plachetnica, more, slnko, ostrovy

Štandardnou a najobľúbenejšou destináciou európskych jachtárov je Jadranské more. O výhodách a krásach plavby v Chorvátsku nemusíme hovoriť, veď Jadran je svojou polohou pre nás najdostupnejší. Ale loď je dopravný prostriedok a ideálne slúži na cestovanie, prečo teda nevyskúšať aj niečo iné. Všetky najväčšie objaviteľské cesty histórie ľudstva sa zrealizovali na lodiach. V každom z nás je kúsok dobrodruha a objaviteľa. Preto nastúpme na loď, otvorme oči, plávajme a spoznávajme aj nové moria, krajiny a ľudí.
Pri mojich plavbách Stredomorím som si samozrejme aj ja obľúbil niektoré prístavy, mestečká, zátoky, pláže, či dokonca niektoré konkrétne reštaurácie. A vždy, keď sa s niektorou posádkou plavím v danej oblasti, teším sa keď môžem ukázať a zažiť tieto krásy s novými ľuďmi. Touto formou vám vyskúšam dať inšpirácie na vaše nové plavby.

Baleárske ostrovy: Dostať sa v dnešnej dobe do ktorejkoľvek destinácie v Európe je viac-menej jednoduché, to isté platí o ostrovoch Malorka, Menorka, Ibiza a Formentera. Letecky z Viedne sa dostaneme za dve hodiny na Mallorku. Letisko je pomerne blízko mesta a do polhodiny vieme byť  v prístave. Už cesta taxíkom nám veľa napovie o tom, čo sa dá v hlavnom meste Palma de Mallorca vidieť. Historické centrum plné úzkych uličiek je ako každé mesto postavené pred niekoľkými storočiami a je plné úžasnej atmosféry, ktorú tvoria hlavne miestni obyvatelia. Vidno tu snáď všetky národnosti, ktoré tu spoločne nažívajú a tvoria zaujímavú chuť tohto krásneho mesta. Nájdeme tu skvelé obchody, reštaurácie, bary, či diskotéky, množstvo stánkov s miestnymi remeselnými výrobkami či gastronómiou. Čo by sme nemali obísť je miestna tržnica. Krytý objekt so stánkami miestnych predajcov či výrobcov. Zastúpené sú všetky produkty aké vás napadnú, ale najmä predaj všetkého, čo ponúka more, teda rôzne druhy rýb a rybacie špeciality. Skoro v každom stánku okrem nákupu produktov je aj možnosť sa najesť a preto odporúčam návštevu s mierne prázdnym žalúdkom, aby sme vyskúšali čo najviac pochúťok, lebo odolať sa ozaj nedá.

Na to, aby sme si užili týždennou plavbou rôznorodosť miest, prístavov, zátok a bielych pieskových pláží nám stačí oboplávať ostrov Mallorka a zastaviť sa na ostrove Cabrrera, ktorý je národným parkom. Šnorchlovanie, kúpanie sa v tyrkysovej vode a drinkovanie v plážovom bare je ideálnym doplnkom plavby. Kto si chce užiť aj vychýrený nočný život diskoték, stačí sa preplaviť na 60 Nm vzdialenú Ibizu. V hlavnom meste, ktoré je mimochodom tiež historickým skvostom, si môžeme vybrať z viac ako dvadsiatich zábavných podnikov. Ale Ibiza nie sú len tance a zábava. Už na dohľad, slabé dve hodiny plavby je ostrov Formentera, s úžasnými kotviskami v lagúnach bielych od saharského piesku. Oboplávať ostrov Ibiza je naozaj zážitok, vysoké skaly pobrežia končia kolmo vo vode a tam, kde príroda vytvorila menšiu či väčšiu zátoku nájdeme romantickú pláž. Prístavy sú na ostrovoch kvalitne vybudované, väčšinu zakotvených lodí tvoria anglické či nemecké majiteľské lode. Ak  chceme poznať ostrov Mallorka aj zvnútra, využime bicykel na perfektne vybudovaných cyklotrasách. Určite nájdeme medzi sebou aj odvážnejších jachtárov, tak sa môžeme vybrať aj na Menorku. Mistrál a vlny sú tu pravdepodobnejšie ako na ostatných ostrovoch, tak skúsenejší jachtári si tiež prídu na svoje.

Baleáry majú všetko. Fantastickú prírodu, zábavné centrá, krásne pláže, dlho teplé more a úžasnú gastronómiu. Poďme na to!
Ak ťa zaujíma plavba v tejto oblasti, môžeš sa prihlásiť na niektorú z našich plavieb na: http://www.samosailingteam.eu/plavby/mallorca2018/

Alebo si objednaj plavbu so svojou posádkou vo vlastnom termíne s našim skipperom. Pripravíme  konkrétnu ponuku. Kontaktuj nás: samosailingteam@gmail.com ,
+421 948 430528,  +420 773 233760

Chceš si objednať loď v tejto oblasti? Využi náš rezervačný systém alebo nás kontaktuj s požiadavkou pre koľko osôb loď potrebuješ, v akom termíne a pri objednaní lode získaš od nás itinerár plavby s radami a tipmi na plavbu: http://www.samosailingteam.eu/

Využi naše skúsenosti pre väčší zážitok, komfort a bezpečie svojej plavby.

text & foto jachtár Tomáš Chudík

ZDIEĽAŤ