BlackBerry motion

Keď vám niekto povie, že vlastní telefón značky BlackBerry, určite si ako prvé predstavíte zariadenie s hardvérovou klávesnicou.

V tomto prípade vám samozrejme predstavíme telefón od spoločnosti BlackBerry v našej recenzií, ktorý je však odlišný ako jeho predchodcovia a tak trochu vyčnieva z modelového radu značky.

Hardvérovú klávesnicu by ste hľadali márne a namiesto nej sa po rozbalení bude na vás usmievať krásny, klasický telefón s jednoliatym 5,5 palcovým displejom po celej ploche.

Dizajn telefónu BlackBerry Motion

Pri pohľade na nový Motion nás v redakcii ako prvé zaujalo jeho kovové telo, ktoré po okrajoch pokrývajú oblé hrany. Toto zaoblenie hrán telefónu napomáha príjemnému držaniu v ruke a jednoduchej manipulácii. Na prednej strane sa vyníma 5,5 palcový IPS displej s Full HD rozlíšením, ktorého sklo je odolné proti poškriabaniu. V malom hornom čiernom rámiku nad displejom sa po pravej strane nachádza notifikačná dióda, ktorá mení farby podľa aplikácie, z ktorej prichádza oznámenie. V strede sa nachádza reproduktor na volania a po jeho ľavej strane zasa šošovka predného 8 Mpx fotoaparátu. V spodnom čiernom okraji sa nachádzajú dve softvérové podsvietené navigačné tlačidlá a v ich strede máme kombinované hardvérovo softvérové navigačné tlačidlo – domov.  Toto tlačidlo obsahuje logo BlackBerry a zároveň slúži ako odtlačok prsta. Odtlačok prsta fungoval prekvapivo dobre. Stačilo po ňom mimovoľne prebehnúť prstom a telefón bol odomknutý.

V strede pravej strany telefónu sa nachádza programovateľné tlačidlo, nad ktorým má svoje miesto tlačidlo na odomykanie a zamykanie telefónu.  Posledné tlačidlo slúži na ovládanie hlasitosti. Programovateľné tlačidlo je vrúbkovaným povrchom odlíšené od ostatných, preto nie je možné pomýliť si ho napríklad s tlačidlom na uzamknutie zariadenia. Tlačidlo si môžete prispôsobiť svojim potrebám a po jeho stlačení je možné aktivovať napríklad sieť Wi-Fi, vytvoriť rýchlu poznámku alebo spustiť ľubovoľnú aplikáciu.

Na ľavej strane sa nachádza miesto pre SIM kartu a microSD kartu. Obe karty vkladáme do kombinovaného šuplíka, ktorý sa otvára ihlou, tú nájdeme v krabičke ako súčasť balenia. Všetky ďalšie konektory ako je 3,5 mm audio jack a USB C konektor slúžiaci na nabíjanie sa nachádzajú spolu s reproduktorom na spodnej strane smartfónu. Vrchná časť telefónu je hladká a bez ďalších otvorov. Certifikácia IP67 ochráni telefón pred prachom a vodou do hĺbky 1 metra po dobu 30 minút.

Pri pohľade na čierny Motion zaujme jeho majiteľa príjemný textúrovaný vzor zadnej strany, ktorý je v strede osadený samotným logom značky. Táto textúra vzoru veľmi jednoducho odlišuje BlackBerry Motion od dnešných, jednotvárnych zadných tiel telefónov. Toto prevedenie zadného tela telefónu napomáha k jeho odolnosti a ľahšej manipulácii so zariadením pri jeho používaní.  V ľavom rohu zadnej strany telefónu sa v samostatnom kovovom rámčeku spolu s dvojtónovým LED bleskom nachádza aj zadný fotoaparát s rozlíšením 12 Mpx.

