elektromobil
Zdroj: unsplash.com

Elektromobily sa stali neodmysliteľnou súčasťou moderného sveta. Čoraz viac spotrebiteľov sa denne vydáva cestou elektrifikácie, ktorá už dnes predpovedá sľubnú budúcnosť. Niet sa čomu diviť. Sú ekologické, spoľahlivé a ich dojazd sa s príchodom nových modelov neustále predlžuje. Výhodou je aj čoraz hustejšia sieť nabíjacích staníc, takže ak sa pohrávate s myšlienkou kúpy elektromobilu, už viac nemusíte váhať. Na čo by ste však pri výbere mali myslieť?

Na čo budete elektromobil využívať?

Je pravda, že mnohé elektromobily dnes prichádzajú v skutočne prepracovaných dizajnoch. Výrobcovia si dávajú záležať na každom detaile, preto je neraz ťažké nepodľahnúť túžbe a emóciám a vyberať s rozumom. Pred kúpou nového vozidla tak poriadne zvážte, na čo ho budete využívať.

elektromobil
Zdroj: unsplash.com

Elektrický športiak rozhodne spraví dojem na všetkých priateľov, no pre viacčlenné rodiny už nie je taký efektívny. Do úvahy preto berte počet osôb, ktoré zvyknete prevážať, ale aj vaše voľnočasové aktivity. Ak zvyknete tráviť čas v prírode, za zváženie stojí napríklad robustné elektrické SUV. Ak zase trávite viac času v uliciach mesta, kompaktný elektromobil bude to pravé.

Kde budete elektromobil nabíjať?

Aj keď sa sieť nabíjacích staníc neustále rozširuje, zatiaľ nie je v každom regióne na Slovensku najideálnejšie pokrytie. Dostupnosť nabíjacích staníc vo vašom okolí si ľahko overíte na mape nabíjacích staníc. Prognózy nabíjacej infraštruktúry sú však pozitívne, preto by vás od kúpy nemalo odradiť ani to, že sa zrovna nenachádzate v meste s desiatkami nabíjacích staníc. Navyše túto situáciu jednoducho vyriešite domácou nabíjacou stanicou, čo je, mimochodom, najekonomickejšia a najobľúbená voľba medzi vlastníkmi elektromobilov.

Oplatí sa viac nový alebo ojazdený elektromobil?

Elektromobily sa v porovnaní s vozidlami so spaľovacími motormi neopotrebujú tak rýchlo, pretože majú menej pohyblivých častí. Môže sa preto zdať, že kúpa jazdenky je v tomto prípade jasnou voľbou. Nenechajte sa však zmiasť a zamerajte sa na najvýznamnejšie kritérium pri kúpe ojazdeného elektromobilu – batériu.

Hovorí sa síce, že bežný typ batérie stratí približne 2 % svojej kapacity ročne, no túto informáciu vám nikto nedokáže zaručiť. Istotou je teda kúpa nového elektrického auta s čo najväčšou kapacitou batérie. Príjemným kompromisom môžu byť v tomto prípade napríklad aj predvádzacie vozidlá, ktoré zoženiete u autorizovaných predajcov za výrazne nižšiu sumu a s minimálnym počtom najazdených kilometrov.

elektromobil
Zdroj: pexels.com

Komplexný pohľad ako záruka výhodnej kúpy

Na záver, aby ste mali istotu, že váš nový štvorkolesový priateľ bude to pravé pre vás, mali by ste ho posudzovať komplexne. Vyberte si pár vysnívaných modelov, naštudujte si všetky ich technické parametre a zamerajte sa na výhody, prípadne nevýhody. Veľa vám napovie napríklad aj testovacia jazda, pri ktorej zistíte, ako vám to s vaším potenciálnym vozidlom bude spolu jazdiť.

ZDIEĽAŤ