Huawei Nova 9

Spoločnosť Huawei potešila svojich priaznivcov na Slovensku po dlhšej dobe predstavením mobilného telefónu pod označením Huawei Nova 9.

Huawei Nova 9

Dizajn

Huawei Nova 9 sa nesie v znamení elegancie a vkusu v dvoch farebných prevedeniach, v modrom a čiernom. Hrany telefónu sú zaoblené, rovnako ako aj displej, čo pridáva na zaujímavosti telefónu. Na bočnej hrane telefónu sa nachádza zapínacie tlačidlo a tlačidlo ovládania hlasitosti. Na spodnej strane má svoje miesto reproduktor, konektor typu USB-C a slot pre SIM karty.

Huawei Nova 9

Displej

Screenshot displej HUAWEI nova 9

Huawei Nova 9 disponuje 6,57“ zakriveným displejom typu OLED, ktorý spĺňa HDR10 normu. Obnovovacou frekvenciou telefónu je 120 Hz. Ako sme už spomínali, displej je po stranách zakrivený a nemá takmer žiadne rámiky. Je veľmi príjemný na dotyk aj vďaka vzorkovacej frekvencii 300 Hz. Práca s displejom  na základe jeho vzorkovacej a obnovovacej frekvencie je veľmi plynulá a dobrá vzhľadom na odozvu dotyku prsta. Tieto parametre oceníte pri akejkoľvek činnosti. V displeji je zabudovaný aj snímač odtlačkov prstov na zabezpečenie telefónu.

displej HUAWEI nova 9

Softvér & Hardvér

Smartfón Huawei Nova 9 beží na systéme z dielne Huawei Harmony OS2.0 s vlastnou nadstavbou, konkrétne ide o nadstavbu EMUI12. Tento operačný  systém nepodporuje služby spoločnosti Google, avšak všetky potrebné aplikácie si viete stiahnuť pomocou galérie aplikácií AppGallery, ktorá každým dňom rozširuje svoj obsah. V prípade, že sa aplikácia v tejto galérii nenachádza, Huawei ponúka možnosť ju stiahnuť pomocou aplikácie Petal.

smartfón HUAWEI nova 9

Hardvér tohto telefónu je uspokojivý, nakoľko ho poháňa procesor z dielne Qualcomm, konkrétne SnapDragon 778G 4G. K plynulosti výkonu pomáha aj 8GB RAM so 128GB ROM alebo 8GB RAM s 256GB ROM. Myslíme si, že po stránke výkonu telefón s použitými komponentmi pracoval počas testovania veľmi spoľahlivo, svižne a nezaznamenali sme dokonca ani žiadne sekanie.

V prostredí EMUI 12 sa zmenil aj vzhľad ovládacieho panelu, ktorý je veľmi jednoduchý a prehľadný pre užívateľa a taktiež aj personalizovateľný. V nastaveniach tohto systému si viete nastaviť svoje gestá či ovládanie. Na ochranu zraku je dostupný okrem tmavého režimu či režimu ochrany očí aj režim eknihy, ktorý je určený predovšetkým na čítanie e-kníh či článkov na internete. Všetky tieto režimy znížia jas telefónu, čo je pre vaše oči pohodlnejšie aj z hľadiska dlhšieho používania.

Screenshot HUAWEI nova 9

Fotoaparáty

Hlavný fotoaparát smartfónu Huawei Nova 9 je rozložený v prstencovom uložení do 4 snímačov. Hlavný snímač má 50 Mpx so svetelnosťou f/1.9. Druhý snímač určený na širokouhlé fotografie má 8 Mpx s clonou f/2.2. Tretím z kolekcie je 2 Mpx snímač špecializovaný na hĺbku ostrosti so svetelnou clonou f/2.4. Posledným je snímač detailov, čiže makro so svetelnosťou f/2.4. Fotky fotené makro snímačom je možné snímať už od 4 cm od snímaného objektu. Na lepšie dotvorenie svetla je pri snímačoch umiestnené  aj LED svetlo.

