vodeodolny telefon CAT S41

Výkonné elegantné zariadenia s podmanivým dizajnom dnes vlastnia mnohí z vás. Ale čo ak je vaša práca obzvlášť náročná alebo potrebujete telefón, ktorý vydrží aj tie najdrsnejšie podmienky? Minimálne by ste si mali zaobstarať zariadenie s certifikátom IP68, čo u väčšiny telefónov nie je vôbec samozrejmosťou.

Nečakajte teda dokonalé fotografie či bleskurýchly snímač odtlačkov prstov, no pripravte sa na spoľahlivosť, obrovskú výdrž batérie a extrémnu odolnosť.  Predstavujeme vám nový CAT S41 od spoločnosti Caterpillar.

CAT S41 spĺňa certifikácie IP68 a MIL SPEC 810G, ktorým bolo prispôsobené aj telo telefónu.  S41 je pokrytý gumou s textúrou, vďaka ktorej telefón nebude mať šancu vykĺznuť vám z rúk. Ak by taká situácia aj nastala, šanca, že telefónu sa nič nestane je veľmi vysoká – telefón bol testovaný z výšky až 1,8 metra pri páde na betón.  Odolnosť voči vode bola testovaná v hĺbke 2 metre po celú hodinu. CAT S41 je určený na fungovanie pri extrémnych teplotách v rozpätí od -25 ° C do 55 ° C. Hravo zvláda prašné prostredie, piesok či vibrácie 4. stupňa.

Vďaka hmotnosti 218 gramov a rozmerom  152 x 75 x 12,9 mm je CAT S41 naozaj robustné zariadenie. Displej o veľkosti  5“ s rozlíšením Full HD je proti poškrabaniu chránený odolným sklíčkom Gorilla Glass 5 a je dobre čitateľný aj na priamom slnku. Ak sa snažíte zariadenie ovládať s mokrými prstami, obrazovka sa automaticky prepne do špeciálneho režimu. Taktiež je k dispozícii režim rukavice.
Vďaka hranám konštrukcie, ktoré viditeľne vyčnievajú do priestoru, budete mať istotu, že displej nepríde do kontaktu s podložkou ani v prípade, že by bola pokrytá prachom či iným drobným materiálom.

Na ľavom boku telefónu môžeme nájsť žlté programovateľné tlačidlo, ktoré si môžeme prispôsobiť na spustenie konkrétnych aplikácií či funkcií, ako je napríklad baterka, volanie SOS (aplikácia Lone worker) či režim „pod vodou“.  Nad programovateľným tlačidlom sa nachádza zásuvka na dve nano SIM karty a taktiež slot na pamäťovú kartu.  Hardvérové tlačidlá na ovládanie hlasitosti a zapnutie displeja sú umiestnené na pravej strane.

Spodná strana obsahuje MicroUSB konektor, vedľa ktorého sa nachádza pomerne hlasitý reproduktor. Tlačidlá pod displejom sú dostatočne veľké, aby sa dali pohodlne ovládať aj s rukavicami. Konektor slúchadiel má svoje miesto na hornej strane. Všetky otvory na telefóne sú dobre utesnené a spoľahlivo ochránia zariadenie pred vniknutím vody či iných nečistôt.

CAT S41 disponuje výkonnou batériou  s kapacitou 5000 mAh, ktorá dokáže poskytnúť až 38 hodín hovoru v sieti 3G. Pomocou dodaného OTG kábla  a vďaka funkcii Zdieľanie batérie, môžete telefón použiť aj na nabíjanie iných zariadení. Aby ste svoju obrovskú batériu celkom „nevyšťavili“, môžete si vo svojom S41 nastaviť limit, kedy sa zdieľanie batérie samé zastaví.
CAT S41 podporuje technológiu Pump Express 2.0 od spoločnosti Mediatek, vďaka ktorej telefón nabijete z 0 na 100 % zhruba za 2 hodiny. Na kapacitu batérie je to pomerne solídny výkon.

CAT S41 je vybavený 2,3 GHz procesorom MediaTek Helio P20, ktorý spolupracuje s 3 GB operačnej pamäte a úložisko o veľkosti 32 GB je možné rozšíriť o microSD kartu. Operačným systémom je praktický čistý Android 7.0 Nougat, doplnený o niekoľko predinštalovaných aplikácií, napríklad Zdieľanie batérie. Telefón pri našom teste zvládal bežné úkony bez akéhokoľvek zaváhania.
Telefón má prekvapivo schopné možnosti pripojenia, ako je napríklad podpora LTE, Bluetooth 4.1, GPS, Glonass, NFC či FM rádio.

Pri telefónoch, ktoré sú určené do extrémnych podmienok musíme viac-menej počítať s tým, že naše snímky nebudú také dokonalé, ako si predstavujeme. CAT S41 však bez problémov postačí na bežné fotografie, ktoré môžeme vytvoriť aj pomocou panorámy či HDR režimu.
Tohtoročný model dostal hlavný fotoaparát s rozlíšením 13 Mpx, LED bleskom a automatickým zaostrovaním. Predná kamera s 8 Mpx je spolu s logom spoločnosti a reproduktorom na volanie umiestnená v hornej lište. Oba fotoaparáty disponujú funkciou režimu pod vodou.

Balenie obsahuje okrem samotného smartfónu aj adaptér na nabíjanie, micro-USB kábel a vyššie spomínaný OTG kábel. Čo určite poteší,  je ochranná fólia na displej,  ktorá je súčasťou balenia.

Záverečné hodnotenie:
Spoločnosť Caterpillar odviedla kus práce, ktorej výsledkom je toto neohrozené zariadenie. CAT S41 je telefón s takmer neporovnateľnou výdržou batérie, úctyhodným výkonom, stavaný tak, aby vydržal všetky situácie, do ktorých sa s ním dostanete.

Pozitíva :

  • Extrémna výdrž
  • Naozaj veľká výdrž batérie
  • Môže byť použitý ako núdzová nabíjačka pre iné smartfóny
  • Kontroverzný originálny dizajn, veľmi odlišný od elegantnej konkurencie
  • Vysoký jas displeja
    Negatíva :
  • Je drahší ako konkurencia
  • Žiadne biometrické zabezpečenie

Cena a dostupnosť
Model CAT S41 je dostupný za cenu 449 €.

text & foto Matej Bičan