Tak, ako to nadpis vystihuje, ide o telefón s celokovovým telom s FullHD IPS displejom 1920 x 1080 s jemným rozlíšením. Smartphone poháňa 8 jadrový procesor Qualcomm Snapdragon 616 s 2 GB RAM. Napájanie je zabezpečené batériou 3000 mAh. Telefón disponuje 16 GB vnútornou pamäťou, ktorú je možné rozšíriť pomocou microSD karty do kapacity až 128 GB. Výrobca smartphonu doplnil operačný systém Android 5.1.1 Lollipop o užívateľskú nadstavbu EMUI 3.1.

Telefón na testovanie prišiel v zlatej farbe, ktorá mu spolu s kovovým telom dodala eleganciu. Keď sa pozeráme na prednú časť telefónu, tak nie je rušená žiadnym hardvérovým tlačidlom. Ovládacie tlačidlá sú v spodnej časti displeja softvérové, ktoré sa rozsvietia pri prebudení telefónu zo spánku pomocou tlačidla na bočnej strane alebo pomocou čítačky odtlačku prsta na spodnej strane telefónu. Na hornej strane nad displejom sa nachádza predný 5 Mpx fotoaparát. Displej je od výroby potiahnutý fóliou, ktorá zvyšuje jeho odolnosť voči poškriabaniu alebo prasknutiu. Oproti tlačidlám zapnutia a ovládania zvuku sa na ľavej strane telefónu nachádzajú dva sloty, ktoré sa dajú otvoriť iba pomocou špicatého predmetu. Jeden slot je na SIM kartu a druhý je kombinovaný na SIM kartu a microSD kartu. V telefóne si potom viete nastaviť, ktorá SIM-ka má byť primárna a samozrejmosťou je aj rozlíšiť si ich nastavenie napr. zvonenie. Zadná strana má štruktúrovanú textúru, pri ktorej sú odtlačky prstov takmer neviditeľné. V hornej časti sa nachádza v strede snímač odtlačkov prstov a na vrchu v strede vystupuje šošovka 13 MPx fotoaparátu, ktorá je chránená kovovým rámčekom. Po jeho ľavej strane je prisvecujúca dióda. V spodnej časti v strede je konektor na napájanie a po stranách sa nachádzajú otvory pre reproduktor. Žiaľ reproduktor je iba jeden a druhý otvor je iba pre efekt. Na prednej bočnej strane sa nachádza konektor pre slúchadlá.

Po základnom nastavení a nakonfigurovaní telefónu som telefón využíval veľmi aktívne. Ako na telefonovanie, sms, prezeranie webu, chatovanie či príležitostne na skúšku fotoaparátu. Toto všetko pri zapnutej wifine alebo bluetooth v aute pri telefonovaní. Trošku som sa obával, či toto všetko batéria zvládne a nebudem ju musieť počas dňa dobíjať. Ale napočudovanie zvládla a ešte pred nočným nabíjaním cca 14% kapacity ostalo k dobru. Telefón pracoval svižne, počas môjho používania ani raz nezaváhal. Pri slnečných dňoch a aj na priamom slnku bol displej dobre čitateľný bez nežiaducich odleskov.

Čo sa týka zadného 13 Mpx fotoaparátu, tak ide o starú dobrú klasiku v tejto triede. Z prednastavených režimov si môžete pri fotografovaní vybrať: panoráma, HDR, zaostrenie na všetko, najlepšia fotografia, vodotlač, spomalenie, zvuková poznámka, dobré jedlo, skrášliť, časozberné snímanie a video. Fotografie pri dobrom svetle sú dobré, pri slabšom osvetlení už vzniká šum a sú horšie zaostrené. Od predného 5 Mpx fotoaparátu som žiadny zázrak nečakal, ale ako selfie na sociálne siete bohate stačí.

A zhrnutie na záver? Telefón disponuje dobrou batériou s vyváženým operačným systémom. Kladnou stránkou je kovové telo, ktoré znesie aj horšie zaobchádzanie. Toto všetko podčiarkuje jeho cena cca 250 €, ktorá je dobrým pomer ceny k tomu, čo smartphone ponúka. Možno nakoniec dodať, že sa ani nečudujem, prečo sa už celosvetovo predalo tohto smatphonu viac ako 8 miliónov kusov.

Pre ilustráciu viac fotografií v rôznych svetelných podmienkách.

text & foto Martin Morávek

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here