Peugeot

Do roku 2040 bude v mestách žiť takmer 5 miliárd ľudí.  Pretvoriť mestský priestor na “udržateľný” je jednou z najväčších výziev pre 21. storočie, aj preto sa ich obyvatelia snažia spolupodieľať na vytváraní “trvalo udržateľných miest”. Ich tvár, spôsob života vo veľkých mestských centrách a aj forma dopravy sa menia v závislosti od mnohých faktorov, ku ktorým patria napríklad kvalita ovzdušia, online nakupovanie a doručovanie tovaru až domov a tiež vzostup popularity alternatívnych dopravných prostriedkov.

Značka PEUGEOT sa týmto novým scenárom prispôsobuje aj vytýčením globálneho záväzku smerujúceho k elektrifikácii, s cieľom mať svoje modelové portfólio do roku 2023 kompletne elektrifikované. Je to možné nielen vďaka mestským vozidlám, ku ktorým patria aj nové modely PEUGEOT e-208 a e-2008, ale tiež vďaka kompletnému modelovému radu 100 % elektrických úžitkových vozidiel, schopných uspokojiť prakticky akékoľvek požiadavky na prepravu a doručovanie tovaru.

PEUGEOT ako poskytovateľ komplexnej mobility ponúka vďaka svojim elektrickým bicyklom, mopedom a skútrom, ale tiež elektromobilom pre služby zdieľanej jazdy, ako napríklad Free2Move, ekologické riešenia vhodné aj pre dopravu “na poslednom kilometri”.

PEUGEOT nové logo

Vo vyspelom svete sa začína presadzovať nový pohľad na mestá. Je zameraný na celkovú udržateľnosť, vytváranie nových priestorov pre peších, bicykle a vozidlá, využívajúce alternatívne zdroje energie. Postupne sa oslobodzuje od závislosti na vozidlách so spaľovacími motormi.

Ako poskytovateľ komplexnej mobility umožňuje PEUGEOT svojim zákazníkom slobodu pohybu aj tým, že im ponúka široké portfólio elektrifikovaných vozidiel, ktorých spoľahlivosť a dojazd sú na trhu vysoko hodnotené. Patria k nim kompaktné autá, SUV, úžitkové vozidlá, bicykle, skútre… A každé z nich zohráva svoju úlohu v rámci elektrifikačnej stratégie značky PEUGEOT.

Slogan “power of choice”, teda sloboda vo výbere pohonu, označuje jeden zo základných pilierov technologickej ofenzívy značky PEUGEOT.

Nová generácia elektrifikovaných vozidiel umožňuje zákazníkom vybrať si taký typ pohonu, aký najlepšie vyhovuje ich potrebám bez akýchkoľvek obmedzení v oblasti dizajnu, komfortu, úrovne výbavy, vnútorného priestoru, objemu kufra alebo radosti z jazdy. Nezáleží na tom, aký typ karosérie si zvolíte, pri žiadnom nebudete pri používaní nijak obmedzovaní. Táto filozofia sa už preniesla do praxe. Uplatňuje sa pri osobných autách ako PEUGEOT e-208, e-2008, 3008 Hybrid, 508 Hybrid a 508 SW Hybrid, rovnako ako aj pri úžitkových, ku ktorým patria napríklad PEUGEOT e-Expert, e-Traveller a e-Boxer. Všetky ponúkajú rovnaký batožinový, respektíve nákladný priestor a rovnakú technologickú výbavu ako verzie s benzínovými alebo naftovými motormi.

Nielen v mestskom prostredí, ale aj na cestách mimo miest je ukážkovým príkladom filozofie slobody pohybu nový PEUGEOT e-208.

Vďaka vysokokapacitnej 50 kWh batérii má podľa testovacej procedúry WLTP dojazd až 340 kilometrov.  Jeho elektromotor s výkonom 100 kW (136 k) poskytuje maximálny krútiaci moment až 230 Nm a umožňuje zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 8,1 sekundy, a to bez hluku a nežiaducich vibrácií. Vďaka trom rôznym jazdným režimom možno nový PEUGEOT e-208 využívať rozličnými spôsobmi: v režime Eco má prioritu maximalizácia dojazdu, v režime Normal poskytuje maximálny komfort pri každodennom jazdení a napokon v športovom režime oceníte jeho živosť a dynamiku. Vďaka svojmu dojazdu, výkonu a manévrovateľnosti je PEUGEOT e-208 mestské auto, dokonale prispôsobené špecifikám jazdy v mestských centrách.

