čiapka s brmbolcom

Každá vec, ktorá je na svete a ktorú používame má svoj účel, ale niekedy ho pravdupovediac nepoznáme. Námornícke čiapky boli súčasťou námorníkov už od nepamäti a teraz ako módny doplnok prichádzajú aj na súš. Staré námornícke čiapky mali na svojom vrchu červený pompón „brmbolec“.

Brmbolec – Pompón – Mýty vs. realita

Už ste niekedy uvažovali prečo tam bol? Jeden náš kolega si myslel, že vďaka týmto výrazne červeným pompónom uvidí záchranná jednotka námorníka v mori a dokáže ho tak rýchlejšie lokalizovať. Aj keď táto teória neznie zle, pravda je celkom iná. Po vypadnutí z lode takúto čiapku skôr stratíte, ako ju udržíte na hlave.

Skutočný význam tohto červeného brmbolca na vrchu čiapky je veľmi prostý. Keďže vo väčšine ponoriek a lodí sa v podpalubí nenachádza práve najviac miesta, námorníci túto čiapku využívali najmä ako nejaký indikátor stropu na ich hlavami, aby si predišli väčšine úrazov. Pompón sa dotkol stropu o niečo skôr ako ich hlava a zabránil tomu, aby si ju oň nepekne odreli.

čiapka s brmbolcom

Vznik a ďalšie využitie

A ako vznikol tento červený brmbolec? Prvýkrát sa pompón spomína už v 15. storočí, no oficiálnou súčasťou námorníckej rovnošaty sa táto čiapka stala až v roku 1858. V tom čase bol však pompón na vrchu tvorený dvomi farbami – červenou a modrou. Jeho vtedajší oficiálny názov doslovne preložený z francúzštiny bol: „Strapček z vlákien zo zmiešanej modrej a červenej vlny, zložených po celej ich dĺžke a vytvárajúci strapec“. Neskôr sa však táto dvojfarebná kombinácia zmenila iba na jednofarebnú, presnejšie na červenú. Dôvodom bude pravdepodobne ľahšia výroba jednofarebnej verzie.

Taktiež sa hovorí, že tento červený pompón prináša „šťastie“. Keď sa ho dotkne mladé dievča alebo žena, má právo pobozkať majiteľa čiapky a dokonca očakávať od neho aj niečo viac. Avšak tento fakt mohol byť len spôsob, akým sa chceli námorníci dostať bližšie k opačnému pohlaviu.

Takže, keď nabudúce pôjdete na more a budete mať doma svoju námornícku čiapku, zoberte si ju radšej so sebou. Môžete tak predísť nepríjemným úrazom hlavy.

techvia.sk