fotovoltaické panely

Spôsobujú vám vysoké ceny elektrických energií vrásky na čele? Chceli by ste sa zbaviť závislosti od verejných zdrojov, ale neviete, ktoré riešenie je na tento účel najvhodnejšie? Vyskúšajte fotovoltaický systém, ktorý premieňa slnečné svetlo na elektrinu.

Systém sa skladá zo solárnych modulov, ktoré absorbujú slnečné svetlo pomocou solárnych článkov, ktoré obsahujú. Vzniknutý jednosmerný prúd sa potom cez invertor premieňa na elektrickú energiu vhodnú pre vašu domácnosť. Výhodou tohto riešenia tiež je, že elektrinu nielen spotrebúvate, ale vyrobenú a nespotrebovanú ukladáte na neskoršie využitie.

Pre koho a prečo sú fotovoltaické panely vhodné?

Či je solárny systém pre vás ten pravý, závisí od vašich osobných cieľov. Ak chcete ochrániť nielen rodinný rozpočet, ale aj životné prostredie, odpoveď je jasná!

Moderné fotovoltaické panely sa dnes ľuďom oplatia najmä z čisto ekonomického hľadiska. Využitie čoraz silnejšej slnečnej energie je s panelmi mimoriadne jednoduché a ohľaduplné k vašim účtom i životnému prostrediu.

Elektrinu zo systému, ktorú sami nevyužívate, môžete napájať do verejnej siete, za čo dostanete výkupnú cenu, ktorá tiež prispieva k hospodárnosti systému. Veľkou výhodou fotovoltaiky je, že už 8 m2 tohto systému dokáže pokryť ročnú spotrebu elektriny jedného člena domácnosti.

Životnosť systému je vysoká, údržba a používanie jednoduché a dopad na životné prostredie žiadny, pretože aj po 30 rokoch používania je systém na 90 % recyklovateľný.

Za akých podmienok má fotovoltaický systém zmysel?

Základom úspešného využívania systému je odborná inštalácia fotovoltaiky! Vylepšiť účinok a efekt však môžete aj zohľadnením ďalších vplyvných faktorov.

Dôležitou podmienkou je napríklad čo najmenej tieňovaný povrch strechy so stabilnou strešnou krytinou. Južná orientácia a sklon strechy 30 stupňov sú pre FV systém ideálne. Sklony menšie ako 25 alebo viac ako 60 stupňov môžu naopak znížiť výnos elektriny zo solárneho systému až o desať percent. Orientácia povrchu a slnečné žiarenie sú preto rozhodujúce.

Ak si dáte na tieto a iné dôležité detaily pri výbere a kúpe fotovoltaického systému pozor, určite vám prinesie úsporu aj väčšie pohodlie.

Zdroj obrázka: Diyana Dimitrova/Shutterstock.com

ZDIEĽAŤ