recenzia herný notebook Lenovo Legion Y520

Do redakcie nám prišiel herný notebook Lenovo Legion Y520 od spoločnosti Lenovo, ktorý dokáže zaistiť hodiny hrania aj náročnejších herných titulov.

Dizajn herného notebooku Lenovo Legion Y520

Testovaný notebook je už na prvý pohľad veľmi štýlový. Zadná strana odklápateľného displeja je čierna a jej vzor sa podobá tkanine. Tri pásiky na zadnej strane displeja notebooku mu dodávajú moderný vzhľad, ktorý hneď upúta pozornosť. V ľavom hornom rohu je vložené lesklé logo „Lenovo“, ktoré je v harmónii s celou zadnou stranou. V spodnej časti recenzovaného notebooku sa nachádzajú vetráky, ktoré veľmi elegantne zapadajú do celej zadnej časti. Napriek tomu, že jeho obal je plastový, Legion Y520 pôsobí veľmi pevne a odolne, a tým zároveň ubezpečuje svojho používateľa, že vydrží aj dlhšie prenášanie z miesta na miesto.

Po odklopení obrazovky Legion Y520 odhalí svoj 15,6 palcový displej s Full HD rozlíšením, ktorý veľmi presne zobrazí všetky farby pri  každej hre. Počas jasných slnečných dní môže mať používateľ menšie problémy s čitateľnosťou obrazovky kvôli jej nižšiemu maximálnemu jasu. Avšak tento jemný nedostatok sa dá ľahko odstrániť zamedzením prístupu vonkajšieho svetla do miestnosti alebo premiestnením zariadenia. Nad obrazovkou recenzovaného notebooku je umiestnená kamera spolu s LED diódou svietiacou pri zapnutí kamery a dvomi mikrofónmi takmer neviditeľnými.

Pod obrazovkou sa nachádza klávesnica spolu s touchpadom. Klávesnica spolu s dvojstupňovou intenzitou svietivosti červeného svetla pôsobí veľmi moderne a príjemne pre používateľa. Podsvietenie taktiež napomáha pri používaní počas noci alebo pri slabšom svetle. Výrobcom sa podarilo vložiť do notebooku okrem klasickej klávesnice aj numerickú. Navyše sa im podarilo nechať 1,7 mm rozostupy medzi klávesmi, čo zaručuje veľmi jednoduché a presné písanie s minimálnym počtom omylov. Zároveň na stlačenie klávesu netreba vynaložiť priveľa tlaku, čo len umocňuje presné a jednoduché ovládanie klávesnice. Na úplnom spodku testovaného notebooku Lenovo Legion Y520 sa nachádza touchpad v netradičnom tvare rovnoramenného lichobežníka obráteného hlavou nadol. Na jeho bokoch sú umiestnené dve plastové výplne, ktoré spolu s touchpadom vytvárajú štvorec.

Medzi klávesnicou a obrazovkou je veľmi šikovne uložená dvojica 2-wattových reproduktorov Harman podporovaných technológiou Dolby Audio Premium, ktorá prispôsobuje kvalitu zvuku pre čo najlepší herný zážitok.

Na spodnej strane notebooku sa nachádzajú chladiace ventilátory. Jeden ventilátor je špeciálne umiestnený hneď pri grafickej karte a procesore, aby udržiaval teplý vzduch v pohybe, pričom ďalšie vzadu uložené ventilátory teplý vzduch odstraňujú. Toto strategické rozloženie dokáže bez problémov zaistiť niekoľko hodín trvajúci herný zážitok a to bez nebezpečného prehriatia komponentov.

Približná celková hmotnosť 2,5 kilogramu v spojení s hrúbkou iba 25,8 mm, robí z testovaného notebooku Lenovo Legion Y520 vhodného spoločníka nielen do domu, ale aj na cesty a to kamkoľvek.

Recenzovaný notebook má vo svojej výbave na ľavom boku jeden vstup pre LAN kábel, jeden kombinovateľný vstup pre slúchadlá a mikrofón a port USB 2.0. Zároveň sa na tomto boku nachádza aj miesto na zámok, ktorý ochráni notebook pred odcudzením. Na pravej strane sa nachádza HDMI port spolu s dvomi USB 3.0 vstupmi, čítačkou kariet pre SD, SDHC, SDXC a MMC karty a portom USB 3.1 typu C. Pod všetkými portami na pravej strane sa nachádza aj indikátor batérie, ktorý buď svieti, alebo bliká pomaly či rýchlo v závislosti od stavu batérie.

