjadrový 64-bitový procesor Qualcomm Snapdragon 615 s 3GB RAM s platformou Android 5.0 (Lollipop). Full HD IPS 5,5“ displej chráni mimoriadne hrubé odolné sklo Corning® Gorilla® Glass 4. O dokonalé fotografie sa stará dvojica fotoaparátov 13Mpx s dvojitým LED bleskom. Áno, aj na selfie fotky v tomto telefóne je použitý už spomínaný 13Mpx fotoaparát. Takže priaznivci selfie si prídu na svoje. Toto všetko svojou energiou pokrýva vymeniteľná 3000 mAh batéria. V prípade nedostatku vnútornej pamäte telefónu je možné pomocou MicroSD card s kapacitou až do 128 GB tento priestor zväčšiť. Kto používa dve SIM karty nebude mať problém, telefón disponuje Dual SIM Stand By. Toto všetko technici z Asusu „napratali“ do štandardného rozmeru 5“ telefónu.

Po nainštalovaní základných aplikácií prišli na rad aplikácie pre jachtára: mapy, navigácie, počasie. Takto pripravený som teda pribalil aj Asus ZenFone selfie na plavbu.

Počas nočnej cesty autom zo Slovenska do Talianska som prechádzal nastavenia telefónu a skúšal predinštalované aplikácie, čo sa samozrejme podpísalo na výdrži batérie. Musel som siahnuť po powerbanke, ktorú som bral na loď ako záložný zdroj energie. Po príchode do Talianska sme na používanie dátového pripojenia zakúpili u miestneho operátora TIM dátovú kartu, ktorú som vložil do routra TP-Link, aby sme sa pripojili k sieti a vytvorili mobilnú wifi sieť. Všetko prebehlo bez problémov a tak sa celá posádka pripojila k routeru.

Počas plavby sa telefónom robili štandardné fotografie v podmienkach, v ktorých sme sa ocitli. Telefón a následne fotoaparát veľmi rýchlo reagoval, čo sa týka nielen samotného spustenia fotoaparátu, ale aj zaostrenia a urobenia fotografie, aj keď nie v ideálnych svetelných podmienkach. Pri niektorých záberoch sa telefón nevyhol nástrahám Iónskeho mora v podobe vodnej smršte, keďže vlny dosahovali niekoľko metrov. Treba podotknúť, že hoci nebolo použité vodeodolné puzdro, o telefón bolo dobre postarané. Ako vidno z priložených fotografií, na telefóne bol ochranný kryt ZenFone View Flip Cover. Na toto prevedenie ochranného puzdra som si rýchlo zvykol a určite by som ho odporučil každému, kto uvažuje o puzdre alebo kryte svojho telefónu. Kryt dobre reaguje na telefón a v samotnom kruhovom výreze sa dá telefón ovládať bez toho, aby sa čo len otvoril kryt. K dispozícii je hneď prehľad o prichádzajúcich hovoroch, správach, čase, počasí, funkcií svetla, nastavenie alebo  fotoaparát. Možnosť prijatia a ukončenia  hovoru je v tomto  prevedení  samozrejmosťou.

Počas celých 24 hodín na telefóne bežali aplikácie: GPS poloha, navigácia, mapy a počasie. Toto všetko išlo súčasne. Jednotlivé aplikácie medzi sebou nabiehali svižne, čo som veľmi ocenil v situáciách, kedy sekundy rozhodovali. Viditeľnosť displeja bola dobrá i na slnku z rôznych uhlov. Jediné, čo by som vytkol pri takomto zaťažení, je výdrž batérie telefónu, ale pravda je, že  7 hodín na batériu, s akou sa tento telefón predáva, je dosť. Inak pri bežnom užívateľskom používaní ako je telefonovanie, email, sms, wifi, prípadne fotografovanie, telefón stačí nabíjať raz za deň, čo je dnes žiaľ už štandard pre mnohých výrobcov telefónov, no o starosť viac pre užívateľa.

Čo dodať na záver?

Telefón prekvapil svojim displejom, fotoaparátom a konštrukciou – samotným telom, musím povedať, že sa veľmi dobre držal v ruke. A aj nezvyčajne umiestnené ovládacie tlačidlá na zadnej strane telefónu padli intuitívne k prstom. Ak mám hovoriť o nedostatkoch, tak v mojom prípade to bola iba už spomínaná batéria. Treba myslieť na to, že je potrebné mať nabíjačku alebo powerbanku vždy pri sebe.

Teší ma, že som mal výbornú príležitosť otestovať telefón v náročných podmienkach na jachte na sklonku zimy v premenlivom počasí, ktoré riadne preverilo naše jachtárske schopnosti a našťastie aj šťastie stálo na našej strane :-).

text & foto Martin Morávek

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here