Huawei Mate 20 Pro - iPhone XS

Dnes sme si pre vás pripravili porovnanie dvoch nových zariadení. Hoci Huawei Mate 20 Pro a iPhone XS sú smartfóny z dvoch rôznych svetov, pokúsime sa vám v tomto článku priblížiť, čo môžu ponúknuť  a čím zaujať.

Batéria a jej výdrž

V nie príliš vzdialenej minulosti vyšiel na zariadenia od spoločnosti Apple nový update softvérovo znižujúci kapacitu batérie. Spoločnosť tvrdí, že táto úprava kapacity batérie dokáže predĺžiť jej životnosť, ako aj životnosť celého zariadenia. Smartfón iPhone XS disponuje 2658mAh batériou, ktorá vám dokáže vydržať približne jeden celý deň, čo nie je veľa oproti smartfónu Huawei Mate 20 Pro a jeho 4200mAh s bezproblémovou výdržou vyše dvoch dní. Obidva telefóny disponujú rýchlo nabíjaním,  avšak, ak by ste si váš iPhone XS chceli nabiť pomocou rýchlo nabíjačky, pripravte si približne ďalších 100 € na kúpu adaptéra a kábla. Pri použití tohto 100 eurového doplnku sa dokáže nabiť iPhone XS z 0 na 50 % za 30 minút, čo je vcelku slušný výsledok. Huawei Mate 20 Pro nám ponúkol rýchlonabíjanie z 0 na 70 %  za 30 minút a to pomocou nabíjačky z balenia. Najnovšia vlajková loď spoločnosti Huawei taktiež so sebou priniesla novinku v oblasti nabíjania. Pomocou funkcie reverzného nabíjania zariadenia dokážete zo svojho smartfónu Huawei Mate 20 Pro odovzdať časť batérie inému zariadeniu, a tým tak zachrániť vášmu kamarátovi „život“.

Displej

Rozdiel v displeji je poznateľný už na prvý pohľad. Huawei Mate 20 Pro je totiž značne väčší od smartfónu iPhone XS, ktorý svojou veľkosťou dosť pripomína staršie typy zariadení od spoločnosti Apple, čo však môže byť pre mnohých užívateľov kladný aspekt vďaka lepšiemu uchopeniu a ovládaniu v jednej ruke. Na druhej strane, Huawei Mate 20 Pro napriek svojej veľkosti stále padne dobre do ruky. Obe zariadenia disponujú AMOLED displejom, pričom smartfón Huawei Mate 20 Pro disponuje obrazovkou s rozlíšením 1440×3120 pixelov a iPhone XS iba  rozlíšením 1125×2436 pixelov, pričom hustota pixelov je pri zariadení s operačným systémom Android až 538ppi. Pri telefóne s iOS operačným systémom je hustota o čosi menšia, a to 458ppi. Úroveň jasu je pri oboch zariadeniach viac ako dostatočná pri normálnom používaní, a to aj za priameho slnka.

Zabezpečenie a ochrana

V rámci zabezpečenia systému si hneď pri prvom obzretí smartfónov Huawei Mate 20 Pro a iPhone XS všimnete absenciu viditeľného snímača odtlačkov prstov. Kým pri tomto konkrétnom modeli zariadenia od spoločnosti Apple snímač odtlačkov prstov chýba úplne, pri telefóne od spoločnosti Huawei je to inak. Vlajková loď Huawei Mate 20 Pro totiž disponuje snímačom odtlačkov priamo v displeji a to v jeho spodnej časti, pričom zaregistrovanie odtlačku na displeji je rovnako rýchle ako u klasických snímačov zo starších verzií smartfónov. Pri zariadení iPhone XS síce snímač zmizol, no jeho rozpoznávanie infraskenom je viac ako dostačujúca náhrada. iPhone XS vďaka nemu dokáže rozpoznať tvár aj v úplnej tme, a to bez nutnosti prisvietenia  displejom, a to vďaka jeho infraskenu. Rozpoznanie tváre a následné odomknutie mobilu je obzvlášť rýchle. Čo sa týka rozpoznávania tváre pri zariadení Huawei Mate 20 Pro, boli sme milo prekvapení jeho rýchlosťou. Smartfón sa odomkol aj počas tmy takmer okamžite, keďže podobne ako iPhone XS disponuje infrasnímačom tváre. Celkovú odolnosť oboch smartfónov zastrešuje certifikát IP68, čo znamená, že sú odolné voči prachu a vode do hĺbky 2 m počas 30 minút. Navyše, zariadenie od spoločnosti Huawei je okrem už spomínaného certifikátu dodávané aj so silikónovým obalom pre lepšiu ochranu voči odreninám a škrabancom.

