smartfón HTC EXODUS 1s
Rýchly a ľahký prístup ku kryptomenám i jedinečné zabezpečenie vďaka možnosti prevádzkovať celý overovací uzol priamo na smartfóne. Taký je nový blockchainový telefón od HTC s cenou 219 €.

Praha, 29. októbra 2019 – Spoločnosť HTC informovala o zahájení predaja nového blockchainového smartfónu EXODUS 1s, ktorý bol predstavený v rámci konferencie Lightning v Berlíne. HTC EXODUS 1s je dostupnejším príbuzným priekopníckeho HTC EXODUS 1 s hardvérovou kryptomenovou peňaženkou. Novinka si kladie za cieľ sprístupniť svet blockchainu a kryptomien za nižšiu cenu. Je tiež svetovo prvým smartfónom, ktorý dokáže prevádzkovať plnohodnotný bitcoinový uzol. Užívatelia s ním získajú kompletnú kontrolu nad vlastnými prostriedkami, ako keby mali neustále vlastnú banku vo vrecku. Nie je problém s kryptomenami nakupovať, predávať, ale ani ich požičiavať a zamieňať za iné meny. Všetko na jedinom zariadení.

smartfón HTC EXODUS 1s

HTC EXODUS 1s je už dostupný na stránkach www.htcexodus.com za cenu 219 € či príslušný ekvivalent v kryptomenách BTC, ETH, LTC, BNB či BCH.

Bitcoinový uzol vo vrecku

HTC EXODUS 1s je prvým smartfónom na svete, ktorý sa vďaka jedinečnému softvéru pýši schopnosťou spravovať plnohodnotný bitcoinový uzol. Vďaka tomu sa nemusí pri overovaní transakcií spoliehať na náhodné uzly alebo uzly, ktoré im predurčil prevádzkovateľ softvérovej peňaženky. Hardvérová peňaženka pre kryptomeny i zberateľskej digitálnej cennosti priamo v telefóne je samozrejmosťou.

„Projekt EXODUS sa snaží navrátiť moc nad financiami a osobnými dátami užívateľom. S HTC EXODUS 1 sme im dali možnosť spravovať blockchainové kľúče a dnes sa posúvame ešte ďalej. Znížili sme finančnú bariéru pre prevádzkovanie vlastného uzla. Namiesto počítača teraz stačí smartfón, ktorý je do siete zapojený a podieľa sa na overovaní transakcií nech už je kdekoľvek. Ide o základ a fundamentálnu definíciu vzájomného finančného systému,“ doplnil riaditeľ decentralizácie spoločnosti HTC Phil Chen.
Aktuálne má bitcoinový reťazec približne 260 GB a každý rok narastá takmer o 60 GB. Na jeho uloženie je teda treba vybaviť smartfón SD kartou s kapacitou 400 či viac GB. Potom už na overovanie transakcií užívateľ nepotrebuje služby tretích strán, ktoré môžu narúšať jeho súkromie.

Úzka spolupráca s komunitou

Prevádzkovanie plnohodnotného Bitcoinového uzla je stále experimentálnou inováciou. Tím HTC EXODUS preto oznámil, že sa veľmi teší na spätnú väzbu od komunity, ktorá mu pomôže vyladiť nové funkcie k dokonalosti. Jeho inžinieri sú presvedčení, že vlastný bitcoinový uzol je tou pravou cestou k využívaniu kryptomien bezpečným a dôveryhodným spôsobom.
Prevádzkovanie vlastného uzla odporúča výrobca predovšetkým prostredníctvom Wi-Fi siete pri pripojení prístroja k nabíjačke. Nejedná sa však o obmedzenie, ktoré by bolo nevyhnutné. Všetky funkcie a technológie je možné samozrejme použiť i na cestách.
Nových funkcií sa dočkajú i užívatelia pôvodného HTC EXODUS 1, ktorí ich obdržia formou softvérovej aktualizácie v blízkej budúcnosti. Výrobca prisľúbil, že o aktualizácii bude včas informovať.

smartfón HTC EXODUS 1s

Špecifikácie HTC EXODUS 1s

Pamäť GB RAM, 64 GB úložisko, slot na karty microSD
OS Android Oreo 8.1
Procesor Qualcomm® Snapdragon™ 435
Displej 5.7” HD+ obrazovka s pomerom strán 18:9
Fotoaparát 13MP hlavný fotoaparát s PDAF ostrením
13MP predný fotoaparát s LED bleskom
Full HD 1080p záznam videa
Batéria 3000mAh
Mobilné siete a karta SIM Nano SIM
4G+3G dual standby: Možnosť zvoliť preferovanú SIM pre dáta bez nutnosti výmeny kariet v päticiach
2G/2.5G — GSM/GPRS/EDGE
· 850/900/1800/1900 MHz
3G UMTS
· 850/900/1900/2100 (B1/B2/B5/B8); HSDPA 42, HSUPA 5.76
4G LTE
· FDD: Pásma 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28
· TDD: Pásma 38, 40, 41
Podpora Cat.6 sťahovanie až 300 Mbps, upload až 50Mbps
Slúchadlový konektor 3.5 mm stereo audio jack
Dostupnosť Česká Republika, Slovensko, Rakúsko, Belgicko, Bulharsko, Chorvátsko, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Maďarsko, Taliansko, Lotyšsko, Luxembursko , Holandsko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko, Švajčiarsko, Tchaj-wan , SAE, Saudská Arábia
Cena 219 € alebo ekvivalent v kryptomenách

Tlačová správa