Simulovaná realita sa stala neoddeliteľnou súčasťou výcviku pilotov lietadiel i vrtuľníkov. Moderná počítačová technológia pomáha šetriť peniaze a navyše je mimoriadne bezpečná. Vo výcvikovom stredisku  Slovak Training Academy majú študenti k dispozícii až 5 rôznych typov leteckých simulátorov.

Letecký simulátor

Dynamický rozvoj počítačových technológií umožnil zásadné zmeny aj v príprave pilotov vrtuľníkov. Skôr ako si študenti sadnú do skutočného lietajúceho stroja, musia si všetky predletové a neskôr aj letové procesy vyskúšať v simulátore. Šetrí to nielen čas a peniaze ale je to aj mimoriadne bezpečné. „Celkovo máme k dispozícii 5 simulátorov na rôzne typy vrtuľníkov. Študenti sa naučia všetky bezpečnostné postupy, ktoré si nemôžu vyskúšať pri reálnom lete vrtuľníkom. Počítač dokáže napríklad nasimulovať zlyhanie motora. My ich naučíme ako bezpečne pristáť,“ vysvetľuje manažér prevádzky leteckých simulátorov v spoločnosti Slovak Training Academy Lukáš Rácz. Tieto skúsenosti sú následne neoceniteľné pri reálnych letoch, kde pilot nemá čas rozmýšľať nad postupom jednotlivých krokov a musí okamžite konať. „Simulátor dokáže osobu na túto situáciu pripraviť, alebo odhaliť jej zlyhanie a tým zachrániť zdravie a životy osôb. Simulátory sú taktiež neoceniteľné pre vyšetrovanie incidentov, nehôd a katastrof,“ hovorí Marek Češkovič z katedry avioniky Leteckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach.

Letecký simulátor

V súčasnosti sa už takmer každý výcvik vrtuľníkového lietania zažína práve prípravou na takzvanom postupovom simulátore. Naštartovať a vypnúť správne tak zložitý stroj, akým je helikoptéra, je mimoriadne dôležité. „Každý náš študent musí v simulátore stráviť minimálne 11 hodín. Podľa našich učebných osnov si prejdú všetky konkrétne procedúry, pričom po každej nasleduje skúšobný test, kde to musia sami predviesť bez pomoci inštruktora,“ vysvetľuje Lukáš Rácz. Profesionálny letecký simulátor je kombináciou výkonného počítačového hardvéru a na mieru ušitého softvéru. Mnohé z týchto zariadení sú unikátne svojou skladbou a nastavením.  V súkromnej leteckej akadémii STA napríklad využívajú presné grafické rozhranie a mapy košického letiska. Postupový simulátor na vrtuľník typu MD-530 postavili takpovediac na zelenej lúke na základe špecifických požiadaviek klienta. „Nebolo to jednoduché. Museli sme vyladiť hardvér so softvérom. Všetky dotykové obrazovky presne kopírujú rozhranie ovládačov v pilotnej kabíne,“ dodáva Rácz.

Letecký simulátor

Počítač v spolupráci s  inštruktorom dokáže pripraviť budúcich pilotov aj na rôzne situácie, ako je napríklad hasenie lesných požiarov či úhybné manévre.  Atraktivita leteckých simulátorov  sa prejavila aj vo veľkom výbere komerčných softvérov a hier pre širokú verejnosť. Za posledných 30 rokov vzniklo množstvo herných titulov s leteckou tematikou. Rozdiel medzi profesionálnym simulátorom a hrou je však podľa odborníka priepastný. „Hra nedokáže garantovať presné rozhranie a umiestnenie ovládacích prvkov ani presný postup štartovacej sekvencie. Letové vlastnosti vrtuľníkov rovnako nezodpovedajú realite,“ konštatuje Lukáš Rácz. „Simulátory sú rozumnou ekonomickou a bezpečnostnou voľbou, ich prínos je nespochybniteľný a potenciál v podstate neobmedzený. Vývoj technológií postupne stiera rozdiel medzi simulovaným a skutočným scenárom,“ dodáva Marek Češkovič.

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here