elektromobil Peugeot e-208

V kategórii kompaktných SUV obohacuje ponuku nový PEUGEOT e-2008, ktorý je oproti svojmu predchodcovi dlhší, nižší, technologicky lepšie vybavený a úspornejší.  Jeho siluetu vytvorili dizajnéri značky tak, aby zaujala výrazným, robustným a pritom praktickým dizajnom. Rovnako ako PEUGEOT e-208, je aj model e-2008 vybavený motorom s výkonom 100 kW a maximálnym krútiacim momentom 260 Nm a vysokokapacitnou 50 kWh batériou, umožňujúcou mu podľa testovacej procedúry WLTP dojazd až 320 km. Tieto parametre sú ešte umocnené  bezhlučnou prevádzkou a výnimočnou dynamikou a to pri NULOVÝCH emisiách CO2/km! Batérie sú zabudované v podlahe, čo zaisťuje optimálne ťažisko a dokonalú rovnováhu medzi komfortom a jazdnými vlastnosťami, čo je z hľadiska jazdnej stability stelesnením toho najlepšieho know-how značky PEUGEOT.

Vďaka platforme CMP/e-CMP, na ktorej boli elektrické verzie navrhované už od začiatku ich vývoja, nedošlo k nijakému obmedzeniu z hľadiska ich vnútorného priestoru. Vďaka rázvoru 2,60 m a celkovej dĺžke 4,30 metra je vnútorný priestor, vrátane druhého radu, ideálne uspôsobený na rodinné využitie.  Napokon, aj kufor má bez ohľadu na verziu auta (elektrickú, alebo so spaľovacím motorom) rovnaký objem až 430 litrov, podľa normy VDA210 a v závislosti od výbavy.

Pokiaľ ide o dobíjateľné  (plug-in) hybridy, PEUGEOT ponúka jedno z najširších portfólií na trhu.

Jeho súčasťou sú aj nový PEUGEOT 3008, patriaci k najlepšie predávaným modelom značky, ktorý je v hybridnej verzii dostupný s výkonom 225 koní a pohonom prednej nápravy, alebo s výkonom 300 koní a pohonom oboch náprav a tiež aj modely PEUGEOT 508 a 508 SW, dostupné taktiež s výkonom 225 koní a pohonom prednej nápravy. Čaro 100 % elektrickej jazdy s nulovými emisiami, efektívny režim s pohon 4×4 (HYBRID4), výkon v režime Sport a univerzálnosť režimu Hybrid umocňujú celkové emócie a potešenie z jazdy.

Modelový rad plug-in hybridov značky PEUGEOT ponúka až 4 jazdné režimy (elektrický, hybridný, športový a 4×4) a bez ohľadu na verziu sľubuje v elektrickom režime 0-ové vibrácie, 0-ový zápach, 0-ové emisie a 0-ovú potrebu radiť.

Všetky uvedené modely boli schválené podľa testovacieho protokolu WLTP s rekordne nízkymi emisiami CO2. Ich dojazd v čisto elektrickom režime je dostatočný na pokrytie väčšiny každodenných nárokov.

e-mobilita Peugeot 3008

Prednedávnom s označením 508 a 508 SW PEUGEOT SPORT ENGINEERED, PEUGEOT predstavil svoj prvý model, ktorým zároveň uviedol novú značku, orientovanú na vysokovýkonné vozidlá. Vďaka dokonalému spojeniu športového ducha a technológie vytvoril PEUGEOT nový spôsob, ako zodpovedne nazerať na výkon a pomenoval ho Neo-Performance. PEUGEOT tak značí cestu, na ktorej kilowatt je kráľom a zároveň dosahuje pri sériových autách doteraz nevídanú úroveň výkonu a krútiaceho momentu.  Vďaka energii, získanej zároveň z elektriny a zo spaľovacieho agregátu, má jeho pohonný systém výkon 360 koní, maximálny krútiaci moment 520 Nm a pritom rekordne nízke emisie CO2 na kilometer. Táto kombinácia športovosti a technológií umožňuje dosiahnuť takmer okamžitú odozvu, čo podčiarkuje dôležitosť potešenia z jazdy, zakotvenú v DNA značky PEUGEOT. Táto vysokovýkonná verzia prešla testovacou procedúrou podľa WLTP s výsledkom len 46 g CO2/km, čo zodpovedá spotrebe 2,03 litra na 100 kilometrov!