Výkon, pamäť, konektivita

O výkon a hladký chod telefónu sa stará 8 jadrový procesor Snapdragon 625, ktorému napomáha k dokonalým výsledkom 4GB pamäť RAM. Telefón disponuje interným úložiskom 32 GB. Keď sa interná pamäť naplní, pomocou microSD karty je možné úložisko rozšíriť až do 2TB. To už len tak ľahko nezaplníte, však? Telefón beží na operačnom systéme Android 7.1.2 s bezpečnostnou nadstavbou od BlackBerry. Okrem solídneho výkonu BlackBerry Motion disponuje aj technológiou Bluetooth 4.2, Wi-Fi pripojením, zabudovaným GPS modulom. Technológia NFC vám umožní bezpečné rýchle platenie, prenos súborov medzi zariadeniami. A čo reproduktor? Jeho kvalitu, hlboké basy a pôsobivé výšky sme zhodnotili po spustení rovnakej skladby na telefóne a na mini reproduktore o výkone 3V nemenovanej značky. Po chvíli sme mini reproduktor radšej vrátili späť na jeho pôvodné miesto a užívali si obľúbené skladby prehrávané oveľa kvalitnejším reproduktorom smartfónu BlackBerry Motion.

Aby toho nebolo málo, Motion vám naservíruje množstvo vychytávok a drobností, ktoré sa spájajú do jedného dobre fungujúceho celku. Jedná sa napríklad o plávajúce tlačidlo s rýchlou voľbou pre kalendár, poznámky či vytvorenie SMS správy, nachádzajúce sa na pravej strane displeja. Predstavte si situáciu, keď si počas hovoru potrebujete niečo súrne poznačiť, no vaše predplatené  minúty sú len obmedzené. Plávajúce zelené tlačidlo vám počas hovoru zostane na obrazovke a bude vás informovať, koľko voľných minút ste počas hľadania aplikácie na tvorbu poznámok stihli prevolať. Vy už však teraz viete, že plávajúce tlačidlá sú dve a na naplánovanie udalosti vám postačí niekoľko sekúnd.

Bezpečnostné aplikácie BlackBerry

Spoločnosť BlackBerry je celosvetovo známa tým, ako excelentne vie chrániť svoje zariadenia. Možno, že Motion nemá najnovší Android 8.0, no zato o tom terajšom Androide 7.1.2 by sme mohli povedať, že niet spoločnosti, ktorá by ho „rozobrala“ a zložila tak zabezpečený, ako sa to podarilo práve značke BlackBerry. Výsledkom je niekoľko navonok viditeľných zabezpečení v podobe aplikácií, akou je napríklad DTEK, po ktorej aktivovaní máte aktuálny prehľad o tom, čo sa s vašimi dátami práve deje. Pomocou aplikácie DTEK môžete jednoducho sledovať a spravovať bezpečnostné nastavenia celého telefónu. BlackBerry Messenger zase predstavuje sociálnu sieť pre vás a vašich priateľov, ktorý využívajú smartfóny značky BlackBerry. BlackBerry Messenger si môžu nainštalovať aj majitelia iných značiek a operačných systémoch. Samozrejme, že jej zabezpečenie je opäť na veľmi vysokej úrovni a zabezpečí vám 100% anonymitu pri „chatovaní“ a inej komunikácii. Jedinou aplikáciou, ktorej fotografiu vám neukážeme, je BlackBerry Privacy Shade. Až po jej spustení som úplne pochopil význam slova bezpečnosť – telefón ešte len pri jej spúšťaní zablokoval možnosť tvorby snímok a nahrávania obrazovky. Celkom pôsobivé, čo poviete?

Batéria, rýchlosť nabíjania a výdrž BlackBerry Motion

Telefón je v tzv. prevedení unibody, a preto nedisponuje možnosťou výmeny batérie samotným užívateľom. Avšak po niekoľkých dňoch používania prídete na to, že batériu tak skoro meniť nebudete. Ohromných 4000 mAh sa vám postará o dlhodobý chod zariadenia, pri ktorom nebudete ani registrovať miznúce percentá. Dva dni pracovného nasadenia s telefónom v ruke nám ubehli ako voda, no telefón nie a nie sa vybiť. Absencia bezdátového nabíjania nič nemení na fakte, že vďaka QuickCharge 3,0 a teda rýchlemu nabíjaniu na 50% dobitia nepotrebujete ani hodinu. Zdá sa vám 50% málo? Polovičné nabitie batérie vám postačí na plnohodnotné využívanie zariadenia na celý jeden deň.

