LENOVO ThinkPad L390Yoga

Lenovo nám tentokrát predstavilo ďalšiu novinku zo svojej dielne Notebook Lenovo ThinkPad L390 Yoga, ktorý bol navrhnutý tak, aby vám pomohol s každodennou kancelárskou prácou bez toho, aby ste museli so sebou nosiť veľkú tašku, do ktorej by ste si svoje zariadenie odložili. Tento malý nenápadný notebook v sebe však ukrýva veľa prekvapení. Viac sa dozviete v našej recenzii.

Dizajn

Lenovo sa svojou sériou s názvom ThinkPad L snaží zaujať najmä ľudí, ktorí hľadajú šikovné a prenosné malé zariadenie, na ktorom by mohli robiť bežné kancelárske činnosti, ale ktoré zároveň zvládne aj náročnejšie úlohy. Výnimkou tentokrát nebude ani ThinkPad L390 Yoga s jeho 13.3″ FullHD IPS displejom s pomerom strán 16:9 a s rámikmi okolo neho, ktoré by mohli byť predsa len o trochu tenšie. S veľkosťou 322,0 x 224,2 x 18,8 mm a hmotnosťou 1,46 kg si však tento notebook môžete so sebou zobrať úplne všade.

recenzia LENOVO ThinkPad L390Yoga

Na notebooku je umiestnená tzv. “ThinkPad klávesnica”, ktorá sa radí medzi jednu z najlepších klávesníc na notebookoch. Kvôli veľkosti notebooku tu však nemáme numerickú klávesnicu, čo môže odradiť niektorých používateľov. Klávesnica je samozrejme podsvietená a navyše aj prachu a vode odolná. Na pozíciu niektorých klávesov si však budete musieť zvyknúť. Napríklad klávesy  PgUpPgDn sú umiestnené vedľa klávesov šípok, namiesto nad nimi, ako sme zvyknutí. Kláves PrtSc sme márne hľadali na hornej časti klávesnice, nachádza sa totižto vedľa AltGr na pravej strane od medzerníka. Pod klávesnicou je umiestnený snímač odtlačku prstov, ktorý zabezpečuje ochranu všetkých dát v notebooku. A aby toho nebolo málo, Lenovo pridalo aj čip dTPM 2.0, ktorý ďalej šifruje a ochraňuje všetky dáta.

Čím sa však tento notebook odlišuje od svojho menšieho brata, ThinkPad L390, ktorý nenesie označenie Yoga? Je to dotykový displej, ktorý môžeme otáčať o 360°, čo z tohto notebooku robí 2v1 konvertibilné zariadenie umožňujúce používať ho ako  tablet, tak aj notebook, záleží len na type práce, ktorú chceme vykonávať.

LENOVO ThinkPad L390Yoga

Pre zjednodušené používanie máme v notebooku ukryté aj dotykové pero, ktoré umožňuje jednoduchšie ovládanie notebooku. Nad displejom sa nachádza 720p HD webkamera. Notebook má kvalifikáciu „MIL-SPEC”, čo je vlastne armádna špecifikácia pre odolnosť, takže sa nemusíte báť, že by mu prach alebo voda ublížili.

recenzia LENOVO ThinkPad L390Yoga

TouchPad na notebooku bol veľmi príjemný na používanie a reagoval veľmi pohotovo. No pre presnejšie používanie by sme odporučili používať myš alebo dotykový  displej v kombinácii s dotykovým perom.

LENOVO ThinkPad L390Yoga

Displej na notebooku bol veľmi stabilný, nehýbal sa a neboli žiadne problémy, aj keď sme používali dotykové pero v kombinácii s rôznymi uhlami displeja.

Čo sa skrýva pod kapotou?

