nová Kia_Niro_2018
Ilustračná foto. (Zdroj https://www.cnet.com/)
História modelu Niro sa začala písať v roku 2016,

kedy bol na autosalóne v Chicagu predstavený prvý hybridný model. Podľa môjho názoru sa spoločnosť Kia vždy snažila poskytovať dobre vybavené automobily za prijateľnú cenu. V tomto trende pokračuje aj s novým plug-in hybridom Niro 2018.

Model Niro PHEV (plug-in hybrid) bol predstavený v marci na autosalóne v Ženeve a na náš trh by mal prísť už v januári.

Výkon a krútiaci moment ostáva oproti hybridnému modelu nezmenený, no výkon elektromotora sa dostáva na 44,5 kW. Plug-in hybrid dostáva navyše balík li-ion batérií s celkovou kapacitou až 8,9 kWh. Vďaka týmto batériám je model Niro schopný fungovať ako čistý elektromobil a prejsť vzdialenosť až 55 km bez kvapky benzínu.

Zlepšenie dynamických vlastností aj napriek vyššej hmotnosti auta môžeme pozorovať pri zrýchlení na 100km/h, ktoré Niro zvládne za 10,8 sekundy, čo je o 0,7 sekundy lepšie ako v prípade základného hybridu.

Dostávame sa k jednému z najdôležitejších údajov a tým je spotreba. Podľa údajov od výrobcu je to len 1,3 litra na 100 km, čo zodpovedá 30g CO2/km. Samozrejme, jedná sa o spotrebu na prvých 100 km, pretože viac než polovicu absolvuje Niro výlučne len na elektrickú energiu. Efektívnemu využívaniu energie napomáha Eco Driving Assistant System (Eco DAS), ktorý obsahuje aj asistent pre zotrvačnú jazdu. Podľa profilu trasy vie ušetriť energiu a následne ju využiť napríklad pri stúpaní do kopca.

Od klasického hybridného modelu Kia Niro sa plug-in hybrid odlišuje napríklad modrými prvkami na nárazníkoch, saténovým lemom prednej masky, aerodynamicky prispôsobenými 16-palcovými diskami a nápisom Eco plug-in na palubnej doske. PHEV bude taktiež vybavený automatickými svetlami, dvojzónovou automatickou klimatizáciou či 8 palcovým multimediálnym rozhraním s navigáciou. O váš hudobný zážitok sa postará audiosystém JBL a batožinu uložíte v kufri s objemom 324 litrov.

Kia Niro 2018 Plug-in hybrid by mala byť dostupná v troch stupňoch výbavy: základný LX, druhý stupeň s názvom EX a na záver vám maximálnu výbavu prinesie  stupeň EX Premium.

Cena základnej výbavy by mala byť približne 23 500 €. Za výbavu EX zaplatíme približne 26 500 € a EX Premium nás príde na zaujímavých 29 000 €. Ak si myslíte, že je to veľa, pripravte sa na 8 reproduktorov značky Harman Kardon, kožené sedadlá s vetraním, vyhrievaný volant, niekoľko bezpečnostných systémov a parkovacie senzory vpredu a vzadu! Ako som spomínal už na začiatku, môžeme očakávať dobre vybavený model za prijateľnú cenu.

redakcia techvia.sk