preteky v námornom jachtingu

Tohtoročných Majstrovstiev Slovenska v námornom jachtingu sa zúčastnilo sedem najlepších slovenských posádok. Už tréningová rozjazda naznačila, že medzi favoritov budú patriť obhajcovia minuloročného titulu, posádka jachtklubu Trim Zvolen Zdena Csudaya s kormidelníkom Mirom Baranom, ďalej Melges tím z jachtklubu Prešov vedený Danom Krížom s vynikajúcim taktikom a trimérom plachiet Michalom Hrubým a posádka YC Slovan Bratislava Ilju Sadíleka v posádke o.i. s Tomášom Tulejom.

V pondelok 9.10.2017, prvý súťažný deň boli odjazdené dve karuselové rozjazdy v slabom vetre do 10 uzlov. Od začiatku bolo vidieť obrovskú rivalitu posádok, čo sa prejavovalo najmä pri štartoch. Rozhodcovia museli mať veľmi pozorné oko a po prvých rozjazdách si na pomoc zobrali aj video kameru. Hneď pri prvom štarte bol Trim cez čiaru, ale okamžitým návratom eliminoval stratu na ostatné lode.
Prvú rozjazdu vyhral Trim, pred Melges tímom a posádkou Michala Kelemena s názvom Shark, ktorých každý pozná ako druhý tím Trimu Zvolen. V druhej rozjazde sa predčasný štart podaril Melges tímu–loď číslo4, ale veľmi dobrou jazdou v oboch kolách to v cieli vytiahli na druhé miesto za víťazným Trimom-loď číslo 7 a pred Iljom Sadílekom na lodi číslo 5.

Rozhodcovia Alen Kustič z Chorvátska, Milan Boroš, Igor Lehota a Martin Morávek od štartu prvej rozjazdy dali svojim presným rozhodovaním pretekárom jasne najavo, že nebudú tolerovať žiadne, ani len drobné porušovanie pravidiel.

Druhý súťažný deň začal karuselovou rozjazdou, v ktorej od štartu išiel do vedenia Trim nasledovaný tímom Melges a Shark tímom. V tejto rozjazde vpredu jazdila aj Kalista Biba Fedora, loď číslo 2, ktorá prišla do cieľa na štvrtom mieste. Veľmi pekný súboj sa v tejto rozjazde odohrával na čele, kde o víťazovi rozjazdy rozhodol až záznam z video kamery. Tretiu rozjazdu vyhrala loď číslo 4, pred 7 a na treťom mieste doplávala loď číslo 3. Druhá rozjazda druhého dňa bola navigačná. Štartovalo sa za slabého vetra, ktorý s pribúdajúcim časom zosilnel na slušných 20 uzlov. V tejto rozjazde sa očakával nástup čisto námorných posádok. Od začiatku išli do čela vedúce posádky celkového poradia 7, 4, 3 a 5. V polovici trate sa na chvíľu dostal Melges tím pred Trim, ale sedmička skôr zaregistrovala zmenu vetra a tak skorším vytiahnutím spinakra sa vrátili na čelo rozjazdy. Pred posledným otočným bodom sa Melgesáci držali dlhšie popri pobreží. Plavba v menších vlnách im priniesla ovocie vo forme prvého miesta na poslednom otočnom bode, ktoré si už ustrážili až do cieľa.

Po dvoch dňoch boli odjazdené 4 rozjazdy a prvé dve lode číslo 7 a číslo 4 mali rovnaký počet bodov a rovnaký scenár mal aj boj o tretiu priečku medzi loďami číslo 3 a číslo 5.
Na tretí deň nebola predpoveď počasia pre jachting priaznivá. Krásne slnečné počasie, ale málo vetra. Popoludní sa rozhodcom predsa len podarilo postaviť karuselovú trať a odštartovať celkovo piatu rozjazdu. Sedmička zostala zavretá na štarte a nepomohol jej ani následný obrat na pravé krídlo. Pri vyrovnanosti súťažných posádok sa chyby trestajú prepadávaním súťažným poľom, o čom sa v tejto rozjazde presvedčil aj Trim Zvolen. Piatu rozjazdu vyhrala loď Ilju Sadíleka pred Melges tímom a Mišom Kelemenom.

Na štvrtý súťažný deň nebolo vetra na rozdávanie, a tak rozhodcovia po chvíli čakania na silnejší vietor odštartovali druhú navigačnú rozjazdu. Po piatich odjazdených rozjazdách bol stav na prvých priečkach nezmenený. O prvé miesto s rovnakým počtom bodov bojovali Trim a Melges tím a o tretie miesto lode číslo 5 a číslo 3. Vietor bol slabý a nervozita na štarte vysoká, keď tri lode číslo 4, 5, 7 boli cez čiaru a museli sa opakovane vracať na štart. Celá navigačná rozjazda sa išla v slabom vetre do 7 uzlov. Prvé dve posádky celkového poradia sa postupne prepracovávali do čela, čo sa im aj v polovici trate podarilo. Posádky bojovali o každý meter. Šťastie sa napokon naklonilo na stranu Melges tímu, ktorý zvíťazil v tejto navigačnej rozjazde a prvýkrát sa o bod vzdialil druhému Trimu.
Na treťom mieste prišla do cieľa loď číslo 3, čím si Kelemenovci upevnili celkovú tretiu priečku. Pred posádku Ilju Sadíleka sa na štvrté miesto dostala loď číslo 6 s kapitánom Romanom Štafenom.

