Regulačným ventilom odzvonilo.
Pomaly sa rozbehla vykurovacia sezóna a s ňou sa opäť vynára otázka, ako je možné ušetriť na vykurovaní. Našťastie sú preč časy, keď jediným spôsobom, ako dosiahnuť určitú reguláciu teploty, bolo ručné priškrtenie alebo otvorenie ventilov. Súčasné technológie už poskytujú omnoho sofistikovanejšie riešenia, ktoré prinášajú výrazné úspory na vykurovaní, vetraní a ohreve teplej vody.
Dosiahnutie optimálneho tepelného komfortu bývalo kedysi možné do určitej miery len tak, že došlo k ručnému priškrteniu alebo otvoreniu prívodu vzduchu do ohniska kachlí alebo k mechanickému uzavretiu otvoru pre vzduch pomocou vyhrievaného bimetalu pripojeného ku klapke. Ďalším krokom potom bola regulácia ventilu na radiátore. Neskôr, približne v 80. rokoch 20. storočia, prišli na trh izbové bimetalové termostaty, vďaka ktorým bolo možné nastavovať požadovanú teplotu na ovládacom paneli v miestnosti. Tento spôsob bol stále doplnený reguláciou na radiátore a v konečnom dôsledku sa jednalo o značne neekonomické riešenie.
Inteligentné riešenia pre celú domácnosť
Našťastie doba pokročila a moderné inteligentné regulačné systémy už poskytujú komplexnú starostlivosť o našu tepelnú pohodu. „Bližšie by sa dali tieto systémy priblížiť tak, že zahŕňajú všetky technológie súvisiace s výrobou tepla, chladu a výmenou vzduchu v domácnosti a ich vzájomné prepojenie tak, aby spolupracovali čo najefektívnejšie, “ uvádza Ing. Luboš Kafka, produktový riaditeľ spoločnosti Ptáček – vykurovanie, voda, plyn.
Väčšina zdrojov tepla a chladu využíva snímače vonkajšej teploty, ktoré sú umiestnené na plášti budovy a na základe podnetov pochádzajúcich z týchto snímačov sa pomocou tzv. ekvitermickej regulácie optimalizuje výkon zdroja. V praxi to znamená, že systém porovnáva vonkajšiu teplotu s vnútornou teplotou a vyhodnocuje ideálnu teplotu, na ktorú sa má vykurovacia voda ohrievať. „Inteligentné technológie však idú oveľa ďalej. Okrem vykurovania sa starajú aj o osvetlenie, prevádzku okien a tienenie. Prepojenie jednotlivých technológií potom prináša ešte väčšie úspory, napríklad akonáhle systémy zaznamenajú slnečné lúče osvetľujúce sklenenú plochu, využijú solárne tepelné zisky a ruka v ruke s tým znížia intenzitu vykurovania kotla. V lete zabránia prehriatiu domu automatickým zatiahnutím žalúzií, “ približuje výhody modernej regulácie Kafka.
Miesto a čas rozhodujú
Ďalší veľmi sofistikovaný prístup ponúkajú zónové regulácie. Vďaka nastaveniu zodpovedajúcej teploty podľa typu a využitia jednotlivých miestností s prihliadnutím na dennú dobu dochádza k značným energetickým úsporám. Menej využívané miestnosti nie je potrebné vykurovať na rovnakú teplotu ako obytné miestnosti a napríklad kúpeľne stačí mierne vyhriať večer, keď sa chystáme ísť kúpať.
Svoju úlohu zohráva aj prítomnosť alebo absencia podlahového kúrenia. Ak domácnosť disponuje týmto druhom vykurovania, je dôležité vedieť, o aký typ ide. Rýchloprúdové podlahové vykurovanie alebo chladenie možno v inteligentnom systéme nastaviť tak, aby sa vypínalo napríklad vtedy, keď zostanú otvorené balkónové dvere. Akonáhle zastavíte vetranie, vykurovanie sa opäť aktivuje. Naopak, teplovodné podlahové vykurovanie sa vyznačuje vysokou tepelnou zotrvačnosťou. To znamená, že podlaha zostáva teplá aj po niekoľkých hodinách a môže sa znovu spustiť až po dosiahnutí stanovenej minimálnej teploty. Elektrické podlahové vykurovanie dokáže najflexibilnejšie reagovať na zmeny teploty.
Ak chcete byť túto zimu v kľude, mať doma príjemné teplo a zároveň ušetriť peniaze, určite nie je na škodu čo najskôr vyhľadať odborníka, ktorý vám poradí, ako môžete inteligentné technológie aplikovať do svojej domácnosti.