hlavný fotoaparát HUAWEI nova 9

Snímanie pomocou snímačov hlavného fotoaparátu je veľmi kvalitné, fotografie obsahujú všetko, čo by dnešná kvalitná mobilová fotka mala obsahovať. Fotografie majú skutočne hĺbku, jas, ostrosť a minimálne zrno. V prípade snímania nočnej snímky vieme použiť režim noc, ktorého výsledky sú taktiež na vysokej úrovni vzhľadom na to, že spoločnosť Huawei používa metódu snímania pomocou snímača vo vzorci RYYB. Oproti spoločnostiam, ktoré používajú štandardný režim  snímania RGGB je to badateľný rozdiel. Farebnému spektru vyvinutému spoločnosťou Huawei preniká do snímača omnoho viacej svetla i pri horších svetelných podmienkach.

Screenshot HUAWEI nova 9

Video snímané týmto setupom snímačov môže byť v rozlíšení 4K/FullHD/HD. Video pri natáčaní, napríklad svojho vlogu, ktorý tento telefón ponúka vo svojich režimoch, disponuje stabilizáciou EIS. Na snímanie vlogu je možné použiť spomínaný režim vlog, ktorý poskytuje snímanie pomocou zadného, predného i kombinovaného fotoaparátu.

selfie fotoaparát HUAWEI nova 9

Selfie šošovka je pri Huawei Nova 9 jedna, nachádza sa  v kruhovom otvore typu diera na vrchnej strane displeja, pričom má 32 Mpx so svetelnosťou f/2.0. S touto selfie šošovkou je možnosť snímania videa v 4K rozlíšení pri 30 fps alebo FullHD pri taktiež 30 fps, prípadne HD pri 240 fps.

selfie fotografia

Fotografie nasnímané týmto telefónom si môžete prezrieť v priloženej galérii. Myslíme  si, že Huawei ani pri tomto modeli nezaostal s kvalitou fotografie.

Režim snímania Panoráma

fotografia nasnímaná smartfónom HUAWEI nova 9

Režim Makro

režim makro fotografia nasnímaná smartfónom HUAWEI nova 9

Fotografie nasnímané pri zhoršených svetelných podmienkach

Fotografie nasnímané pri zhoršených svetelných podmienkach smartfónom HUAWEI nova 9

Audio

Mobilný telefón Huawei Nova 9 nedisponuje audio jackom, ale dá sa využiť Bluetooth vo verzii 5.2 či NFC. Bluetooth má minimálnu latenciu prenosu. V prípade používania vstavaného reproduktora, ktorý sa nachádza na spodnej strane telefónu je jeho reprodukovaný zvuk dostatočný a v rámci smartfónov na dobrej úrovni.

audio smartfón HUAWEI nova 9

Batéria

Mobilný telefón Huawei Nova 9 má hrúbku 7,8 mm s hmotnosťou 175 g.  V tomto tenkom a ľahkom tele sa nachádza 4 300 mAh batéria. Kapacita tejto batérie vám bez problémov vystačí na 1 až 1,5 dňa klasickej práce. Výdrž batérie samozrejme ovplyvňuje frekvencia a typ činnosti na mobile. Nabíjanie telefónu je veľmi rýchle typu Fast Charge, takže si telefón nabijete vskutku rýchlo vďaka 66W adaptéru.

nabíjanie smartfón HUAWEI nova 9

Záver

Smartfón Huawei Nova 9 disponuje veľmi kvalitným hardvérovým  vybavením ako aj softvérom, i napriek tomu, že nepodporuje služby Google. Práca s telefónom a jeho používanie sú veľmi dobré a pohodlné, aj z hľadiska dielenského dizajnového spracovania. Po otestovaní Huawei Nova 9 v našej redakcii techvia.sk sme usúdili, že používatelia určite ocenia jeho výkon, nabíjanie, samotný displej a v neposlednom rade aj setup fotoaparátov.

Martin Morávek

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here