Fotoaparát

Každý užívateľ využije na svojom smartfóne minimálne raz za čas fotoaparát, či už na nasnímanie videa, odfotenia nejakej peknej pamiatky alebo na „nejakú tú selfie fotografiu“, a práve preto by mala byť aj kvalita kamery jedným z dôležitých aspektov pri kúpe nového smartfónu. Spoločnosť Apple je známa kvalitou svojich fotografií a ani iPhone XS nie je výnimkou. Kvalitná duálna kamera s dvomi 12 Mpx  fotoaparátmi s clonami f/1.8 a f/2.4 dokáže vykúzliť naozaj pekné zábery aj pri horšom svetle, o tom niet pochýb. Proti rokmi overenej kvalite fotoaparátov od spoločnosti Apple sa však vlajková loď Huawei Mate 20 Pro vyzbrojila trojicou fotoaparátov, pričom ten prvý, 40 Mpx s clonou f/1.8 si požičala od modelu Huawei P20 Pro a doplnila ho ďalšími dvomi 20 a 8 Mpx s clonami f/2.2 a f/2.4. Táto tripple kamera dokáže vykúzliť naozaj nádherné fotografie, ktoré potešia oko kdekoľvek a kedykoľvek. Pri videu sa iPhone XS vybavil kvalitným a ostrým videom v 4K rozlíšení a 60 fps, pričom smartfón Huawei Mate 20 Pro v tomto momente disponuje zatiaľ 4K videom s 30 fps. Všetci však netrpezlivo očakávame update, ktorý aj tento nedostatok zmaže. Huawei Mate 20 Pro však okrem klasických parametrov ponúka aj natáčanie videa vo Full HD+ režime, ktorý je čím ďalej, tým viac používaný. Pri natáčaní spomaleného videa ponúkajú oba smartfóny veľmi kvalitné Full HD slowmotion video s 120 a 240 fps, ktoré môžete natáčať neobmedzene, pričom tento základ doplnila spoločnosť Huawei aj o ultra spomalené video s 960 fps, ktoré je možné natáčať iba v určitý moment.  Selfie kamery sú u oboch smartfónov dostatočne kvalitné na zachytenie každého momentu, pričom fotky sú v dobrej kvalite a v sýtych realistickým farbách.

Výkon, pamäť, konektivita a audio

Huawei Mate 20 Pro a iPhone XS majú jeden spoločný znak. Jedná sa totiž o najvýkonnejšie smartfóny vo svojich kategóriách vôbec. Mate 20 Pro svojím novým procesorom porazil konkurenciu ostatných Android zariadení v benchmarku, rovnako ako iPhone XS porazil tie so systémom iOS. Pri porovnaní výsledkov benchmarku oboch telefónov je zrejmé, že nový iPhone XS je podľa benchmarku výkonnejší ako Huawei Mate 20 Pro, a to najmä vďaka jeho vyladenému a výborne optimalizovanému softvéru. Čo sa týka zariadenia Huawei Mate 20 Pro, jeho výsledok je viac ako úctyhodný a aj napriek tomu, že podľa výsledkov testov je menej výkonný ako spomínaný iPhone XS, dokáže zaručiť viac ako dostatočný výkon aj pri tých najnáročnejších aplikáciách a úlohách a svojím výkonom taktiež dokáže zaručiť svoju schopnosť robiť tieto ako aj náročnejšie úlohy aj za pár rokov. Ako to už bolo zvykom aj u predošlých modelov od spoločnosti Apple, iPhone XS je ponúkaný vo viacerých variantoch s rozličnou cenou a veľkosťou internej pamäte, keďže už tradične nedisponuje slotom na rozšírenie pamäte pomocou pamäťovej karty. Ak sa však rozhodnete pre iPhone XS s najvyššou možnou internou pamäťou, budete si v tomto prípade „hlbšie siahnuť do vrecka“. 512 GB verzia stojí o polovicu viac ako základná 64 GB.

