13.04.2016. – 17.04.2016   Croatia Boat Show

 

V dňoch 13. – 17. 04 2016 sa v Chorvátskom meste Split konal 18. ročník medzinárodnej výstavy Croatia Boat Show 2016.

Na výstavu som prišiel hneď ráno po nočnom šoférovaní.  Po šálke rannej kávy som sa vybral prezrieť si výstavu. Výstava sa len zľahka rozbiehala, návštevníkov ešte mnoho nebolo, ľahko sa dalo urobiť si prehľad a zorientovať sa, kde sa čo nachádza.

Samotná výstava svojich návštevníkov privítala v jedinečnej atmosfére mestskej promenády susediacej s miestnym jachtárskym klubom. Táto kombinácia dodala výstave úžasnú  atmosféru.

Výstavy tohto typu sú atraktívne nielen svojou polohou, ale aj vystavovanými exponátmi. Všetky lode sú prístupné návštevníkom k nahliadnutiu a ich majestátnosť umocňuje aj fakt, že sa jedná o funkčné lode, ktoré sú na vode pripravené k predvádzacím plavbám.

S pribúdajúcim časom úmerne stúpala teplota a aj počet návštevníkov Boat Show. Na výstave bolo možné vidieť plachetnice, katamarany, motorové jachty a motorové člny. Z vystavovateľov plachetníc by som rád spomenul výrobcu plachetníc Hanse, ktorá  do Chorvátska priviezla aj výstavnú premiéru Hanse 315  v danej triede. Samozrejme za Hanse nezaostávali so svojimi modelmi ani ďalší vystavovatelia, ako napríklad Jeanneau. Svetoznámy výrobca katamaránov Lagoon vystavoval svoj obrovský katamaran Lagoon 56S2 za neskutočnú sumu, ktorá presahovala 900 000,- EUR.
Vystavovatelia a výrobcovia motorových člnov sa prezentovali silnými motormi a konštrukčnými riešeniami svojich člnov. K nahliadnutiu a k plavbe boli pripravené aj motory o výkone 2x 300PH od výrobcov Mercury a Yamaha.

Neodolateľnou výstavnou pýchou bola motorová jachta od výrobcu Monte Carlo Yachts s modelom 76. Táto jachta disponuje dvomi motormi  MAN V12 1400 a pre svojho majiteľa vo svojich útrobách skrýva všetko, na čo sa dá len pomyslieť. Mňa skôr zaujímalo technické vybavenie, navigácia a všetko, čo s prevádzkou súvisí. Ako som na vlastné oči mal možnosť vidieť, ani tu sa nešetrilo novinkami a navigačnými vychytávkami.

Po vrátení sa do reality som zamieril k výstavným stanom, kde sa nachádzali rôzne vodné športové hračky ako skútre, malé motorové člny a okruhové plachetnice.
Mnohí návštevníci sa s veľkým záujmom zastavovali a obzerali skladacie bicykle s elektromotormi, ktoré bolo možné zložiť do neuveriteľne malých rozmerov, a tak ich uskladniť na jachte, kde voľného miesta nie je veľa.

V porovnaní s ostatnými výstavami, Croatia Boat Show nemá veľké množstvo výstavných stánkov a hál, ale má neopísateľné čaro a úplne inú atmosféru otvoreného priestoru.

Pomaly prichádzal večer a ja som sa chystal na cestu späť, čo bola veľká škoda, lebo výstava práve začínala ožívať magickou atmosférou prichádzajúcou so zotmením.

text Martin Morávek

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here