tablet Lenovo v trave

Tablety boli pred pár rokmi veľkým hitom a vytláčali z trhu všetku konkurenciu, ktorá sa im postavila do cesty. V niektorých prípadoch dokázali nahradiť aj počítače či notebooky. Tento ošiaľ však už pomaly končí, tablety sú na ústupe. Napriek tomu sa však nájdu spoločnosti, ktoré majú vo svojej ponuke tablety, ktoré zaujmú a môžu sa z nich stať veľmi dobrí spoločníci nielen v domácnosti, ale aj v práci. Jednou z týchto značiek je Lenovo, ktoré v septembri tohto roku predstavilo modelovú radu Tab4. Nachádzajú sa medzi nimi aj zariadenia s označením Plus, ktoré sú od klasickej rady Tab4 viac vybavené. Máme na mysli vyšší výkon a lepší displej. My sa dnes spoločne pozrieme na najvýkonnejší z nich.

Tým je Tab4 10 Plus. Tento kúsok je však možné vďaka ponúkanému príslušenstvu používať aj ako pracovný stroj, nakoľko je možné dokúpiť klávesnicu (Balíček pre produktivitu) . Ak sa s tabletom budú chcieť hrať aj deti, je tu balíček pre deti. Tento balíček obsahuje nárazu vzdorný kryt, filter pre citlivé oči a zábavné nálepky. My však budeme testovať len samostatné zariadenie.

Po vytiahnutí zariadenia z krabice zisťujeme, že telo je zväčša zo skla. Nanešťastie veľmi rýchlo nachytá všetky odtlačky. Za krásu sa však platí. Telo je veľmi elegantné, najmä v testovanej čiernej farbe. Pri držaní nemáte pocit, že by sa vám mohol vyšmyknúť, aj keď je zo skla.

Veľkosť je vzhľadom na 10.1“ displej príjemná a vcelku praktická. Na jednom z okrajov displeja nachádzame čítačku odtlačkov prstov, ktorá nie je príliš vyberavá a odtlačok zaznamená takmer okamžite. Slúži však len ako čítačka, neplní zároveň funkciu domovského tlačidla ako sme zvyknutí z iných zariadení.

Po bokoch nájdeme klasickú výbavu a to tlačidlá na zmenu hlasitosti, tlačidlo uzamykania, konektor typu USB-C a slot pre microSD a microSIM.  Nechýba ani 3,5mm jack. Ak si však chcete vypočuť hudbu nahlas, tablet obsahuje stereo reproduktory s technológiou Dolby Atmos, ktorých výkon nás príjemne prekvapil.

Spomínaný 10.1“ IPS displej ponúka rozlíšenie 1920×1200 s hustotou 221 pixelov na palec. Farby displej podáva živo a celková kvalita je dostačujúca. Jedinou väčšou slabinou je slabšia viditeľnosť na slnku. Plusom displeja je dobrá odolnosť voči škrabancom. Počas testovania na displeji nevznikol ani jeden škrabanec.

Lenovo sa rozhodlo použiť procesor Snapdragon 625, vďaka ktorému je rýchly a spĺňa všetky požiadavky, ktoré mu zadáte. Procesoru pomáha RAM o veľkosti 4GB. S touto pamäťou automaticky dostávate 64GB internej pamäte. Verzia,  ktorá ponúka 3GB a 16GB internej pamäte sa žiaľ na náš trh nedostala. Je to škoda, nakoľko by o túto verziu bol určite záujem. Nami testovaný tablet bežal na Androide Nougat. Tablet si s týmto systémom rozumel a nezaznamenali sme žiadne problémy. Potešil predinštalovaný balíček Office od Microsoftu, vďaka ktorému sa môžete venovať práci hneď po prvotnom spustení a nastavení tabletu.

Tablet samozrejme obsahuje predný a zadný fotoaparát. Predný fotoaparát vám určite dobre poslúži pri videohovoroch s priateľmi a rodinou. Zadný fotoaparát zachytí všetky momentky, ktoré budete chcieť.

Neočakávajte úžasné fotografie, ktoré si založíte do albumu. To sa však od tabletu ani nedá očakávať. Nie je to však chyba. Tablet je určený na iné veci ako na fotenie. Samozrejme na fotenie dokumentov alebo momentiek je dostačujúci. Vedľa zadného fotoaparátu sa nachádza LED blesk. Videá je schopný nahrávať aj vo FullHD pri 30 snímkach za sekundu.

fotografie nasnímané tabletom

Lenovu sa podarilo do veľmi tenkého tela vložiť batériu o veľkosti 7000mAh. Vďaka tejto hodnote je tablet schopný fungovať bez potreby nabíjania sa vyše 15 hodín. Ak ho však nebudete šetriť a budete jeho výkon využívať naplno, batériu vyčerpáte v priebehu 7-8 hodín. Nabitie trvá približne hodinu a pol.

Zhodnotenie
Lenovo prinieslo na trh veľmi podarený tablet. Za prijateľnú cenu 340 € vám ponúkne dostatočný výkon, vďaka ktorému si vo voľnom čase môžete skrátiť chvíľu hraním. Ak sa rozhodnete pozerať film alebo počúvať hudbu, sú tu pre vás stereo reproduktory s technológiou Dolby Atmos. Tablet však nie je len na zábavu. Poslúžiť môže aj ako príležitostný pracovný stroj, najmä ak si zakúpite od spoločnosti aj balíček produktivity. Ak sa zaobídete bez pripojenia LTE a budete sa spoliehať len na WiFi, čaká na vás ešte príjemnejšia cena a to 300 €. Za plusy Tab4 10 Plus môžeme považovať svižnosť, jednoduchý dizajn, ktorý zaujme a kvalitné reproduktory. Tablet netrpí výraznými nedostatkami. Jediným nedostatkom, ktorý by sa dal vytknúť je kvalita displeja mierne zaostávajúca za konkurenciou. Počas testovania si Tab4 10 Plus získal sympatie našej redakcie a odporúčame ho ako jedno z kvalitných zariadení na trhu s IT. Pokiaľ hľadáte tablet na úrovni, Tab4 10 Plus je jednou z možností, ktoré stoja za zváženie.

text & foto Tomáš Kuldán

ZDIEĽAŤ