V posledných rokoch a najmä v kontexte súčasnej pandemickej krízy môžeme pozorovať prudký vzostup online nakupovania, pri ktorom sú kľúčovými faktormi rýchlosť a doručenie až domov. Pri nej sa ukázalo, ako dôležité môže byť vlastnenie flotily elektrifikovaných úžitkových vozidiel.

PEUGEOT je v súčasnosti so svojimi 100 % elektrickými verziami stredne veľkých a veľkých vanov a dodávok PEUGEOT e-Traveller, e-Expert a e-Boxer jedným z najdôležitejších hráčov na trhu.

PEUGEOT e-Expert a e-Traveller sú postavené na modulárnej platforme EMP2 (Efficient Modular Platform) navrhnutej pre rôzne druhy pohonu a umožňujú 100 % elektrickú jazdu s maximálnym výkonom 100 kW a maximálnym krútiacim momentom 260 Nm, dostupným bezprostredne po štarte, čo im umožňuje okamžitú odozvu, navyše bez vibrácií, bez hluku, bez potreby radiť, bez zápachu a prirodzenie aj bez emisií CO2. Elektrické pohonné ústrojenstvo je podobné tomu, aké využívajú nový PEUGEOT e-208 a nový PEUGEOT e-2008. Prevodovka je upravená, s kratšími prevodmi, aby pri úžitkových vozidlách viac vyhovovala nárokom jazdy s nákladom. Taktiež ponúkajú dve úrovne dojazdu. V závislosti od nárokov ich užívateľov môžu mať lítiovo-iónové batérie kapacitu 50 kWh alebo 75 kWh, čo značí dojazd na úrovni až 230, respektíve 330 km, merané podľa schvaľovacej procedúry WLTP.

PEUGEOT e-Expert a e-Traveller

V súlade so stratégiou „power of choice“ ponúka nový PEUGEOT e-Boxer široké spektrum karosárskych verzií, aby dokázal vyhovieť akýmkoľvek potrebám a pracovným nárokom. S tromi dĺžkami rázvoru (3 m, 3,45 m a 4,04 m) sú verzie skriňových dodávok (furgonov) k dispozícii v 4 rozličných dĺžkach (L1, L2, L3 a L4) a 3 výškach (H1, H2 a H3), čo celkovo predstavuje 5 rôznych karosárskych verzií s užitočným objemom od 5 do 17 m³ a užitočným zaťažením až 1890 kg, v závislosti od verzie. V ponuke sú aj varianty, uspôsobené pre špecifické potreby profesionálov, umožňujúce ich ďalšie úpravy: kabína (L2, L3 a L4), dvojkabína (L3) a šasi (L3 a L4). Batérie sú zabudované pod podlahou a nemajú žiaden negatívny vplyv na veľkosť batožinového priestoru. Ich umiestnenie navyše zvyšuje tuhosť karosérie a vďaka optimálnemu rozloženiu hmotnosti sú, pokiaľ ide o pocit z jazdy, porovnateľné s verziami so spaľovacími  motormi. Nový PEUGEOT e-Boxer ponúka dve úrovne dojazdu. V závislosti od nárokov je dostupný s batériami s kapacitou 37 kWh a 70 kWh.

Podobne ako pri osobných autách v portfóliu značky PEUGEOT, ani pri elektrifikovaných verziách úžitkových vozidiel neboli robené žiadne kompromisy, pokiaľ ide o užitočný výkon, modularitu a možnosti prispôsobenia špecifickým nárokom profesionálov, navyše poskytujú neobmedzený prístup do mestských centier.

Modelový rad úžitkových vozidiel značky PEUGEOT je teraz 100 % elektrifikovaný. Značka ich ponuku skompletizovala uvedením 100 % elektrickej verzie vanu Partner. Je postavený na platforme eCMP, jeho pohonné ústrojenstvo je tvorené 50 kWh vodou chladenou batériou, ktorú možno dobíjať na dobíjacích staniciach s výkonom 100 kW, elektromotorom s výkonom 100 kW/136 koní a palubnou nabíjačkou, dostupnou s dvomi úrovňami výkonu (jednofázová s výkonom 7.4 kW a trojfázová s výkonom 11 kW).

ZDIEĽAŤ