driving_digital_2019

V dňoch 14. a 15. októbra tohto roku sa v Šamoríne uskutočnil prvý ročník prestížnej konferencie Driving Digital 2019. Konferencia bola naozaj veľmi zaujímavá a predstavilo sa na nej mnoho noviniek a neuveriteľne veľa famóznych nápadov.
Celé podujatie usporiadali dve veľmi prestížne organizácie. Prvou je technicky vyspelá komunita QuBit Conference a druhou je technicky napredujúca slovenská firma Cyber STRING. Hlavnou náplňou komunity QuBit je zdieľať vedomosti a informácie pre odborníkov a profesionálov zo sveta IT. Zaoberajú sa konkrétne vytváraním rôznych sietí a snažia sa maximálne zahrnúť ekológiu pri používaní motorového vozidla. Cyber STRING je organizáciou, ktorej cieľom je ochraňovať svet IT pred rôznymi kybernetickými hrozbami. Táto firma má záujem aktívne konať a účinne reagovať na nezvyčajné situácie.

driving_digital_2019Na konferencii Driving Digital sa rozoberali najmä témy ako: Automobilový priemysel a jeho emisie, Bezpečnosť ako za volantom, tak aj za počítačom, Možnosti zjednodušovania výroby automobilov, Komunikácia medzi vozidlami, Možnosti systémového riadenia a jednoduché a komplexné možnosti konektivity na vozidle. Bolo tu nespočetné množstvo rôznych autorov z rôznych kútov sveta. Na samotných prednáškach sa hovorilo prevažne v troch jazykoch. A to konkrétne v slovenskom, českom a v neposlednom rade aj v anglickom jazyku. Na konferencii rôzne spoločnosti ako napr. Huawei, Flowmon, SophistIT, 3sixty a mnoho ďalších predstavilo svoje nápady svetu a podporovali myšlienku maximálneho ekologizmu ako aj digitalizáciu.
Na konferencii bola aj možnosť diskusie medzi pozvanými hosťami, medzi ktorých sme patrili aj my a medzi poprednými predstaviteľmi veľkých spoločností o tomto pláne na modernizáciu automobilizmu na Slovensku. Bola to naozaj otvorená diskusia, do ktorej sa bez problémov mohol zapojiť naozaj každý. Závažným problémom bolo to, že málo obyvateľov Slovenskej a Českej republiky má k dispozícii elektromobily. S touto skutočnosťou mali poprední predstavitelia najväčší problém, ale veria, že sa táto situácia časom určite obráti k lepšiemu.
Mnoho nápadov tu bolo veľmi dobre odprezentovaných. Nám osobne sa veľmi páčila prednáška od Alain Saron-a, ktorý predstavil svoju prezentáciu s názvom “Citizen Living in Autonomous Cities”. Hlavnou podstatou tejto prednášky bolo postupné modernizovanie veľmi krásneho mesta, ktoré nesie meno Paríž. Autor na začiatku len poukazoval na osvetlenie mesta jednoduchými lampami, ktoré postupne pribúdali. Hoci v tom nebola žiadna automatizácia, už v roku 1784 bolo najjasnejšie miesto na zemi mesto Paríž. Malo aj najviac automobilov v Európe, čo sa týka 19. a 20. storočia. Na prezentácii však autor poukázal na možnosti nových obnoviteľných zdrojov, ktoré by sa dali aplikovať ako na Slovensku, tak aj vo svete. Poukázal za najväčšiu nevýhodu automobilovej dopravy, ktorou sú kolóny. Preto sa poukázalo na možnosť produkcie elektronických lietajúcich automobilov, ktoré by nemali byť náročné ako finančne, tak aj produkčne. Tieto autá by vás mali samé odviesť na miesta, ktoré si budete môcť vybrať. V súčasnej dobe podľa informácií, ktoré nám Alain Saron poskytol, by mal byť výskum týchto automobilov v plnom prúde. Čo sa týka tejto prednášky, tak sme sami veľmi zvedaví, čo z toho nakoniec vzíde!
Ďalšou veľmi zaujímavou prednáškou odprezentovanou pre verejnosť bola od autora Petra Beresa s názvom “Autonomous Cars: Safety Opportunity or Cybersecurity Threat?”
Z tejto prednášky sme sa dozvedeli o rôznych možnostiach hackerských útokov. Autor tam poukazoval na veľmi veľa “dier” v obrannom systéme a ukazoval na najväčšie problémy, ktoré táto oblasť predstavuje. Nik totiž nechce, aby pri pokojnom jazdení v automatickom automobile sa mu táto príjemná jazda zmenila v dôsledku hackerského útoku na osudnú jazdu. Preto autor naliehal na zvýšenie bezpečnosti Firewallu týchto vozidiel a najmä kládol dôraz na možnosť antivírusov pre dané automatické automobily.

driving_digital_2019V neposlednom rade na konferencii odznela aj pozoruhodne pripravená prezentácia od autora Romana Cupku s názvom “Data Anonymization is Key”. Idea tejto prednášky bola opäť zameraná na hackerské útoky nielen na automobily, ale v neposlednom rade aj na informácie z Cloudov, autonómnych domov a mnoho ďalších moderných autonómnych zariadení. Autor predstavil niekoľko návrhov, ako by sa dali tieto systémy ochrániť a ako by sa toto všetko dalo obmedziť.
Čo sa týka nášho názoru na túto konferenciu, tak musíme povedať, že nápadov tu odznelo a bolo prezentovaných nepochybne naozaj veľa. Bohužiaľ veľmi veľa z nich pripomínalo viac rozprávku než revolučnú vec pre svet IT. Avšak bolo tu aj naozaj veľmi veľa dobrých prác, ktoré sú opodstatnené a dokázali by pomôcť. Modernizácia ochrany proti hackerstvu je skutočne dobrá vec v dnešnom svete ako aj v budúcnosti a určite veľa ľudí by bolo podobného názoru. Plne tieto novátorské novinky podporujeme a dúfame, že jedného dňa si budeme môcť povedať: ,,Sme radi, že veda a technika nám dovoľuje žiť v bezpečnej a vyspelej spoločnosti.”

Techvia.sk

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here