tachometer

Auto je investíciou na niekoľko rokov, jeho kúpu preto netreba unáhliť. Zvolený model by mal spĺňať všetky vaše požiadavky. Nehovoriac o tom, že celú situáciu ovplyvňuje to, či ste začiatočník alebo pokročilý. Ako si vybrať to najlepšie vozidlo?

Keď kupujete vozidlo pre začiatočníka

Spravili ste nedávno skúšky v autoškole a premýšľate, že by ste si zaobstarali svoje prvé auto? V tom prípade je nutné zamerať sa najmä na:

  • veľkosť auta
  • výkon
  • prevodovku

Veľkosť auta

Pre začiatočníkov sú vhodnejšie menšie kompaktné vozidlá. Na výber máte napríklad lacnejšie trojdverové verzie, ktoré sú však trochu problematické najmä v prípade, ak plánujete pravidelnejšie voziť viac pasažierov. Vzadu majú menej miesta a vyšší či zavalitejší pasažieri môžu mať problém s nástupom cez predné dvere. Ak však plánujete cestovať len sólo alebo vo dvojici, takýto model auta môže byť presne pre vás.

Čo sa týka batožinový priestoru, nie je to v prípade menších vozidiel žiadny luxus. Avšak aj v kompaktných autách je dostatočne veľký na to, aby ste podnikli výlet alebo spravili väčší nákup.

Existujú aj autá určené vyslovene len pre dvoch pasažierov. Tie využijete najmä vtedy, ak potrebujete auto najmä na presúvanie po meste. A možnosť zaparkovať skoro kdekoľvek vám budú majitelia ostatných vozidiel len závidieť.

FIAT 500
zdroj: Unsplash.com

Výkon

Začiatočníci nepotrebujú príliš výkonné autá. Dokonca ani sa im ani neodporúčajú kvôli ich bezpečiu. Silný motor dokáže zvýšiť tendenciu vodičov jazdiť rýchlejšie, čo nemusí dopadnúť práve najlepšie.

Prevodovka

Pre vodiča začiatočníka sa hodí skôr automatická prevodovka, keďže vodič okrem premávky, značiek, aktuálnej rýchlosti nemusí ešte aj radiť. Dajte si však pozor – ak si na automatickú prevodovku zvyknete, s manuálnou sa vám neskôr bude šoférovať ťažšie.

Keď kupujete vozidlo pre kráľa ciest

Nákup nového vozidla pre skúseného vodiča nemusí byť náročný. Mnohí už vedia, čo hľadajú a aký typ vozidla preferujú.

Keď sa pre nejaký typ vozidla rozhodnete, okrem ceny sa zamerajte sa aj na:

  • váš spôsob jazdy a pohon
  • to, čo od vozidla vyžadujete

Spôsob jazdy

Stačí vám pomalé presúvanie po meste alebo ste dušou skôr pretekár? Podľa toho si vyberte výkon motora. Pozor však, ak si vyberiete motor s nadštandardným výkonom, cena havarijnej poistky, ako aj registrácia vozidla vás budú stáť viac.

Dôležitý je aj pohon vozidla. Spaľovacie motory sú bežnou praxou, no na výber máte aj elektromobily. Pri nich musíte zvážiť, či ich máte kde nabíjať, čo je na Slovensku stále trochu problém. Dobrým riešením sú však hybridné vozidlá, na trhu ich dnes už nájdete niekoľko.

AUDI R8
zdroj: Unsplash.com

To, čo od vozidla vyžadujete

Netreba zabúdať ani na to, čo od vozidla vyžadujete. Základom sú bezpečnostné prvky, ako airbagy, bezpečnostné pásy, elektronický stabilizačný systém, systém elektronického rozdeľovania brzdnej sily, ABS systém, ale na výber máte aj mnoho ďalších.

Ďalšou dôležitou otázkou je, či chcete aj nadštandardnú výbavu. Do tejto kategórie sa radí napríklad špeciálna farba interiéru, kožené poťahy, viacstupňová prevodovka, predný a zadný ohrev sedadiel, multifunkčný volant, ale aj strešné okno.

Vyskúšajte SUV

Viacerí milovníci rodinných či športových modelov čoraz častejšie premýšľajú nad tým, že vyskúšajú SUV. Tento typ áut má množstvo výhod ako napríklad:

  • vyšší podvozok a pohon 4×4, takže sa nemusíte báť zapadnutia ani na poľnej ceste,
  • veľký batožinový priestor, do ktorého zbalíte naozaj všetko,
  • priestranný interiér, kde sa nebudete tlačiť,
  • vyššie sedenie ako v prípade športového auta, čo vám zaručí dobrý výhľad.
ZDIEĽAŤ