obrazok

Hašterenie medzi spoločnosťami Windows a Apple je veľmi známa záležitosť. Tieto spoločnosti vedú medzi sebou už dlho akúsi „informačnú vojnu“ a za tie roky, čo ich pozorujeme, sme si všimli mnoho pozoruhodných vecí.  Dlhé roky sa snažia ponúkať používateľom tie najlepšie služby a musíme povedať, že sa im to naozaj darí.

Obe spoločnosti si našli vlastnú cestu, po ktorej kráčajú. Spoločnosť Apple vytvorila svoj OS Mac vskutku úžasne a efektívne. Jedinou nevýhodou bola cena, ktorú si zaň žiadali. Windows bol okrem svojej efektívnosti aj nesmierne prístupný práve vďaka svojej výhodnej cene. Bolo však známe, že čo sa týka vírusov, tak Windows ich mal neskutočne mnoho a veľmi ľahko sa infikoval, pričom akoby zázrakom sa malvér vyhýbal Mac-u. Dnes je ale situácia úplne iná ako 2-3 roky dozadu.

obrazok

Známa antivírusová spoločnosť Malwarebytes zverejnila veľmi rozsiahlu správu o výskyte rôznych typov škodlivého softvéru v rôznych operačných systémoch. Tu však nastal nečakaný zvrat a zistilo sa, že operačný systém Mac je oveľa náchylnejší na infikovanie ako je tomu pri Windows-och.

obrazok

Počas roka 2018 pripadalo na jedno zariadenie s operačným systémom Mac v priemere iba 4,8 hrozieb. V roku 2019 však ich počet vzrástol na 11. Na zariadeniach so systémom Windows sa v porovnaní s predchádzajúcim rokom zaznamenalo iba 5,8 hrozieb. Ako je to možné?

Vysvetlenie tejto problematiky je naozaj veľmi jednoduché, nakoľko operačný systém Mac sa stal veľmi populárny pre užívateľov, ale rovnako aj pre „záškodníkov“, ktorí vytvárajú malvér. Je teda logické, že sa pri tomto operačnom systéme tak rapídne zdvihli čísla.

Slávna hláška používateľov Mac-u: „S jablkom sa dá jednoducho rozbiť okno“, je dnes už o niečo menej serióznejšia, ako tomu bolo pred pár rokmi.

obrazok

Zdroj:mashable.com