notebook Lenovo Y920

A máme to tu. Notebook, na ktorý som sa ja osobne neskutočne tešil a bol som naň zvedavý.

V tejto recenzii sa pozrieme na novú Yogu 920. Nakoľko som s jeho predchodcom 910 nemal tú česť, nebudem ho porovnávať a budem sa venovať dojmu, ktorý na mne tento 2v1 zanechal. Po vybratí z balenia som bol milo prekvapený jeho ľahkosťou a hrúbkou, ktorá môže konkurovať žiletke. Bronzová farba jeho celokovovému telu náramne pristane a vystúpený nápis Yoga na veku je skutočne čerešnička na torte.

Nemilo prekvapený som však bol z konektorov, ktoré ponúka. Na pravej strane sa nachádza len tlačidlo na zapnutie a jeden konektor USB 3.0. Na ľavej strane sú 2 konektory USB C, ktoré slúžia aj na nabíjanie samotného zariadenia, jeden audio jack a to je všetko.

Navyše ak vložíte do jediného plnohodnotného konektora USB 3.0 držiak pera a zároveň budete nabíjať, zostane vám len jeden USB C konektor. Avšak, keď zoberieme do úvahy hrúbku 13.9 mm je to odpustiteľné. Aké má ešte nedostatky? Žiadne.

Po otvorení sa rozžiaril dych berúci 4K displej, ktorý navyše nemá skoro žiadny rám.

Veľkosť 13.9“ som pred spoznaním tohto zariadenia považoval za nedostatočnú, no po 10 dňovom používaní som bol vyvedený z omylu. Táto veľkosť postačovala na kancelársku prácu, na klasické surfovanie internetom, ale aj na pozeranie filmov a seriálov. Počas testovania som nespozoroval žiadne nedostatky displeja, všetky farby boli skutočné a presvedčivé, jas bol dostatočný. Nakoľko je displej dotykový, treba sa zmieriť s tým, že čistenie ucapkaného displeja bude na každodennom poriadku.

čitačka otlačku prstov pri notebooku Lenovo Ak sa Yoga 920 rozhodnete používať vo forme klasického notebooku, čaká na vás klávesnica, ktorá ulahodí vašim prstom. Ak budete navyše pracovať v tme, je vám k dispozícii biele podsvietenie. Touchpad je príjemný a vhodný na prácu, ale dotykový displej ho skoro úplne nahradil a používal som ho len minimálne. Vedľa touchpadu sa nachádza čítačka odtlačkov prstov. Veľmi sa Lenovu podarila, bola rýchla a presná.

V režime tabletu však bola klávesnica trochu na obtiaž. Je to však daň za to, že Yoga 920 je zariadenie 2v1. Inak bolo používanie v tomto režime pohodlné aj pri dlhodobej práci. Ak sa budete chcieť umelecky prejaviť alebo budete chcieť zaznamenať slová šéfa či prednášajúceho na „papier“, je tu pre vás stylus Active Pen 2. Práca s ním bola intuitívna a jednoduchá.

O zvuk sa postarala spoločnosť JBL.

A postarala sa veru dobre. Čakal som klasický plechový prejav ako pri väčšine notebookov týchto rozmerov. Bol som na veľkom omyle. Zvukový prejav bol plný, výšky a basy boli presne také, aké mali byť.

Zvuk nebol jediný, ktorý ma prekvapil.

Prekvapil aj výkon. Výkon notebooku, ale aj batérie. Začnime výkonom samotného notebooku. Pod kapotou sa nachádza procesor najnovšej 8. generácie od Intelu. Konkrétne i7-8550U. Sekunduje mu RAM 8GB DDR4. O grafické výpočty sa stará integrovaná grafika Intel UHD Graphics 620. Táto kombinácia si veľmi dobre rozumie a bola veľmi rýchla. Tak ako sa dalo očakávať. Ako interná pamäť v tomto modeli slúžil SSD disk s veľkosťou 512GB. Tento výkon treba niečím aj živiť. Batéria vydrží v priemere 10 hodín, čo je s ohľadom na výkon a 4K displej veľmi dobrý výsledok. A toto všetko v tak malom zariadení.
Perfektná práca.

Poďme si to zhrnúť.

Medzi plusy patrí vysoký výkon, úžasný displej, stylus v balení a kvalitný zvuk. Medzi mínusy môžeme zaradiť slabú ponuku konektorov a cenu. Mne sa však páčil natoľko, že mi je ľúto sa s ním rozlúčiť.
A koľko za toto všetko zaplatíte? Testovanú konfiguráciu kúpite za 1819 €. Lenovo Yoga 920 patrí do vyššej cenovej kategórie. Treba však zobrať do úvahy najmä všetko, čo vám môže ponúknuť.

text & foto Tomáš Kuldán

ZDIEĽAŤ