Nová správa založená na analýze 163 miliónov zariadení odhaľuje stav globálneho PC trhu a zisťuje, že k najzastaranejším aplikáciám patrí Adobe Shockwave, VLC Media Player a Skype
Praha, Čechy, 22. januára 2019 – Avast (LSE:AVST), globálny líder v oblasti digitálneho zabezpečenia, odhalil, že viac než polovica (55 %) aplikácií nainštalovaných na PC po celom svete je zastaraná, vďaka čomu sú užívatelia a ich osobné údaje vystavené bezpečnostným rizikám. Správa Avast PC Trends Report 2019 prezradila, že sa užívatelia sami vystavujú útokom hackerov tým, že nedovoľujú inštaláciu bezpečnostných záplat a nechávajú si na svojich počítačoch zastarané verzie obľúbených aplikácií. Medzi najčastejšími neaktualizovanými aplikáciami sú Adobe Shockwave (96 %), VLC Media Player (94 %) a Skype (94 %).
Správa, ktorá vychádza z anonymizovaných dát zo 163 miliónov zariadení po celom svete, taktiež prišla na to, že operačný systém Windows 10 je teraz globálne nainštalovaný na 40 % všetkých PC, čím sa približuje 43% podielu, ktorý stále má Windows 7. No jednako takmer jeden zo šiestich (15 %) všetkých užívateľov Windows 7 a jeden z desiatich (9 %) užívateľov Windows 10 po celom svete používa staršie, už nepodporované verzie týchto produktov, napríklad Windows 7 RTM (Release to Manufacturing) z roku 2009 alebo Windows 10 Spring Creators Update zo začiatku roka 2017. Používanie neaktuálnych operačných systémov ich môže vystaviť riziku zraniteľnosti a iných významných bezpečnostných problémov.
„Väčšina z nás si pravidelne kupuje nový inteligentný telefón, ale o našich počítačoch sa niečo také povedať nedá. S priemerným vekom osobných počítačov až šesť rokov sa musíme viac snažiť, aby nás zbytočne nevystavovali riziku,“ hovorí Ondřej Vlček, prezident spotrebiteľskej divízie v Avaste a dodal: „S trochou pozornosti úkonom ako je čistenie vnútra hardvéru, optimalizácie a bezpečnostný softvér budú počítače bezpečne a spoľahlivo slúžiť ešte ďalej.“
Napriek tomu , že stolovým počítačom v žiadnom prípade ešte neodzvonilo, stále viac ľudí (67 % užívateľov) sa rozhoduje pre notebooky a konvertibilné zariadenia, na ktorých beží Windows a ktoré im dovoľujú pracovať i na cestách. Tento trend bude veľmi pravdepodobne pokračovať i v roku 2019 a celkový posun k mobilite sa prejavil i na najčastejšie inštalovaných aplikáciách. V roku 2018 na vrchol rebríčka poskočil Google Chrome, u ktorého sa inštalovaná báza za dvanásť mesiacov zvýšila z 79 % na 91 %.
Druhý je Adobe Acrobat Reader (60 %) nasledovaný programami WinRAR (48 %), Microsoft Office (45 %) a Mozilla Firefox (42 %). Napriek tomu sú aplikácie Microsoft Office štvrté najpoužívanejšie na svete, tento kancelársky balík patrí k tým najneaktualizovanejším. 15 % užívateľov po celom svete má stále nainštalovanú verziu 2007 Enterprise, i keď Microsoft na ňu už dávno nevydáva bezpečnostné záplaty ani opravy.
Správa ďalej načrtáva najobľúbenejšie značky PC, typy procesorov, veľkosti pamätí RAM a pevných diskov:
- Top značky PC: Globálne sú najrozšírenejšími značkami osobných počítačov HP, Acer, Asus, Lenovo a Dell.
- Najviac procesorov je stále dvojjadrových – 74 % počítačov beží na dvoch fyzických jadrách, zatiaľ čo len 20 % užívateľov vlastní štvorjadrový systém.
- RAM: Najčastejšia veľkosť RAM sú 4 GB, čo stačí na väčšinu bežných aplikácií.
- HDD versus SSD: Len 15 % užívateľov vlastní systém s rýchlym SSD, ostatní sa buď uspokoja s HDD, alebo využívajú kombináciu HDD a SSD.
Tlačová správa