Prenosný počítač je vaším spoločníkom na poradách, cestách alebo v škole. Ak však práve nie ste IT odborníkom, môže byť výber nového notebooku pre vás celkom náročný proces.
Ako sa preto v obrovskej ponuke nestratiť a prečo nevyberať nový prenosný počítač iba podľa ceny?
Pri kúpe počítača si najskôr určite, na čo ho budete používať
Notebookov je na trhu veľké množstvo. Nájdete tu lacnejšie verzie pre menej náročných užívateľov, strednú kancelársku líniu až po špičkové modely, ktoré zvládnu všetko až po raketové inžinierstvo. Preto sa ešte pred kúpou musíte uistiť, že presne viete, čo všetko budete od notebooku potrebovať.
Pokiaľ notebook kupujete pre dieťa na bežné domáce úlohy, určite nebudete potrebovať model, ktorý má všetky predpoklady pre spúšťanie viacerých náročných grafických programov. Ak však budete na ňom hrať hry, treba to brať tiež do úvahy. Takisto je potrebné zvážiť, ako často budete s notebookom cestovať.
Ktoré parametre sú pri výbere prenosného počítača dôležité?
Notebook dokáže byť skvelý sluha pri práci, no často aj zlý pán. Preto, aby ste sa nemuseli pri práci riadiť tým, čo váš prenosný počítač zvládne a čo nie, je vhodné si vopred zvážiť na čo presne budete počítač využívať.
-
Značka
Vo svete prenosných počítačov je niekoľko značiek, ktoré pozná každý, ale každým rokom sa objavujú aj nové, ktoré často ohurujú svojimi novinkami. Podľa užívateľských testov patrili v roku 2022 medzi najlepšie typy prenosných počítačov MacBooky od spoločnosti Apple. Hneď za nimi sa umiestnili značky Asus, Dell, Huawei a Lenovo. Každá spoločnosť prichádza stále s novými možnosťami a notebooky sa okrem dizajnov medzi sebou líšia aj výkonom, rýchlosťou, výdržou batérie či dokonca hmotnosťou.
-
Parametre obrazovky
Veľkosť obrazovky by ste mali voliť v závislosti od toho čím sa budete pri práci na notebooku zaoberať. Pokiaľ nepotrebujete editovať fotografie, vystačí vám aj rozmer uhlopriečky okolo 13 palcov. Notebook sa vám bude ľahšie prenášať a zmestí sa aj do ruksaku. Priemerná veľkosť, ktorá sa teší najväčšej obľube je okolo 15-16 palcov.
Pokiaľ si potrpíte na pekný obraz, zvoľte Full HD rozlíšenie obrazovky. Z pozerania videí, filmov či hrania hier budete mať oveľa väčší zážitok ako pri obyčajnom HD. Ak však zvolíte mini verziu notebooku, HD bude tiež postačujúce.
-
Procesor
Procesor je akýmsi mozgom v tele notebooku. Preto čím lepší bude mať počítač procesor, tým rýchlejšie bude fungovať. Ak potrebujete pracovať s tabuľkami alebo textovými dokumentmi, stačí vám procesor s nižšou radou čipov ako je napríklad Intel i3. Ak však budete pracovať s grafickými programami alebo videami, čip i7 je pre váš notebook rozhodne vhodnejší. Hoci sa cena zvýši, nebudete strácať zbytočne čas čakaním na spustenie programov.
Rovnako dôležité je vedieť aký počet jadier je vám treba. Môžete si vybrať z jedného, dvoch alebo štyroch. V zásade platí, že čím viac jadier, tým je počítač výkonnejší.
Takisto sa pri notebookoch uvádzajú frekvencie. Tie sa môžu spravidla pohybovať medzi 1,3 GHz a 2,4 GHz. Opäť platí pravidlo, čím vyššia frekvencia, tým rýchlejší počítač.
-
RAM Pamäť
Dostatočne veľká operačná pamäť zabezpečí, aby notebook pracoval rýchlo a bezproblémovo aj pri spustení viacerých aplikácií naraz. RAM má tiež na starosti prenos dát na pevný disk. Priemerná kapacita u notebookov je okolo 6GB. Ak však potrebujete vykonávať náročné grafické úlohy alebo hrať počítačové hry, zvoľte operačnú pamäť nad 16GB.
-
Grafická karta
Notebook môže disponovať integrovanou alebo dedikovanou grafickou kartou. Grafická karta sa stará o to, akú kvalitu a detaily bude mať obraz na displeji. Ak je váš počítač určený iba na hranie hier, je pre vás vhodná dedikovaná grafická karta. Pre notebooky používané na prácu v kancelárii alebo pre študentov, ktorí občasne hrajú hry je vhodnejšia integrovaná grafická karta.
-
Pevný disk
Pevný disk má vo svojej kompetencii rýchlosť spúšťania systému a ukladanie dát. Je možné voliť SSD alebo staršiu HDD verziu pričom SSD je oveľa rýchlejší ako HDD. SSD je síce aj drahší, ale za to novší a výkonnejší. Takisto pracuje efektívnejšie, pretože spotrebuje menej energie z batérie a rýchlejšie prenáša dáta. Pravdou je, že HDD sa pomaly z počítačov vytráca.
-
Batéria
Výdrž samotnej batérie je veľmi dôležitá najmä ak sa mienite s notebookom premiestňovať alebo pracovať na ňom vonku. Takisto je dôležité vedieť, že batéria môže byť troj-, šesť- alebo deväť-článková, pričom trojčlánkové batérie vydržia okolo 2-3 hodín a 9-článkové až 5-8 hodín bez napojenia do siete. Samozrejme vybíjanie batérie závisí aj od zaťaženia počítača.
-
Povrchová úprava
Hoci by sa to mohlo zdať banálne, povrchová úprava notebooku je dôležitá najmä ak s ním cestujete. Pri práci na cestách je vhodnejšie zvoliť kovový vrchný kryt, ktorý sa len tak nepoškodí. Pri výbere si však dajte pozor aj na váhu celého notebooku.
-
Webkamera
Nie každý notebook disponuje zabudovanou webkamerou. Pokiaľ budete potrebovať usporadúvať videokonferencie alebo skypovať, je vhodnejšie kúpiť notebook s priamo zabudovanou kamerou. V prípade, že ju budete potrebovať iba občasne, môžete si k notebooku pripojiť externú kameru. Na cestách ju však budete musieť nosiť so sebou.
-
Počítačové porty
Počítačové porty sú vstupy, cez ktoré sa k počítaču vedia pripojiť periférne zariadenia ako je myš, tlačiareň alebo externý reproduktor. Môže sa vám stať, že budete k notebooku potrebovať pripojiť myš a USB kľúč naraz. Preto zvážte koľko portov je pre vás dostatočných.
Pri kúpe je vhodné si tiež skontrolovať či má váš nový pomocník už inštalovaný operačný systém. Ak nie, budete ho musieť ešte inštalovať.
Notebooky sú v podstate prenosnou verziou stolných počítačov, ktoré môžete mať vždy so sebou. Už ste si vybrali, ktorý je pre vás ten najvhodnejší?
Zdroj obrázkov:
1.Undrey/Shutterstock.com
2.panitanphoto/Shutterstock.com