motorola G7 plus

Motorola spustila predaj novej rady G7. Táto generácia sa skladá z niekoľkých Moto modelov. Konkrétne Moto G7, Moto G7 power, Moto G7 play a Moto G7 plus. V tejto recenzii sa pozrime na najdrahší z nich, Moto G7 plus. Je o 50 Eur drahší ako klasická G7.

motorola G7 plus

Balenie

motorola G7 plus

Telefón s príslušenstvom je zabalený v krabici v zelených odtieňoch. Súčasťou príslušenstva je 27W nabíjačka TurboPower, nástroj na vyberanie SIM, manuál a ešte aj pekný darček, ochranný kryt na zariadenie.

Dizajn

Dizajn Moto G7 plus neprináša nič revolučné, avšak vyzerá príjemne. Oproti klasickej G7-čke je o trochu hrubší a ťažší, no nie veľmi citeľne. Telefón sa pri rozmeroch 75,3 × 157 × 8,3 mm a s váhou 176 gramov drží pohodlne. Tenké orámovanie umožňuje displeju využívať väčšinu prednej strany. Telefón Moto G7 plus má Gorilla Glass 3 na prednej aj zadnej strane.

Umiestnenie predného fotoaparátu so selfie kamerou je vcelku šikovné a nezaberá až toľko priestoru. Čo by sme naopak prednej strane mohli vytknúť  je dolná lišta obsahujúca názov spoločnosti. Hoci meria len pár milimetrov (presnejšie 7), predsa len trochu ruší celkový dizajn telefónu.

Na zadnej strane nájdete fotoaparát a čítačku odtlačkov prstov. Fotoaparát vystupuje o niekoľko milimetrov. Čítačka odtlačkov prstov je situovaná tesne pod fotoaparátom v malej priehlbine. Na pravom boku je umiestnené tlačidlo na ovládanie hlasitosti zvuku. Pod ním je tlačidlo na zapínanie/vypínanie. Spodná strana ponúka svoju klasickú výbavu: jack, USB-C a reproduktor. Opačná, horná strana poteší slotmi na dve nano-SIM karty a slotom pre SD kartu.  Telefón má nano povrch P2i, čiže dokáže odolať obliatiu alebo dažďu. Potopenie by však neprežil. Jas telefónu sa stane problémom, ak sa nachádzate na priamom slnku. Hoci vtedy Moto G7 zvýši jas a zlepší čitateľnosť, je to riešenie iba na krátku dobu kvôli teplote telefónu.

Batéria

motorola G7 plus

Pri tejto cenovej kategórii musíte počítať aj s pár kompromismi. Jeden z nich prichádza bohužiaľ vo forme výdrže batérie. Na oficiálnej stránke sa dočítate, že od telefónu Moto G7 plus dostanete celodennú výdrž. To aj 3 000 mAh batéria zaručí. Na ďalší deň však s najväčšou pravdepodobnosťou budete nabíjačku musieť vytiahnuť. Koľko vám batéria vydrží v praxi? Pri našom teste telefón bol nabitý na 100 %. Za necelú hodinu pracovania na ňom nám batéria klesla o 11 %. Ak je pre vás prioritou batéria s väčšou kapacitou, model Power je vhodnejším riešením. Ponúka až 5 000 mAh batériu. A tá už naozaj niečo vydrží.

Rýchle nabíjanie

Obrovské plus, ktoré vás určite niekoľkokrát zachráni, je rýchlonabíjačka TurboPower. Nabíjačka je naozaj “turbo” ,keďže za pár minút vám vie mobil nabiť tak, aby vám vydržal o niekoľko hodín viac. Počas nášho testovania batéria bola nabitá na 37 %. Za necelú trištvrtehodinu sme mali opäť 100 %. Batéria telefónu nie je z tých najvýkonnejších, rýchlonabíjačka je však dobrá kompenzácia.

Softvér

Telefón Moto G7 plus má v sebe Android 9 Pie. Verzia použitá v tomto telefóne je skoro nezmenená. Takže až na pár detailov vám Moto G7 Plus ponúka čistý Android. Po prvom zapnutí mobilného zariadenia vám z 64 GB internej pamäte zostane voľných 51 GB. To znamená, že telefón nebude mať zbytočne veľa nepotrebných aplikácií. Čo predinštalované však budete mať sú aplikácie ako Google pay, Google lens alebo Dolby Audio. Moto gestá už pozná každý, kto Moto telefón už vlastnil. My musíme povedať, že sme ich veľkí fanúšikovia. Konkrétne, zapnutie fotoaparátu tým, že dvakrát otočíte zápästím alebo rýchle zapnutie LED svetla bolo pre nás veľmi užitočné a zvyknutie si na používanie týchto gest je okamžité. Ďalej stlmenie telefónu počas prichádzajúceho hovoru jednoduchým otočením displeja obrazovkou dolu vám tiež dobre poslúži. Ak sa vám nepáči trojica ovládacích tlačidiel na dolnej časti obrazovky, nahraďte ich Moto gestami. G7 Plus má taktiež aj Always on obrazovku. To znamená, že ak telefónom pohnete, ťuknete na obrazovku alebo len prejdete rukou nad displejom, zobrazí sa vám čas, stav batérie, dátum a ikona, ktorá vám ukáže zmeškaný telefonát, novú správu a pod. Always on obrazovku sme prijali s radosťou. I keď si myslíme, že by mohla poskytnúť viac informácií.

