Lenovo Yoga Book predstavuje tablet 2 v 1 so systémom Windows 10. Písanie na dotykovej Halo klávesnici s možnosťou jej vypnutia a následného kreslenia vám ponúka nové kreatívne možnosti a pritom je nastaviteľný na 360°, takže ho môžete používať kdekoľvek a kedykoľvek.

Na boku pod logom Lenovo sa nachádza pripojenie pre HDMI kábel, nabíjanie micro USB, slot pre micro SD karty a reproduktor, ktorý sa nachádza aj na opačnej strane s tlačidlom na zapnutie, hlasitosť a jack slot. Tablety sú prepojené troma pántmi kužeľovitého tvaru spojeného maticami na dvoch častiach. Výrobca dal prednosť kvalite a Yoge dodal odolné kovové telo. Otvára sa až do 360° s využiteľnosťou v 4 režimoch.

  1. Na plocho 180°: na písanie poznámok (perom) alebo kreslenie.
  2. Režim prehliadania 360° ako klasický tablet.
  3. Režim na sledovanie filmov pri 270°.
  4. Notebook na písanie prostredníctvom Halo klávesnice.

Otváranie je náročnejšie, ale aspoň máte istotu, že sa nebude ľubovoľne pohybovať, aj keď ho roztvoríte v uhle 180° a budete držať vo vzduchu.

Zmestí sa všade s jeho 10,1 palcovým displejom s FullHD rozlíšením 1920 x 1080 pixelov.  Windows 10 Pro 64-bit poskytuje užívateľovi možnosť pracovať ako na klasickom počítači. Avšak dotyková obrazovka aj klávesnica ponúka možnosť manipulácie ako prstom, tak i perom. Srdcom zariadenia je procesor Intel(R) Atom(TM) x5-Z8550 s integrovanou grafickou kartou Intel HD Graphics 400. Operačná pamäť má veľkosť 4 GB a vnútorná pamäť je vo veľkosti 64 GB, ktorá je rozšíriteľná o micro SD kartu do veľkosti 128 GB. Ponúka 1x micro USB, 1x micro HDMI, Bluetooth a Wi-Fi. Vďaka batérii s kapacitou 8500 mAh zariadenie vydrží až 13 hodín bežného užívania.

Odomykanie obrazovky je klasické – potiahnutie obrazovky prstom smerom nahor. Samozrejme môžete si zvoliť heslo, odtlačok prsta sa v tomto zariadení nenachádza.

Dotyková klávesnica je skvelá vychytávka YogaBooku, hoci niekto by si možno pomyslel, že sa na to zvyknúť nedá. Samozrejme opak je pravdou, aj na dotykové telefóny sme si všetci zvykli veľmi rýchlo. Klávesnica pri dotyku vibruje, takže sa tu osvedčí aj normálny prstoklad, na ktorý sme zvyknutí.

Tablet je vybavený dvoma kamerami a to na každej z častí. Jedna sa nachádza v strede nad obrazovkou a druhá pri kontakte na prepínanie klávesnice (nad Back Space) s 8MP rozšírením. Závisí od spôsobu, ako chcete fotiť. Či si vyberiete fotenie prednou kamerou ako pri notebooku alebo ako pri tablete. Ponúka možnosť aj natáčania videí a fotenie panorámy.
V balení je nabíjačka, podložka na kreslenie s papiermi, pero so 4 tuhami (3 atramentové, 1 klasická) a kľúčik na otváranie slotu pre micro SD.
Výmena tuhy je jednoduchá, stačí pero s tuhou vložiť do vrchnáku od pera z druhej strany, kde sa nachádza malá dierka. Potom pero nakloniť do cca 15° a silnejšie, ale pomaly potiahnuť.
Na zapnutie režimu kreslenie je nutné podržať tlačidlo v pravom hornom rohu nad klávesnicou (pero), na základe čoho sa klávesnica vypne a vy môžete priložiť podložku a kresliť či si robiť poznámky.

Doska ja priložená aj s papiermi. Tie, keď miniete môžete nahradiť ľubovoľným papierom alebo písať či kresliť s tuhou bez atramentu. Ak však chcete kresliť, je nutné si k tomu stiahnuť program.

Robenie si poznámok nebolo nikdy také ľahké.
Yoga ponúka možnosť robenia si poznámok prostredníctvom písania na papier a to rovno na tablete prostredníctvom písacej dosky. Môžete písať na papier a to atramentovým perom, alebo vymeníte tuhu a bude sa to len premietať na obrazovke. To už závisí od toho, komu čo viac vyhovuje. Najmä sa nepomýliť a nepísať atramentovým perom čisto na dosku. To už potom môžete nastriekať trošku voňavky a čistiť :D. V režime tabletu je stále možnosť využívania dotykovej klávesnice na displeji.

Riešenie zložiek a manipulácia je však o niečo náročnejšia ako pri Androide. Malé okienka sú nevýhodou aj pri použití pera.  Malým nedostatkom je, že displej občas nereaguje na pero a tým sa jednoduchý krok trochu skomplikuje. Cena YogaBook sa pohybuje okolo 550 €. Na trhu sa nachádzajú modely aj s funkciou LTE, avšak my sme v redakcii mali verziu bez LTE. Celkovo Yoga je výkonný a šikovný hybrid medzi počítačmi a tabletmi, je to skvelá voľba pre kreatívneho ducha. K dispozícii je aj v prevedení s Androidom, na ktorý si môžete na našom portáli techvia.sk prečítať recenziu.

Produkt na testovanie zapožičala spoločnosť Datacom, ďakujeme.

text & foto Andrea Horváthová

ZDIEĽAŤ