Lenovo Nerve Sense

Lenovo Nerve Sense je aplikácia umožňujúca zlepšenie kvality pri hraní alebo celkovo pri používaní notebooku. V recenzovanom notebooku Lenovo Nerve Sense ponúka možnosť nastavenia extrémneho chladenia, ktoré zvýši rýchlosť odvádzania tepla, čo nájde svoje využitie najmä pri systémovo náročnejších hrách. Zrýchlenie otáčok ventilátorov síce so sebou prinesie aj zvýšenie hlučnosti, avšak dokáže predĺžiť hraciu dobu o niekoľko ďalších hodín. Lenovo Nerve Sense ponúka taktiež nastavenie priority siete. Po zapnutí tejto funkcie sa pri hraní online hier priradí notebooku najväčšia priorita siete, čo napomôže hraniu online bez zbytočného sekania. V nedávnej minulosti bolo bežné, že hráč pri hraní hry nechtiac stlačil kláves s logom Windows a tým minimalizoval hru alebo si zabudol vypnúť touchpad a potom sa ho nechtiac dotkol, a tým pohol aj obrazom v hre. Lenovo Nerve Sense ponúka funkciu „Bez nežiaducich akcií“, ktorá pri hraní hier zablokuje kláves Windows rovnako ako aj touchpad, aby zabránila nechcenej minimalizácii hry alebo iným nežiaducim akciám v hre. Pre zlepšenie herného zážitku Lenovo Nerve Sense ponúka aj funkciu vylepšenia zvuku, ktorá počas hrania hry spustí aplikáciu Dolby na vylepšenie zvukových efektov, a tým ešte viac vtiahne hráča do hry.

Lenovo Nerve Sense taktiež veľmi jednoducho a prehľadne zobrazuje názvy hardvérových súčastí notebooku ako je grafická karta, procesor, operačná pamäť RAM alebo veľkosť pevného disku v notebooku.

Ako posledné funkciu ponúka Lenovo Nerve Sense možnosť natáčania obrazovky, či už pri hre alebo bežnom používaní. Jednoduchým stlačením klávesu na klávesnici s obrázkom kamery začne recenzovaný notebook nahrávať a opätovným stlačením zas nahrávanie ukončí.  V nastaveniach sa dá určiť počet snímok za sekundu rovnako ako aj rozlíšenie videa a kvalita videa.

Výkon a výdrž batérie zariadenia Lenovo Legion Y520

Recenzovaný herný notebook beží na operačnom systéme Windows 10. Spoločnosť Lenovo ponúka do tohoto zariadenia procesory až po 6-tu  generáciu radu Intel Core i7.  Lenovo taktiež uviedlo, že grafické karty použiteľné do tohto modelu sú až po grafickú kartu NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti spolu s možnou pamäťou RAM až do 16 GB. Úložný priestor je taktiež veľmi štedrý. Lenovo Legion Y520 ponúka 3 rôzne úložné priestory SSD alebo 3 typy úložného priestoru HDD.  Lítium-polymérová batéria dokáže zaistiť výdrž približne 3 hodiny, čo nie je síce veľa, ale notebook je prevažne stavaný na stále pripojenie do elektrickej siete. Keď však znížite jas na minimum a zapnete šetrenie batérie, znížite tým aj jeho výkon a testovaný notebook vám vydrží viac ako 4 hodiny. Všetko však záleží od spôsobu používania. Spoločnosť Lenovo opäť nesklamalo výberom reproduktorov a Dolby Audio tieto reproduktory posúva na ešte vyššiu úroveň. Zvukové efekty alebo hudbu dokáže testovaný Lenovo Legion Y520 prehrať čisto a nahlas.

Obsah balenia

Okrem herného notebooku Lenovo Legion Y520 s procesorom Intel Core i5 – 7300HQ,  grafickou kartou NVIDIA GeForce GTX 1050 4GB a 8GB operačnou pamäťou RAM sa v balení nachádza aj nabíjačka na notebook.

Záverečný verdikt

Herný notebook Lenovo Legion Y520 je zariadenie vhodné nielen na hranie hier, ale aj na pracovné účely, keďže so svojím výkonným procesorom a grafickou kartou dokáže spustiť takmer každú aplikáciu alebo najnovšiu hru. Aj keď jeho výdrž bez napájania nie je dlhá, toto zariadenie používané s pripojenou nabíjačkou dokáže vďaka svojmu skvelému chladiacemu systému zaistiť hodiny nepretržitej zábavy alebo práce bez nežiaduceho prehrievania sa. Y520 môžeme radiť medzi výkonné notebooky vyššej strednej triedy, ktoré však ponúknu viac, ako by ste očakávali. Napriek tomu cena recenzovaného notebooku Lenovo Legion Y520 nie je až taká vysoká. Cena notebooku, ktorý sme dostali do redakcie je približne 820 € s DPH. Pomer ceny a výkonu teda spoločnosť Lenovo zvládla bravúrne a dokázala do notebooku vložiť maximum.

Martin Morávek
Peter Nadányi

ZDIEĽAŤ