SONY XPERIA 5 II

Smartfón SONY XPERIA 5 II je na slovenskom trhu už nejaký ten piatok.  V redakcii sme sa pozreli, aké fotografie sa dajú nasnímať pomocou jeho fotografickej zostavy.

SONY XPERIA 5 II

Dizajn

SONY XPERIA 5 II

Prednú, ako aj zadnú stranu telefónu XPERIA 5 II tvorí sklo. Na pravej strane sa nachádzajú všetky ovládacie tlačidlá ako sú ovládanie hlasitosti, oživenie telefónu, Google Lens a spustenie fotoaparátu. Spodná strana disponuje konektorom typu USB-C. Na bočnej strane nájdeme slot na SIM kartu a microSD kartu. Audio jack sa nachádza na vrchnej strane telefónu. Smartfón veľmi dobre padne do  ruky vďaka  svojim rozmerom 158 x 68 x 8 mm. Hmotnosť je len 163 g napriek použitému sklu z oboch strán. Pri použitom materiáli ako je sklo je potrebné byť opatrný. Nám sa sklenený povrch v ruke veľmi šmýkal.

SONY XPERIA 5 II

Displej

Smartfón SONY XPERIA 5 II disponuje 6,1“ displejom s pomerom strán 21:9. Typ displeja je OLED s rozlíšením FHD+ (2520 x 1080) s technológiou HDR. Obnovovacia frekvencia má hodnotu 120 Hz. Na ochranu displeja je použité ochranné sklo Corning Gorilla Glass 6. Pozorovacie uhly displeja sú veľmi dobré. Samotná odozva na dotyk aj pri hraní hier je výborná. Displej nedisponuje žiadnym výrezom na predný fotoaparát.

smartfón SONY XPERIA 5 II

Softvér & Hardvér

Operačným systémom smartfónu je po aktualizácii Android 11. Použitý procesor je Snapdragon 865 5G. Operačná pamäť telefónu je 8 GB. Úložný priestor na dáta a fotografie predstavuje 128 GB a je ho  možné pomocou microSDXD karty rozšíriť až do veľkosti 1 TB.

Zariadenie SONY XPERIA 5 II ponúka užívateľovi zabezpečenie pred nežiaducim odomknutím klasicky zadaním PIN kódu,  vzorca,  nasnímaním tváre alebo snímačom odtlačkov prstov. Snímač odtlačkov prstov sa nachádza v tlačidle zapnutia telefónu. Snímač fungoval rýchlo bez nutnosti zbytočného opakovaného priloženia.

SONY XPERIA 5 II

Audio

Zvuk reprodukovaný smartfónom  SONY XPERIA 5 II je veľmi dobrý.  Na zabezpečenie vysokej úrovne kvality zvuku je použitá technológia Dolby Atmos a hardvérové dekódovanie 360 Reality Audio. Konštruktéri vybavili mobilný telefón klasickým 3,5 mm audio jackom.

audio jack SONY XPERIA 5 II

Batéria & Nabíjanie

Batéria použitá v telefóne SONY XPERIA 5 II má kapacitu 4000 mAh. Nabíjanie prebieha rýchlo pomocou 21 W adaptéra a konektora typu USB-C. Telefón nám pri klasickom kancelárskom používaní na jedno nabitie vydržal  jeden deň používania. V prípade sledovania videí, hrania hier, snímaní fotografií, prípadne natáčania videí sa pomerne rýchlo znižuje doba výdrže batérie na jedno nabitie. Táto skutočnosť je však kompenzovaná rýchlym nabíjaním, 50 % kapacity telefónu viete dobiť za 30 minút.

nabíjanie SONY XPERIA 5 II

Fotoaparát

Šošovky ZEISS použité v smartfóne SONY XPERIA 5 II sú na dobrej úrovni. Fotografie snímané mobilným telefónom majú ostrosť, živé farby a minimálny šum aj pri zlých svetelných podmienkach. Parametre zadného fotoaparátu, troch zadných šošoviek sú:

Rozlíšenie Veľkosť snímača Clona Ohnisková vzdialenosť Zorné pole
12 MP 1/1,7“ f1.7 24 mm 82°
12  MP 1/3,5“ f2.4 70 mm 34°
12 MP 1/2,55“ f2.2 16 mm 124°

fotoaparát SONY XPERIA 5 II

 Fotografie nasnímané smartfónom SONY XPERIA 5 II

Režim snímania PRO

Snímanie fotografií v režime PRO,  ktorým smartfón XPERIA 5 II disponuje dáva fotografiám druhý dych. Táto technológia je prevzatá z fotoaparátov Alpha. Poskytuje užívateľovi nastaviť si fotoaparát tak,  akoby v ruke držal kompaktný fotoaparát. Pre stabilnejšie a lepšie zaostrené fotografie je ponechané na telefóne mechanické tlačidlo spúšte snímača fotoaparátu. Fotografie je možné snímať do formátu JPG a RAW.

Fotografie nasnímané v režime PRO

Video snímané  pomocou zadného fotoaparátu je vo  formáte MP4 s kodekom H.264 a H.265. Telefón SONY XPERIA 5 II počas snímania používa optickú a elektronickú stabilizáciu obrazu.

Predný fotoaparát

predný fotoaparát SONY XPERIA 5 II

Predný fotoaparát dokáže zachytiť fotografie, za ktorých kvalitu sa vôbec nemusíte hanbiť. Šošovka selfie fotoaparátu sa nachádza v čiernom páse nad displejom.

Rozlíšenie Veľkosť snímača Clona Zorné pole
8 MP 1/4“ F2.0 84°

selfie

Záver

Smartfón SONY XPERIA 5 II je z hľadiska konštrukcie jeden z menších modelov, ale o to viac hardvérovo a softvérovo vybavenejší. Telefón ponúka kvalitný displej s obnovovacou frekvenciou 120 Hz s plynulou odozvou na dotyk prsta. Batéria je úmerná k telu telefónu s dostatočnou kapacitou. Mobilný telefón ponúka užívateľovi ochranu krytia podľa certifikátu IP65/68. Fotografie zhotovené produktom XPERIA 5 II sú na dobrej úrovni. Pri fotení v režime PRO sa budete cítiť  ako pri používaní kompaktného fotoaparátu.

Martin Morávek

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here