plachetnica

V druhej polovici leta, od 17. do 23. augusta, budú mať návštevníci Liptovskej Mary okrem kúpania a vodných športov možnosť vidieť aj Majstrovstvá sveta v jachtingu v lodnej triede Micro.

štart plachetníc

Plachetnice lodnej triedy Micro sú vo svete viac ako 40 rokov a lodná trieda je populárna hlavne v Európe. Plachetnice sú dlhé 5,5 metra, pričom ich minimálna hmotnosť závisí od kategórie, v ktorej pretekajú – od 450 kg do 560 kg. Rovnako podľa kategórie závisí aj počet pretekárov v posádke. V kategórii ​Cruiser​ stačia podľa pravidiel dvaja pretekári, zatiaľ čo v kategórii ​Racer​ a najľahšej ​Proto​ musia pretekať v trojici.

Samotné majstrovstvá sveta sa vo svojej 43-ročnej histórii po prvýkrát uskutočnia na Slovensku. Posledné roky sa konali v susednom Poľsku, Francúzsku, Rusku či Nemecku.

plachetnica na štarte

Na Slovensku ich organizuje jachtársky klub Kolotočári v súčinnosti so Slovenským zväzom jachtingu a Medzinárodnou asociáciou Micro class.

Na majstrovstvá je v súčasnosti prihlásených 36 posádok z desiatich krajín, pričom organizátori očakávajú prihlásenie ďalších posádok. Celkovo by tak počet posádok mal stúpnuť nad 40.

micro class yacht

Preteky jachtingu spočívajú v spoločnom štarte lodí, najčastejším typom preteku je takzvaný kolotoč (angl. carousel). Lode tak pretekajú okolo zakotvených bójí v smere proti vetru a s vetrom. Počas týždňa pretekania je celkovo plánovaných 15 samostatných etáp (rozjázd), pričom jedna z nich bude diaľková. Počas diaľkovej alebo navigačnej etapy budú musieť pretekári dvakrát obísť Liptovskú Maru dookola a prejsť jej rôzne zátoky.

Liptovska MaraPopri pretekoch pripravujú organizátori majstrovstiev aj bohatý sprievodný program pre návštevníkov i pretekárov. V nedeľu 18.8. Sa môžu tešiť na otvárací ceremoniál, od pondelka začína oficiálny pretek. Počas večerov v Marine Liptov budú pre pretekárov pripravené rozdielne aktivity, koncerty a vystúpenia umelcov. Celý program je k dispozícii na http://microworlds2019.org/sk/program/​. Okrem toho môžu návštevníci maríny využiť aj vyhliadkové plavby na vodu a pozorovať tak preteky z prvého radu.

race yacht

Organizátori pretek pripravujú už takmer 2 roky. “Jachting na Slovensku nie je až tak populárny, preto bolo pre nás najnáročnejšie zohnať dostatok ľudí, ktorí nás podporili finančne alebo dobrovoľníckou činnosťou.Veríme, že v prostredí modernej maríny a s dôkladnou prípravou dokážeme dôstojne reprezentovať Slovensko a rovnako prilákať viac ľudí k tomuto krásnemu športu,” povedal riaditeľ preteku Michal Kelemen. Organizačný tím pozostáva z takmer 50-tich členov a to z rozhodcov, medzinárodných rozhodcov, dobrovoľníkov a záchranárov, ktorí budú zabezpečovať hladký priebeh pretekov.

Tlačová správa

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here