Fotoaparát – čerešnička na torte pre celebrity

Motion disponuje zadným fotoaparátom o veľkosti 12 Mpx. Pomáha mu automatické zaostrovanie, silný dvojtónový LED blesk a clonové číslo f/2,0. Poviete si, biznis telefón nemôže fotiť dobre, no čaká vás milé prekvapenie. Telefón zvláda natáčať videá vo formáte až 4K. Nasnímané fotografie je možné upraviť si priamo v telefóne vlastným editorom, ktorý dodáva BlackBerry. Jediný detail je absencia optickej stabilizácie a zariadenie si musí pomáhať len elektronickou stabilizáciou. Prečo sme túto časť recenzie označili ako čerešničkou na torte? Predstavte si, že sa zaujímavé fotografie zo súkromnej oslavy kohokoľvek z nás dostanú do rúk novinárom. Asi by sme neboli dvakrát nadšení a presne tomuto scenáru zabránite veľmi jednoducho. Fotografie vytvorené tlačidlom spúšte na displeji sa ukladajú do zariadenia, synchronizujú sa so zálohou na Cloude a nemáte nad nimi úplnú kontrolu. Druhá možnosť je teda fotografovanie s použitím hardvérového tlačidla – jemným prejdením po snímači odtlačkov prstov vytvoríte fotografiu, ktorá zostáva jedine v zariadení. Neexistuje možnosť, že by ste takto vytvorené fotografie omylom zavesili na sociálnu sieť alebo uložili na váš Cloud.

Fotografie a video nasnímané telefónom BlackBerry Motion

Obsah balenia

Už pri pohľade na balenie je zrejmé, že sa nejedná o úplne obyčajný a klasický telefón značky BlackBerry. Súčasťou balenia sú slúchadlá s náhradnými štupľami do uši, USB C kábel + nabíjací konektor. Spomínaná ihla na vysunutie šuplíka  pre kartu SIM je spolu so stručným návodom na používanie či záručným listom súčasťou balenia.

Záverečný verdikt

Poďme rovno k cene tohto zariadenia. Na slovenskom trhu je dostupný s oficiálnou cenovkou 469 € s DPH. A práve v tomto sme videli háčik. Očakávali sme strednú triedu s priemerným výkonom, fotoaparátom či konektivitou. Pokorne teda snímame pomyselný klobúk pred novinkou BlackBerry Motion. Naše predsudky či obavy rozmetala na plnej čiare. Počas používania sme nezaregistrovali jediné zaseknutie či nedokonalosti v plynulosti systému. Fotografie boli dostatočne kvalitné na zachytenie akejkoľvek udalosti a vďaka poskytovanej bezpečnostnej nadstavbe sme sa cítili vskutku dôležito a chránene. Certifikácia IP67 je peknou pridanou hodnotou telefónu a pri výdrži telefónu nie je čo riešiť. BlackBerry sa podarilo vytvoriť plnohodnotný business telefón a nepotrebovali k tomu ani ich známu, hardvérovú klávesnicu.

Technické špecifikácie telefónu BlackBerry Motion
Zariadenie
rozmery 155.8 x 75.5 x 8.1 mm
hmotnosť 167g
počet SIM / formát 1 / nanoSIM
konštrukcia klasická s dotykovým displejom, odolnosť IP 67
Fingerprint áno
Displej
typ IPS
rozlíšenie 1920 x 1080
Batéria
typ / kapacita Li – Ion / 4000 mAh
Foto
zadná kamera 12 Mpx
blesk Dvojtónový LED
zadná kamera video 4K
predná kamera 8 MPx
Platforma
operačný systém Android 7.1
frekvencia procesora 8 x 2,0 GHz
počet jadier procesora Osemjadrový
Pripojiteľnosť
dáta HSDPA / HSUPA / LTE
Wi-Fi áno
BlueTooth áno
NFC áno
IrDA
GPS A-GPS, GLONASS, BDS2
Pamäť
vnútorná pamäť 32 GB
RAM 4GB
pamäťová karta Do 2TB

text & foto Martin Morávek a Matej Bičan