Renault MEGANE Grandtour

Tento rok sa konal už 24. ročník Autosalónu v Nitre. Boli sme sa tam a dnes vám prinášame súhrn zaujímavostí, ktorými tohtoročný autosalón prekvapil svojich návštevníkov. Okrem „bežných“ automobilov sa predstavili aj novinky zo sveta elektromobilov.

Najnovším prírastkom v rodine Seatu je mestský crossover Seat Arona. Keďže Arona je určená najmä do mesta, je vybavená výhradne predným náhonom kolies. Je však zrejmé, že  by vás určite nesklamala ani v ľahšom teréne. V stánku Seatu bola vystavená aj Ateca, tá však už nie je horúcou novinkou a čoraz častejšie ju môžete stretnúť na cestách. O pár metrov ďalej priťahoval pohľady návštevníkov nový model značky Škoda, a to Škoda Karoq, o ktorý bol tak veľký záujem, že sme sa k nemu žiaľ nedokázali ani len priblížiť.

Kia predstavila svoju novinku Stinger. Tento model má v najvyššej výkonnostnej verzii pod kapotou 6 valec s výkonom 276 kW  a  točivým momentom až 510 Nm. Už na prvý pohľad vzbudzuje rešpekt a jazda s ním sľubuje nezabudnuteľný zážitok. Okrem spomínaného športovca automobilka ukázala napríklad aj Sorento či Sportage.

Svoj najvýkonnejší automobil predstavila aj Honda, ktorá pokračuje v tradícii a predstavila už 5-tu generáciu modelu Civic Type R. Auto vyzerá ako keby priletelo z inej galaxie a každú chvíľu sa chystá znovu odletieť. Samozrejme okrem ostrej verzie bola k videniu aj civilná verzia, ktorá je predsa len  kultivovanejšia a vhodná na každodenné používanie.

Presuňme sa teraz medzi francúzske značky. Peugeot predstavil nové generácie svojich obľúbených modelov 5008 a 3008. Model 3008 nepatrí medzi najhorúcejšie kúsky a na cestách je už bežnou záležitosťou. To však len svedčí o jeho obľúbenosti medzi motoristami.

Z Francúzska k nám zavítal okrem Peugeotu aj Renault. Predviedol tradičné modely ako atraktívny Megane IV GT GrandTour s výkonom 151kW a technológiou 4control, vďaka ktorej je auto veľmi obratné. Taktiež sme mohli vidieť mestské autíčko Clio IV či crossover Captur, ktorý nedávno prešiel faceliftom. Novinkou bol Koleos II, ktorý s ľahkosťou konkuruje obľúbenému Kodiaqu.

Okrem áut s konvenčným spaľovacím motorom sme si mohli obzrieť aj plne elektrický pokus Renaultu s menom ZOE. Veľkosťou pôsobí ako mestské autíčko, avšak jeho dojazd môže dosiahnuť až 400 km na jedno nabitie, čo je veľmi príjemná informácia. Interiér je jednoduchý a to je v tomto prípade plusom.

Na autosalóne svoj stánok mal aj Tesla Club, v ktorom bolo možné si prezrieť Teslu Model S, Model X, ale aj Teslu Roadster, z ktorej bolo vyrobených len 2400 kusov.

Pri autách s nie úplne bežným motorom zostaneme. Aj keď sú autá s hybridným pohonom čoraz viac obľúbenejšie, predsa len ešte stále nájdeme na cestách viac spaľovacích motorov. Možno ďalších priaznivcov hybridov si získa Volkswagen, ktorý prináša na trh Plug-In Hybrid Passat GTE, ktorý má udávanú spotrebu len 1,7l/100Km.

Na záver môžeme povedať, že tohtoročný Autosalón v Nitre sa vydaril. O jeho obľúbenosti medzi ľuďmi svedčí už každoročne veľká návštevnosť. Istým lákadlom je určite aj hlavná výhra, ktorou tento rok bola Micra od Nissanu. Už teraz sa tešíme na novinky, ktoré nám toto podujatie prinesie budúci rok.

text & foto Tomáš Kuldán