Golden Globe Race
Jean-Luc Van Den Heede so Sirom Robin Knox-Johnston
V duchu osláv 50. výročia historicky prvej sólo non-stop plavby okolo sveta Sira Robin Knox-Johnston v pretekoch „The Sunday Times Golden Globe Yacht Race“ 1968/69 boli odštartované preteky „The 2018 Golden Globe Race“ 1. júla 2018 z Les Sables-d’Olonne, Francúzsko. Hoci sa pomaly blížia ku koncu a prví dvaja účastníci sú už v túto chvíľu v cieli, priblížime si, čím sú tieto preteky výnimočné.

18 účastníkov malo na začiatku pred sebou takmer 30 000 míľ okolo sveta míňajúc päť významných mysov s predpokladaným časom 300 dní a cieľom bolo vrátiť sa naspäť do Les Sables-d’Olonne. Podmienkou tejto výročnej verzie pretekov je plaviť sa sami, odkázaní len sami na seba bez vonkajšej pomoci a bez zastavenia, avšak na lodiach a s vybavením podobnému tomu, ktoré mal k dispozícii  Sir Robin Knox-Johnston počas prvých pretekov 1968/69.

Účastníci sa tak musia vzdať moderných technológií či výhod satelitnej navigácie. Pri navigácii môžu používať len sextant, papierové mapy či tabuľky bez elektronických prístrojov a autopilotov. Svoj palubný denník si musia viesť písaný rukou a počasie určovať sami pre seba. Len príležitostne môžu hovoriť so svojimi blízkymi a vonkajším svetom, keď im to amatérske rádiá vysielajúce na dlhých vlnách dovolia. Povolené sú len záchranné prostriedky ako napríklad bóje EPIRB či spomínané rádiá.

Závodníci sa musia plaviť na plachetniciach s dĺžkou medzi  9,75 – 10,97 m vyrobenými pred rokom 1988 s dlhým kýlom a kormidlom pripevneným k zrkadlu lodi. Tieto jachty sú statné, silné a robustné, podobné lodi Suhaili (32 stôp), na ktorej sa vtedy plavil Sir Robin. Táto verzia závodu sa nesie v atmosfére „Zlatého veku“ sólo plavieb, kde prirodzenosť, odvaha, dobrodružstvo, spoliehanie sa na seba majú prevahu nad zvíťazením za každú cenu s použitím všetkých moderných výdobytkov dnešnej doby.

Golden Globe Race
Jean-Luc Van Den Heede so Sirom Robin Knox-Johnston

Ako prvý do cieľa prišiel Jean-Luc Van Den Heede na lodi Rustler 36 Matmut s konečným časom 211 dní, 23 hodín, 12 minút, 19 sekúnd. Tento 73 – ročný francúzsky veterán, ktorý má za sebou niekoľko sólo plavieb nielenže vyhral tento závod, ale zároveň sa zapísal do knihy rekordov ako najstarší  v histórii, ktorý dokončil takýto závod. Avšak až dvakrát sa mu podarilo prekonať Sira Robin Knox-Johnston. Čas Jean-Luc Van Den Heede bol o 100 dní lepší než čas Sira Robin Knox-Johnston pred 50 – timi rokmi a zároveň prevzal titul najstaršieho účastníka pretekov v dokončenej sólo plavbe, ktorý držal práve  Sir Robin Knox-Johnston z roku 2007, kedy dokončil the Velux 5 Oceans Race vo veku 68 rokov.

Golden Globe Race
Víťaz Jean-Luc Van Den Heede
Na druhom mieste skončil 42 – ročný holandský závodník Mark Slats na lodi Rustler 36 Ohpen Maverick s časom 214 dní, 12 hodín, 18 minút a 43 sekúnd, ale dostal 36-hodinovú  penalizáciu za nedovolený kontakt cez satelitný telefón so svojím tímovým manažérom  a tak jeho výsledný čas je napokon 216 dní, 00 hodín, 18 minút a 30 sekúnd.

Golden Globe Race

Ako Jean-Luc Van Den Heede, tak ani Mark Slats sa neuchránili pred nepriaznivým počasím, ktoré preverilo ich duchaplnosť, odvahu a zručnosť v ťažkých podmienkach.

Jean-Luc Van Den Heede  sa nevyhol problémom a počas jeho plavby 2 000 míľ od Hornovho mysu v prudkej búrke sa jeho loď prevrhla. On aj jeho loď prežili túto tvrdú skúšku, avšak s poškodeným sťažňom. Napokon našiel spôsob, ako toto poškodenie opraviť a pokračoval ďalej vo svojej plavbe a do cieľa prišiel ako prvý.

Aj Marka zasiahol silný vietor a vďaka nemu sa jeho loď dvakrát krátko za sebou zvalila na bok. Skončil v mori a musel sa dostať naspäť na palubu. Neskôr ho v kabíne zasiahla bednička s nástrojmi a poranila mu rebro.  No napriek mnohým ťažkým situáciám sa mu podarilo vynikajúco prísť do cieľa.

Z 18 účastníkov závodu 12 odstúpilo pre rôzne problémy či museli byť zachránení, 4 jachtári sú však ešte na ceste do cieľa.
Zdroj: www.goldengloberace.com

Techvia.sk

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here