Canon EOS R6

Redakcia Techvia sa bola pozrieť na predstavenie noviniek zo sveta fotografie a videa v Bratislave. Boli predstavené dva nové modely bezzrkadloviek a objektívy, zväčša pre wildlife fotografov.

Bezzrkadlové fotoaparáty Canon EOS R5 a R6 majú koordinovanú stabilizáciu snímača aj objektívu, a to až do -6EV. Keďže sú to plne elektronické fotoaparáty, tak je možné, aby elektronická uzávierka fotoaparátu snímala až 20 snímok za sekundu. Pri mechanickej uzávierke je to „iba“ 12 snímok za sekundu. Fotoaparáty fotia okrem známych JPG a raw formátov aj vysokoúčinný HEIF formát.

Formát HEIF

Nový kompresný formát fotografie má menšiu veľkosť, menej jpg artefaktov a je aj ostrejší. Nevýhodou môže byť náročnejšie spracovanie fotoaparátu, ale aj podpora. Softvérovú podporu Adobe balíka čakáme už čoskoro. Obidva fotoaparáty majú detekciu oka, tváre, hlavy, tela a dokážu rozoznať človeka či rôzne zvieratá. Hľadáčik má veľmi veľkú rýchlosť odozvy, i keď sa to stále nevyrovná realite, teda klasickému zrkadlu na zrkadlovke.

Otázka: Šport, áno alebo nie?

Na predstavení padla aj otázka: Šport, áno alebo nie? Čo sa týka snímok za sekundu, rôznych stabilizácií, minimálnej váhe tela, je to jednoznačné áno. Ale športoví fotografi vedia, že pri pozeraní do elektronického hľadáčika oko trpí omnoho viac ako pri bežnej zrkadlovke. Je to ako pozeranie na televíziu.

Zo začiatku sme tak trochu rozmýšľali nad tým, prečo je bajonet na nových bezzrkadlovkách taký veľký. Nový bajonet totiž ponúka viaceré možnosti technickej stránky fotografie. Má až 54 milimetrov a vďaka tomu je možná veľmi efektívna stabilizácia obrazu, či už v samotnom tele alebo objektíve.

Obidva fotoaparáty majú Canon Log, pomocou ktorého si používateľ zafarbí video s menšími stratami na kvalite, HDR PQ a zebru.

Ergonómia na jednotku

Čo sa týka hardvérovej stránky, fotoaparáty majú volič On/Off vľavo hore, bol pridaný otočný volič na citlivosť ISO a vrátený veľký otočný volič s prednastavením na clonu. Držia sa dobre, teda ergonómia je zvládnutá na jednotku, úprimne povedané – konečne nepadá malíček pri držaní.

Pavel Sery

O využití nových modelov nám porozprával Pavel Šerý. Prvé pocity z predstavených noviniek prezradili fotograf Peter Brichta a kameraman Michal Barok.

V čom sa líšia?

Model EOS R6 je určený primárne pre fotografov, a preto mu bohato stačí 20 Mpx s možnou citlivosťou 102 400 ISO. EOS R5 je určený pre poloprofesionálnych filmmakerov s hodnotami, ktoré sú už hodné drahých filmových kamier. Má 45 Mpx s maximálnou citlivosťou 51 200 ISO.

SD UHS-II a CFexpress karta

Kým pri R5 ako pamäťové médium môžete použiť SD UHS-II kartu a CFexpress, tak do R6 je možné dať iba SD UHS-II. Obidva fotoaparáty majú duálny slot.

EOS R5 má jednu zaujímavosť nazývanú DPRaw, pomocou ktorého môžete v bokehu posunúť doostrenie alebo nasvietiť portrét v tieni bez odrazovej dosky. Pri videu je model schopný natáčať 8K bez orezu (DCI/UHD) pri 30/25 FPS s 12 bitovou farebnou hĺbkou. Hoci 8K monitory sú zatiaľ menej zastúpené v domácnostiach, ich počet sa neustále zvyšuje. Toto rozlíšenie filmmakerom dovoľuje orezať obraz štvornásobne, pričom im ešte stále ostane 4K rozlíšenie. 12 bitová farebná hĺbka dovoľuje upravovať farby s malou stratou na kvalite, hoci je výstup videa zásadne len 8bit. Kvalitu 4K bez cropu s 120 FPS využijú asi všetci nadšenci videa a je tu možnosť simultánneho RAW videa.

EOS R6 vie točiť iba do 4K s 60 FPS 10bit alebo do 120 FPS pri FullHD rozlíšení. Je však známe, že tieto parametre ešte donedávna neboli tak bežné.

Canon EOS R5 & R6

Nové RF objektívy a tlačiareň

Na predstavení si bolo možné vyskúšať aj nové RF objektívy, určené iba pre Canon EOS bezzrkadlovky. Skúsili sme RF 100-500mm F4.5-7.1L IS USM všestranný telezoom objektív série L s kvalitnou 5-krokovou stabilizáciou. RF 600mm F11 IS STM a RF 800mm F11 IS STM nás prekvapili minimálnou hmotnosťou a rýchlosťou ostrenia. S kombináciou nových RF extenderov 1.4x a 2x sa môžete dostať na 1200mm, či 1600mm. A posledný RF 85mm F2 MACRO IS STM sa hodí na fotografovanie produktov.

Ako posledné bolo možné vytlačiť si fotografie s veľkosťou A3+ na tlačiarni imagePROGRAF PRO-300.

techvia.sk

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here