obrázok SALE

Black Friday nemusí znamenať len nezodpovedné bezhlavé míňanie. Najväčší nákupný sviatok môžete práve naopak využiť vo svoj prospech a nakúpiť výhodne, bezpečne a zároveň s rozumom. Stačí sa držať niekoľkých zásad pri nakupovaní.

Bratislava, 18. november 2021 – Nakupovať zodpovedne a premyslene je možné aj počas všadeprítomných zliav, ktoré nás v novembrových dňoch zaplavujú. Black Friday je ideálnym spôsobom, ako ušetriť pri vianočných nákupoch alebo v prípade, že plánujete nákup nového doplnku do domácnosti ako je napríklad televízor, soundbar, ale napríklad aj slúchadlá. Aj lákavo znejúce akcie však môžu mať svoj háčik a napriek zľavám niekedy paradoxne neušetríte vôbec. Na čo by si mal dať spotrebiteľ pozor?

Plánovanie pomôže ušetriť

Aby ste nepodľahli výrazným zľavám na produkty, ktoré vlastne nepotrebujete, je rozumné urobiť si zoznam toho, čo plánujete kúpiť, ideálne aj v časovom predstihu. Určiť si môžete aj rozpočet, ktorý na nákupy počas Black Friday môžete minúť.

Nielen pri nákupe vianočných darčekov platí, že by ste si ich nemali nechávať na poslednú chvíľu. Black Friday akcie trvajú v mnohých obchodoch dlhšie ako jeden deň a začínať môžu skôr ako 26. novembra.

Pri nákupe sa pozerajte na výslednú cenu, nie na výšku zľavy. Stále platí, že pokiaľ ste so zľavou kúpili niečo, čo nepotrebujete, neušetrili ste vôbec. „Doprajte si pri rozhodovaní čas na premyslenie, najmä ak sa chystáte investovať do spotrebiča kvalitnej značky, ktorý je ten pravý pre Vás. Black Friday je síce časovo limitovaný, no prieskum vhodného spotrebiča si môžete spraviť aj vopred. Na začiatok akcií tak budete pripravení a budete rovno vyhľadávať zariadenia, ktoré ste si dopredu vyhliadli. Televízor si napríklad kupujete na niekoľko rokov, takže jeho výber by určite nemal byť impulzívny,“ povedal Peter Horvát, Country Leader pre značku Philips TV & Zvuk na Slovensku.

Stavte radšej na overené značky

Nie vždy platí, že tá najnižšia cena je tá najlepšia. To platí najmä pri nákupe čiernej techniky od neznámych značiek, ktoré síce navonok ponúkajú rovnaké, prípadne lepšie funkcie ako drahší ekvivalent od značkového výrobcu, no nehovorí to nič o výslednej kvalite produktu ako takého.

Známe značky si budujú svoj imidž na základe vlastne vyvinutých technológií, ktoré sa interne zdokonaľujú niekoľko rokov. Môže sa tak jednať o známu technológiu podsvietenia displeja Ambilight, ktoré Vás vtiahne do deja, či obrazové procesory, ktoré využívajú umelú inteligenciu na špičkové vykreslenie výsledného obrazu. Ak v ponuke narazíte na televízor od neznámeho výrobcu, ktorý ponúka tú istú funkciu ako produkt od známej značky, zbystrite pozornosť. Nemusí sa jednať o vyslovene zlý produkt, no pravdepodobne to nebude zariadenie, ktoré vám ponúkne zážitok rovnakej kvality.

Pred kúpou je tiež vhodné vyhľadať recenzie užívateľov a odborníkov. Dlhoročný technologický novinár a šéfredaktor magazínu touchIT, Ondrej Macko ešte dopĺňa. „Pri našich testoch v redakcii touchIT sa nám dlhodobo potvrdzuje, že je potrebné staviť na kvalitu a overeného výrobcu. Potom máte istotu, že naozaj dostanete to pravé, po čom túžite.“

Dôležitý je aj výber správneho predajcu. Tí najlepší majú aj počas Black Friday širší sortiment značiek a zvyčajne dokážu poskytnúť vyššie zľavy na overené produkty, ale zároveň aj garanciu záruky v prípade akýchkoľvek problémov. V prípade spoločnosti TP Vision možno v predvianočnom období využiť hneď niekoľko zaujímavých akcií na princípe vrátenia peňazí, ktoré sa u tohto výrobcu pravidelne objavujú počas celého roka. „Momentálne do 23. decembra 2021 si majú zákazníci možnosť vybrať z troch akcií – Cashback na audio produkt, soundbar alebo WiFi reproduktor, pri kúpe s OLED TV Philips série 8 a 9, alebo cashback zľavu na akciové soundbary, prípadne si vyskúšať TV s unikátnou funkciou Ambilight na 30 dní zadarmo v pohodlí domova,“ dodáva Peter Horvát.

ZDIEĽAŤ