Tento nevšedný notebook, ktorý na prvý pohľad vyzerá obyčajne v sebe skrýva poriadny výkon využiteľný pre každodenné potreby. O to sa postarajú najnovšie procesory 8. generácie s názvom Whiskey Lake. Presnejšie sa jedná o štvorjadrový Intel Core i5-8265U s frekvenciou 1,60 – 3,90 GHz, ktorý sprevádza integrovaná grafická karta Intel UHD Graphics 620. Základná pamäť v notebooku je 8 GB DDR4 – 2400 MHz, ktorú však môžeme ľahko rozšíriť až na 32GB. O vaše úložisko sa postará M.2 SSD Disk, ktorého kapacita môže dosahovať až 512 GB. Kvôli veľkosti notebooku nie je prítomná optická mechanika. Toto všetko poháňa 45 Wh batéria, ktorá vydrží bez problémov celý pracovný deň. Reproduktory, ktoré sa nachádzajú na spodnej časti notebooku nás trochu sklamali, pretože aj pri maximálnom výkone nedosahovali dostatočnú hlasitosť. Hoci kvalita zvuku bola nadpriemerná, dala by sa ešte vylepšiť.

Testujeme hardvér

Najprv sme si chceli vyskúšať, či batéria v notebooku je ozaj taká dobrá ako tvrdí Lenovo. Podľa Lenova by mala vydržať až 12 hodín pod pracovným zaťažením. Bolo to ale naozaj tak? Vyskúšali sme streamovať jeden a pol hodinový film vo Full HD kvalite pri maximálnej jasnosti displeja. Pred pozeraním filmu sme mali batériu nabitú na 78%, po skončení filmu bola batéria nabitá na 62%. Z toho vyplýva, že si naozaj nemusíte robiť starosti o výdrž batérie v tomto notebooku.

Ďalej sme si chceli otestovať, ako bude laptop zvládať zaťaženie vo forme hier. Ako sme predpokladali, procesor s hrou „League Of Legends“ nemal žiadny problém, ale integrovaná grafická karta, ktorá sa nachádza v notebooku sa trošku zapotila.

LENOVO ThinkPad L390Yoga

Po 15 minútach hrania sme mali grafickú kartu výťaženú na 85%, čiže aj menej náročná grafická hra dávala notebooku poriadne zabrať. Zatiaľ čo procesor mal vyťaženie len na 22%. Okolie klávesnice nemalo ani po dlhšom čase zvýšenú teplotu.

Konektivita

LENOVO ThinkPad L390Yoga

Na pravej strane notebooku sa nachádza:
-Dotykové Pero
-Kláves  na Zapnutie/Vypnutie
-3.5 mm jack
-microSD čítačka kariet
-USB 3.1 Type-A
-mini Ethernet, Kensington zámok

Na ľavej strane sa nachádza:
2 x USB 3.1 Gen1 Typ-C
-USB 3.1 Type-A
-HDMI 1.4b.

Záverečný verdikt

Lenovo ThinkPad L390 Yoga je skvelý pomocník, či už do práce alebo na cesty a to vďaka svojej flexibilite a schopnosti používať ho ako Notebook, tak Tablet. Jeho malá veľkosť nám umožňuje ľahký prenos a jeho robustnosť zaručuje, že sa pri prenášaní nepoškodí. Čo sa týka výkonu pri bežnom pracovnom vyťažení, obavy mať nemusíte. Ak ste fanúšikmi hier, vedzte, že integrovaná karta v notebooku bez problémov zvládne staršie alebo menej náročné tituly, ale ak si budete chcieť zahrať niečo novšie či náročnejšie, vtedy už zrejme stačiť nebude. S prehrievaním ani počas náročnejších úloh nebol problém, avšak odporučili by sme mať notebook na podložke z dôvodu lepšieho priechodu vzduchu. Bonusom je dotykové pero, ktoré je možné použiť na jednoduchšie ovládanie.

LENOVO ThinkPad L390Yoga

Ak teda hľadáte notebook, ktorý ľahko prenesiete či jednoducho ho zmeníte na tablet a bravúrne zvládne všetky kancelárske úlohy s dostatočnou ochranou vašich dát vďaka snímaču odtlačku prstov, Lenovo ThinkPad L390 Yoga je pre vás tou správnou voľbou.

LENOVO ThinkPad L390Yoga

Techvia.sk