Piaty súťažný deň. Počasie ideálne jachtárske, severozápadný vietor. Okolo obeda 9 – 10 uzlov, ktorý poobede zosilnel na 18 – 20 uzlov. V siedmej rozjazde išlo o všetko. Obhajcovia titulu Trim Zvolen potrebovali túto rozjazdu vyhrať, ak chceli zostať v hre o prvé miesto. Ak chcel tím Ilju Sadíleka pomýšlať na celkové tretie miesto, musel v tejto rozjazde poraziť tím Miša Kelemena.

Rozhodcovia čakali na ustálenie smeru vetra, a keď sa zdalo, že by to už mohlo byť dobré, tak po prvých stovkách metrov od štartu museli rozjazdu pre premenlivý smer vetra zrušiť. Po opakovanom štarte rozhodcovia po druhýkrát prerušili rozjazdu a až na tretí pokus sa podarilo odštartovať s použitím vlajky U. Od štartu išla do čela loď 7, tesne za ňou 4, 5 a 3. Prvú náveternú bójku točili lode v tomto poradí. Tesne pred záveternou bójkou, nepodarenou halzou prišla sedmička o vedenie a bójku točila na druhom mieste za štvorkou. Po otočení záveternej bójky všetkými loďami sa rozhodcovia presunuli na náveternú bójku, aby skrátili trať siedmej rozjazdy. Siedmu rozjazdu vyhrala loď číslo 4 – Melges tím, čím si zabezpečili titul majstra Slovenska pre rok 2017 a to bez ohľadu na výsledok v ôsmej, záverečnej rozjazde celých majstrovstiev. Rovnako sa nemohlo zmeniť ani druhé miesto, ktoré si vybojoval Trim Zvolen.

Záverečná rozjazda majstrovstiev bola navigačná. Posádky bojujúce o celkové tretie miesto sa navzájom strážili a až po predposledný otočný bod to vyzeralo lepšie pre Ilju Sadíleka, ktorý sa celý čas držal pred loďou Michala Kelemena. Technická závada donútila Ilju predčasne odstúpiť z rozjazdy, čo definitívne znamenalo 4.miesto v celkovom poradí. Rozjazdu vyhral tím Kalista pred loďou číslo 3 a na treťom mieste skončila loď číslo 1 s kapitánom Erikom Hrubým.

Výsledková listina pretekov v jachtingu
Pretek : ČTK 401 – MMSR One design Salona 38
Miesto a dátum : Kremik (CRO), 07.10.2017 – 14.10.2017
Usporiadateľ : TRIM Zvolen
Riaditeľ preteku : ZDENEK CZUDAY
Hlavný rozhodca : Alen Kustic
Rozhodcovia : Morávek Martin, Boroš Milan, Lehota Igor
Trieda : S38 – Salona 38 Koef.vypís. : 7
Počet lodí / krajin: 7 / 1 Rozjazdy Koef.prizn. : 7
Por. Plachta Posádka 1 2 3 4 5 6 7 8 Body Log.body
1. SVK 4 Kriš Daniel 2* 2 1 1 2 1 1 DNF* 8 6622
Hrubý Michal
Jarombek Martin
Kincel Peter
Kincel František
Macura Tomáš
Polák Peter
Mižov Jan
2. SVK 7 Csuday Zdenek 1 1 2 2 6* 2 2 DNF* 10 4515
Baran Miro
Kanka Pavel
Žaloudek Jaromír
Repko Martin
Kurej Ľuboš
Hudec Miroslav
3. SVK 3 Kelemen Michal 3 4* 3 3 3 3 4* 2 17 3283
Šurín Peter
Malovaný Richard
Slota Ladislav
Vaňo Boris
Mišovic Marek
Beneš Matej
Rolný Ivan
4. SVK 5 Sadílek Ilja 4 3 5* 4 1 5 3 DNF* 20 2408
Tuleja Tomáš
Sadílková Tereza
Uríčková Diana
Windisch Martin
Kijacová Kristína
5. SVK 2 Fedor Bohumil 6* 6 4 6 4 6 7* 1 27 1729
Maruniak Ľuboš
Šoltýs Ľubomír
Hradec Pavel
Fellegi Ján
Varga Peter
Garaj Martin
6. SVK 1 Hrubý Erik 5 5 6* 5 5 7* 5 3 28 1176
Ihnatova Martina
Ďurik Martin
Elman Miroslav
Papp Ján
Strapáčová Petra
Petrák Ivan
Potucký Juraj
7. SVK 6 Štaffen Roman 7* 7* 7 7 7 4 6 4 35 707
Hajdučík Matej
Zacharov Juraj
Cisárová Zdenka
Pagáč Miroslav
Moravec Martin
Padyšak Roman

zdroj námorný a kajutový jachting Slovensko