Fotoaparát

motorola G7 plus V čom je G7 Plus lepší ako klasická G7? Určite fotoaparátom. G7 ponúka 12 Mpx fotoaparát, zatiaľ čo model  G7 Plus disponuje 16 Mpx. Rozdiel vo fotografiách je zreteľný. ISO, optická stabilizácia obrazu a svetelnosť f/1.7 sú veľmi príjemným prekvapením pri telefóne tejto cenovej kategórie. Druhá kamera má 5 Mpx a slúži na rozostrovanie pozadia. Fotoaparáty vám zabezpečia detailné fotky s peknými farbami. Dynamický rozsah snímača je trochu horší, ale zapnuté HDR vám tento problém vyrieši. V tme sú fotky taktiež kvalitné. O to sa postará ISO. Fotky sú stále dostatočne detailné a s peknou paletou farieb. Opäť konštatujeme, že je to jeden z najlepších nočných fotoaparátov, aké v tejto cenovej kategórii nájdete. Fotoaparát má k dispozícii aj niekoľko režimov. Režimy ako portrét, výrez, zvýraznená farba, kinematograf, panoráma alebo živý filter vám umožnia vyhrať sa s vašimi fotkami. 12 Mpx predná kamera robí príjemné fotografie. Čo nás skutočne prekvapilo je možnosť nahrávania v 4K pri 30 snímkach za sekundu. Na to pri telefónoch tejto triedy naozaj zvyknutí nie sme. Áno, obraz pri 4K videu z prednej kamery nie je dokonalý, je však úplne dostačujúci a nás prijemne prekvapil. Zadná kamera taktiež disponuje 4k rozlíšením s 30 snímkami za sekundu. Videá z nej majú samozrejme lepšiu kvalitu. Pri nižšom rozlíšení majú videá 60 snímok za sekundu. Pri natáčaní máte na výber taktiež z niekoľkých užitočných režimov. Môžete využiť Spomalenie, Plynutie času (TimeLapse), živý prenos na platformu YouTube či virtuálne postavy.

Video nasnímané telefónom Motorola G7 Plus

Odomykanie

Zariadenie Moto G7 plus sa dá zabezpečiť pomocou odtlačkov prstov. Čítačka je umiestnená na zadnej strane pod fotoaparátom. Toto umiestnenie je dobré a ľahko dostupné. Čítačka je rýchla a spoľahlivá. Pri Moto G7 plus je však odomykanie tvárou o trochu pomalšie.

Reproduktory

Reproduktory sú dosť hlasné a kvalitné. Zvuk je pekne čistý. Pri testovaní fungovali výborne.

Skener

Google Lens, ďalšia užitočná aplikácia. S ňou si môžete naskenovať text z hocijakého dokumentu, ktorý následne je možné prekopírovať. Aplikácia funguje aj so slovenskými textami, čo znamená, že naskenuje aj diakritické znamienka.

motorola G7 plus

Záver

V dnešnej dobe zo všetkých strán počujeme o najnovších vlajkových lodiach známych spoločností. Tieto telefóny sú kvalitné, ale ich cena pod 700 Eur viacmenej nepôjde. A práve toto je hlavná výhoda najnovšej G7 Plus. Pomer cena/výkon je úžasný. Rýchle nabíjanie je veľké plus. Fotky odfotené ako za denného svetla, tak aj v noci vyzerajú dobre. 4k videá, ktoré môžete robiť prednou ako aj zadnou kamerou nás veľmi milo prekvapili. Takmer nezmenený Android sa používa jednoducho a príjemne. Na gestá si rýchlo zvyknete a určite ich budete používať s radosťou. Samozrejme horšia čitateľnosť na priamom slnku a malá kapacita batérie sú mínusy. Tieto aspekty však s touto cenovou kategóriou museli prísť. Model s prívlastkom Plus je o 50 Eur drahší ako základný G7. No vďaka zlepšeniam, ktoré prináša sa tých 50 Eur priplatiť oplatí. Musíme konštatovať, že summa summarum sme s telefónom spokojní.

Technická špecifikácia
názov / model
Motorola Moto G7 Plus
rozmery 157 x 75,3 x 8,27 mm
hmotnosť 172 g
počet SIM / formát 2 / nano
Fingerprint áno
vodeodolnosť
obsah balenia telefón, nabíjačka, dátový kábel, dokumenty
Displej
veľkosť 6,24″
typ IPS
rozlíšenie 2270 x 1080 px
Batéria
typ / kapacita Li – lon / 3000 mAh
výdrž výrobca neuvádza
Foto
zadná kamera 16 + 5 MPx
blesk áno
zadná kamera video 4K
predná kamera 12 MPx
Platforma
operačný systém Android 9.0 (Pie)
frekvencia procesora 1,8 GHz
počet jadier procesora 8
Pripojiteľnosť
dáta GSM / UMTS / LTE
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac 2.4 GHz + 5GHz
BlueTooth 5.0
NFC áno
IrDA
GPS áno
Pamäť
vnútorná pamäť 64 GB
RAM 4 GB
pamäťová karta do 512 GB

Techvia.sk