Huawei NM CardKlasickú microSD kartu pri smartfóne Huawei Mate 20 Pro veru nenájdete. Spoločnosť Huawei totiž vytvorila úplne nový typ pamäťovej karty „Nano Memory“, ktorá oproti zastaranej microSD karte výrazne zvyšuje prenosovú rýchlosť. Dostupná je v dvoch variantoch, a to 128 a 256 GB, je možné ju získať v Orange pri kúpe Mate 20 Pro a v O2 bude voľne predajná od nového roka 2019. Cena 256 GB variantu by nemala u nás presiahnuť 100 €, čo znamená, že aj po kúpe smartfónu Huawei Mate 20 Pro spolu s týmito dvomi pamäťovými kartami nezaplatíte viac, ako za kúpu zariadenia iPhone XS v 512 GB verzii. Pravdupovediac, pri kúpe mobilu Huawei Mate 20 Pro a dvoch Nano Memory kariet by vám malo ostalo dosť aj na nákup telefónu Huawei Mate 20 Lite, a to pri nákupe cez oficiálneho distribútora ako je napríklad Orange.

iPhone XS disponuje jedným slotom pre nanoSIM kartu, pričom zároveň ponúka aj možnosť takzvanej eSIM, teda elektronickej SIM karty, ktorá má v budúcnosti úplne nahradiť klasické plastové karty s čipom. Avšak využitie eSIM je zatiaľ na Slovensku v nedohľadne, keďže touto technológiou disponuje len pár zo všetkých existujúcich modelov. Okrem jedného slotu určeného na nanoSIM kartu Huawei Mate 20 Pro disponuje aj druhým, hybridným slotom určeným buď na druhú SIM kartu alebo na už spomínanú Nano Memory kartu.

3,5 mm Jack sa pomaly vytráca a ani u týchto dvoch modeloch tomu nie je inak. Kvalita reproduktorov naopak stúpa, čo môžeme vidieť na obidvoch týchto zariadeniach, ktoré disponujú stereo reproduktormi, pričom pri modeli Huawei Mate 20 Pro je jeden z dvoch reproduktorov schovaný vo vnútri konektora USB-C.

Všeobecné zhrnutie

Pri vyberaní nového smartfónu by mal každý zvážiť klady a zápory daného zariadenia alebo zariadení. Okrem základných parametrov, ktoré ponúkajú smartfóny sa treba zamerať aj na ich prípadnú údržbu a príslušenstvo. Treba si dobre premyslieť,  či si radšej priplatíte za vyladený softvér, no naďalej budete doplácať za rýchlonabíjačku a ďalšie príslušenstvo alebo si zvolíte o trošku horší výkon, ale lepší fotoaparát, výdrž batérie, ľahšie ovládacie prvky atď. Taktiež záleží aj na samotnej cene smartfónu. Pri porovnaní smartfónu Huawei Mate 20 Pro a iPhone XS je jednoznačné, že zariadenie iPhone XS vás bude stáť viac ako smartfón Huawei Mate 20 Pro, pričom telefón od spoločnosti Huawei dokáže ponúknuť lepší fotoaparát, vyššiu výdrž batérie, rýchlejšie nabíjanie či dokonca aj lepší displej. Samotná údržba a doplnky sú pri tomto smartfóne taktiež lacnejšie ako oficiálne doplnky pre iPhone XS. Ak však používate MacBook je jasné, že telefóny od spoločnosti Apple s ním budú ľahšie spárovateľné, no pri používaní klasických počítačov so systémom Windows sa budete musieť pripraviť na inštaláciu doplnkových aplikácií, čo vám predsa len zaberie čas. Treba zobrať do úvahy aj dôležitý fakt, že za cenu 128 GB smartfónu Huawei Mate 20 Pro si môžete kúpiť iba 64 GB verziu zariadenia iPhone XS. Ak sa rozhodujete o kúpe medzi týmito dvoma smartfónmi, pri zvážení ich kladných a záporných stránok, záleží už len na vašich prioritách či pocitoch, ktorému z nich dáte prednosť.

Martin Morávek