RolexMiddleSeaRace

Prestížne jachtárske preteky, ktoré odštartovali v sobotu 23.10.2021 majúce štart a cieľ na Malte nesú názov Rolex Middle Sea Race. Preteky oslavujú už 42. ročník. V tomto roku sa štartu zúčastnilo 114 jácht. Posádky sú z 25 štátov.

Štartovná procedúra sa tradične odohráva pred baštou Valletta, ktorá sa nachádza v prístave Grand Harbour. Samotný štart je pretekárom oznámený výstrelom z dela. Jachty a pretekárov čaká trať dlhá 606 námorných míľ. Po štarte lode naberú kurz smer Sicília k Mesinskému zálivu, následne ľavobokom oboplávajú ostrovy Stromboli, Favignana, Pantelleria, Lampedusa a ku koncu trate pravobokom oboplávajú ostrov Malta a vrátia sa späť do prístavu v meste Valletta, ktorý je zároveň aj cieľom týchto rýchlych niekoľkodňových pretekov.

RolexMiddleSeaRace Route

Ako si posádky počínajú a vysporiadajú sa s nástrahami počasia, premenlivými prúdmi v Mesinskom zálive a celkovo, ktorú trasu na trati volia si môžete pozrieť na oficiálnej stránke pretekov https://www.rolexmiddlesearace.com/ . V online Tracker je možné sledovať aj jedinú slovenskú posádku, ktorá pláva na plachetnici nesúcej meno Artemis s registračnou vlajkou Grécka. Naša posádka sa týchto prestížnych pretekov zúčastňuje už po tretíkrát a my jej držíme palce.

RolexMiddleSeaRace Kolotočári

Martin Morávek

ZDIEĽAŤ